نور ثامن

به مناسبت مبعث رسول اکرم صلی الله علیه و آله(به همراه تصاویری زیبا مخصوص بعثت)
نویسنده : ملیحه - ساعت ۱٠:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٩
 

روز مرگ قساوت ها

روز مبعث، روز برانگیختن خردهایی است که در تابوت خُرافه گرایی، هوس پرستی و جهل پیشگی دفن شده بود. روز مبعث روز تولّد عاطفه هاست؛ عاطفه هایی که در رقص شمشیرها زخمی می شد و در جنگل نیزه ها جان می باخت. آن روزها، دخترکان معصوم، به جای آغوش گرم مادر، در دامان سرد خاک می خفتند. جوانان بلندقامت، در جنگ جهالت ها، جان به بارش تیرها می دادند و زنان بی پناه، در بند اسارت می زیستند. آه که چه خارهایی به پای بشریّت می خلید و چه زخم هایی دل عاطفه ها را می خَست.

روز مبعث، روز مرگ قساوت ها و شرارت ها بود؛ روز مرگ کرامت هایی که به پای بت ها قربانی می شد؛ روز مرگ جهل و شرک و پرستش های ناروا بود.


 
 
خاطرات زمستان را به بهار نیاور!
نویسنده : ملیحه - ساعت ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/٢٠
 


برفها آب شده بودند و دیگر خبری از سرمای زمستان نبود. فصل یخبندان تمام شده بود و کم کم اهالی دهکده شیوانا می توانستند از خانه هایشان بیرون بیایند و در مزارع به کشت وزرع بپردازند. همه از گرمای خورشید بهاری حظ می کردند و از سبزی و طراوت گیاهان لذت می بردند ...

در آن روز، شیوانا همراه یکی از شاگردان از مزرعه عبور می کرد. پیرمردی را دید که نوه هایش را دور خود جمع کرده و برای آنها در مورد سرمای شدید زمستان و زندانی بودن در خانه و منتظر آفتاب نشستن صحبت میکند.

شیوانا لختی ایستاد و حرفهای پیرمرد را گوش کرد و سپس او را کنار کشید و گفت:"اکنون که بهار است و این بچه ها در حال لذت بردن از آفتاب ملایم و نسیم دلنواز بهار هستند، بهتر است روایت یخ و سرما را برای آنها نقل نکنی! خاطرات زمستان، خوب یا بد، مال زمستان است. آنها را به بهار نیاور! با این حرف تو بچه ها نه تنها بهار را دوست نخواهند داشت بلکه از زمستان هم بیشتر خواهند ترسید و در نتیجه زمستان سال بعد، قبل از آمدن یخبندان همه این بچه ها از وحشت تسلیم سرما خواهند شد.

به جای صحبت از بدبختی های ایام سرما، به این بچه ها یاد بده از این زیبایی و طراوتی که هم اکنون اطرافشان است لذت ببرند. بگذار خاطره بهار در خاطر آنها ماندگار شود و برایشان آنقدر شیرین و جذاب بماند که در سردترین زمستان های آینده، امید به بهاری دلنواز، آنها را تسلیم نکند. پیرمرد اعتراض کرد و گفت :"اما زمستان سختی بود"

شیوانا با لبخند گفت:"ولی اکنون بهار است. آن زمستان سخت حق ندارد بهار را از ما بگیرد. تو با کشیدن خاطرات زمستان به بهار، داری بهار را نیز قربانی می کنی! زمستان را در فصل خودش رها کن!


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


 
 
ولادت حضرت امام علی علیه السلام مبارک باد
نویسنده : ملیحه - ساعت ٤:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٤
 

علی علیه السلام و زیبائیها: زیباترین ولادت: تنها کسی که در داخل خانه خدا بدنیا آمد، اوست. زیباترین نام: بنا بر روایات متعدد، نام علی مشتق از نام خداست. زیباترین معلم: علی تربیت شده دست پیامبر (ص) بود. زیباترین سخنان: به تعبیر بسیاری از بزرگان، نهج البلاغه برادر قرآن کریم است. امام علی علیه السلام


 
 
امام خمینی (ره) از ولادت تا رحلت
نویسنده : ملیحه - ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱۳
 
 

در روز بیستم جمادى الثانى 1320 هجرى قمرى مطابق با 30 شهریـور 1281 هجرى شمسى ( 24 سپتامپر 1902 میلادى) در شهرستان خمین از توابع استان مرکزى ایران در خانواده اى اهل علـم و هجرت و جهاد و در خـانـدانـى از سلاله زهـراى اطـهـر سلام الله علیها, روح الـلـه المـوسـوى الخمینـى پـاى بـر خـاکدان طبیعت نهاد .
او وارث سجایاى آباء و اجدادى بـود که نسل در نسل در کار هـدایـت مردم وکسب مـعارف الهى کـوشیـده انـد. پـدر بزرگـوار امام خمینـى مرحوم آیه الـله سید مصطفى مـوسـوى از معاصریـن مرحـوم آیه الـلـه العظمـى میرزاى شیـرازى (رض) که پـس از آنکه سالیانـى چنـد در نجف اشـرف علـوم و معارف اسلامـى را فـرا گرفته و به درجه اجتهـاد نایل آمـده بـود بـه ایـران بازگشت و در خمـیـن ملجأَ مردم و هادى آنان در امـور دینـى بـود. در حـالـیکه بیـش از 5 مـاه از ولادت روح الـلـه نمى گذشت, طاغوتیان و خوانین تحت حمایت عمال حکومت وقت نداى حق طلبـى پـدر را که در برابر زورگـوئـیهایشان بـه مقاومت بـر خاسته بـود, با گلـوله پاسـخ گفـتـنـد و در مـسیر خمـیـن به اراک وى را بـه شهادت رسانـدنـد. بستگان شهیـد بـراى اجراى حکـم الهى قصاص به تهران (دار الحکـومه وقت) رهـسـپار شـدند و بر اجراى عـدالت اصـرار ورزیدند تا قاتل قصاص گردید
بدیـن ترتبیب امام خـمیـنى از اوان کـودکى با رنج یـتـیـمىآشـنا و با مفهوم شهادت روبرو گردید. وى دوران کـودکـى و نـوجـوانى را تحت سرپرستى مادر مـومـنـه اش (بانـو هاجر) که خـود از خاندان علـم و تقـوا و از نـوادگان مـرحـوم آیـه الـلـه خـوانسـارى ( صاحب زبـده التصانیف ) بوده است و همچنیـن نزد عمه مـکـرمه اش ( صاحبـه خانم ) که بانـویى شجاع و حق‌جـو بـود سپرى کرد اما در سـن 15 سالگى از نعمت وجـود آن دو عزیز نیز محـروم گـردید

 


 
 
رایج‌ترین خطاهای عاشقانه
نویسنده : ملیحه - ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٠
 
عشق بر همه مشکلات غلبه می کند، عشق همه نیازها را درک و بر آورده می سازد و ... شاید شما هم بارها این جملات را شنیده باشید اما فکر می کنید چقدر این عبارت ها واقعی و قابل اعتنا هستند؟

رایج‌ترین خطاهای عاشقانه

واقعیت این است که خیلی از ما به صورت آگاهانه و ناآگاهانه، برخی باورهای نادرست از عشق را در ذهن خود پرورش می دهیم که متخصصان به عنوان خطاهای شناختی یا فانتزی های عاشقانه از آنها یاد می کنند. یاد می شود. دانستن این نکات شما را از افتادن در دام این خطاها نجات می دهد.

 


 
 
5 توصیه برای کاهش هزینه‌های عروسی
نویسنده : ملیحه - ساعت ۱٠:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۱٠
 
هزینه های ازدواج و برگزاری جشن عروسی یکی از اساسی ترین و در عین حال پراسترس ترین بخش های عروسی است که فکر همه عروس و دامادهای جوان را به خود مشغول می کند. همه دوست دارند که جشن عروسی خود را به بهترین نحو ممکن و بدون کم و کاست برگزار کنند و در عین حال حداکثر صرفه جویی را نیز در هزینه های جشن عروسی داشته باشند.

 
 
ماه رجب
نویسنده : ملیحه - ساعت ٦:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۳
 

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله :
" رجب ، " ریزان" نامیده شده است ، چرا که در این ماه ،
رحمت خداوند بر امت من فرو می ریزد."
رجب از راه می رسد، قدر حضورش را بدانید


که ناگاه خواهیم دید در حال وداع است.
بهارعاشقان و دلدادگان حریم کبریایی فرا رسیده است.ماه رجب فصل روئیدن جوانه های عاشقانه زیستن
و ماه شست و شوی دل و جان از زنگارهای گناه و غفلت ،
و آماده شدن برای ورود به ضیافت الله اعظم است.کسانی که دل درگرو محبت خدا نهاده اند،
لحظه شماری می کنند تا با ورود به ماه رجب
وبهره مندی از برکات آن،
به درک فیوضات ماه عظیم شعبان موفق شوند
و پس از آن بتوانند مدال لیاقت ورود به ضیافت الهی
در ماه رمضان را دریافت نمایند.ماه رجب ، سراسر نور و فضیلت و رحمت است.
شب اول آن که جزء چهار شب برتر سال است
و شب زنده داری در آن که بسیار مورد تاکید قرار گرفته ،لیلة الرغائب( اولین شب جمعه ماه)
و میلاد ابوالائمه امیرالمومنین علیه السلام
تا شب نیمه رجب و ایام مبارک " بیض"
که راهیان طریق سلوک به اعتکاف
و مناجات با رب جلیل می نشینندوبیست و هفتم رجب که رحمت الهی ظهور کرد
و محمد مصطفی صلی الله علیه و آله به رسالت مبعوث شد.رعایت کنندگان حرمت ماه رجب
و عاملین به اعمال آن را " رجبیون" نامند.
همانا که در قیامت فرشته ای ندا می دهد:
" أین الرجبیون"
کجایند افرادی که ماه رجب را محترم شمرده
و اعمالی از آن را انجام داده اند.آنان بندگان خالصی هستند که در دنیا و در میان مردم
بی نام و نشان زندگی می کنند
و آنگاه که ماه رحمت فرا می رسد
خود را در نهر نورانی رجب شست و شو می دهند
و با دلی صاف و بی آلایش و پاکیزه از غفلت ها،
کینه ها و گناهان،
خود را برای نزول رحمت های الهی مهیا می کنند.امام خمینی (ره ) ، این عارف بالله در مورد ماه رجب می فرماید:
" شرافت ماه رجب در زبان ها ، در بیان ها،
درعقلها و در فکرها نگنجد.
رجب ماه دعا و استغفار است
و سفارش زیادی به استغفار در این ماه شده است."روزه داری دراین ماه ، مورد تأکید قرار گرفته
و پاداش فراوانی برای روزه داران به خصوص در روزهای اول،
وسط و آخر ماه وعده داده شده است.حال این ماییم واقیانوسی از معنویت
که قدم در بهار آن گزارده ایم
تا با همتی خدایی خود را در برابر نفخه الهی
که دراین فصل، وزیدن می گیرد قرار دهیم و
با دل کندن از تعلقات دنیایی،
مقدمات ورود به جاده سلوک را فراهم ساخته
و رنگ خدایی بگیریم.امید است آنگاه که دستان خود را بر آستان الهی بلند می نمائید
و به مناجات که زیباترین تجلی روح انسانی است، می پردازید
ما را از دعای خیر خویش محروم ننمائید.


 
 
فضیلت و اعمال ماه رجب (لیله الرغائب، ایام البیض،...)
نویسنده : ملیحه - ساعت ٦:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۳/۳
 

 

ماه رجب از ارزش و شرافت بسیار بالایی برخوردار است و این شرافت و ارزش بدان دلیل است که این ماه یکی از ماههای حرام و یکی از زمانهای ویژه‌ دعا است. بر پایه برخی از روایات این ماه، ماه حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) است. همانگونه که ماه شعبان ماه حضرت رسول و ماه رمضان ماه خداست در این ماه پر فضیلت روزه و شب زنده‌ داری بسیار مورد تأکید و سفارش قرار گرفته است به خصوص در نخستین شب آن که یکی از شبهای چهارگانه‌ای است که درباره احیا وشب زنده‌ داری آن سفارشات فراوانی بیان شده است. از شرافت‌های دیگر این ماه روز بیست و هفتم این ماه است که روز بعثت رسول اعظم (صلی الله علیه و آله) است، روزی که رحمت رحیمیه خداوند در آن به طور کامل و تمام تجلی پیدا کرده است. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در مورد شرافت ماه رجب می‌فرمایند: رجب شهر الله الاصم است و بدان سبب آن را اصم نامیدند که هیچ ماهی به پایه عظمت آن نمی‌رسد. مردم زمان جاهلیت به رجب حرمت می‌نهادند و آنگاه که اسلام درخشیدن گرفت بر حرمت آن افزود. بدانید که رجب ماه خدا، شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است