نور ثامن

سلامت

زردی چشمانتان را جدی بگیرید

 


آیا تا کنون هپاتیت گرفته‌اید یا کسی را در اطرافیانتان می‌شناسید که دچار این بیماری شده باشد؟! چه کسانی بیشتر در معرض این بیماری هستند؟ و رفتار شما با این افراد چگونه است و چطور می‌توانید خود را از سرایت این بیماری ایمن کنید؟!

 


زردی چشم ها در هپاتیت

برای آشنایی بیشتر با این بیماری، دکتر محمد کعبه‌منور، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه، توضیح می‌دهد.

 

هپاتیت به معنی التهاب بافت کبد است که این التهاب می‌تواند از علل مختلفی نشأت بگیرد، ولی آنچه که به صورت عام مورد توجه است التهاب ویروسی بافت کبد است که عاملش ویروس‌ها هستند. داروها، بیماری‌های عروقی و باکتری‌ها نیز می‌توانند کبد را دچار التهاب کنند.

 

هپاتیت به چند نوعA ،B ،C ،D ،E ،F و G تقسیم می‌شود. از میان هپاتیت‌ها، انواعD ،E ،F  و G  از شیوع کمتری برخوردارند.

آمار نشان می‌دهد که 90 درصد از افراد، قبل از این که به سن 18 سالگی برسند، هپاتیت‌های A  وB  را بدون این که از آن مطلع شوند، تجربه کرده‌اند و اکنون با توجه به وضعیت بهداشتی، این روند روبه کاهش است.

 

رعایت بهداشت، بیماریابی و درمان بیماری از راه‌های جلوگیری و پیشرفت بیماری هپاتیت است.

 

هپاتیت A

شاید باور نکنید اگر بگوییم هپاتیت A یکی از بیماری‌های شایعی است که بیش از 90 درصد مردم به آن مبتلا می‌شوند. بله آمار بالایی است، ولی برای راحت کردن خیال شما باید گفت که این نوع هپاتیت ، خود به خود با گرفتن زردی مختصر و بدون مصرف دارویی بهبود می‌یابد و به دلیل مزمن نبودنش جای هیچ گونه نگرانی باقی نمی‌گذارد.

هپاتیت نوع A با خوردن غذا یا نوشیدن آبی که با ترشحات انسانی آلوده شده باشد، ایجاد می‌شود. این نوع هپاتیت از طریق دهان انتقال می‌یابد و با رعایت اصول بهداشتی می‌توان از این بیماری مصون ماند. تنها مورد خطر این نوع هپاتیت در زنان باردار مشهود است.

افراد با رعایت نکات بهداشتی، عدم مصرف آب و غذای آلوده و عدم استفاده از سوزن مشترک در خالکوبی‌ها و سایر مواردی که باعث خونریزی می‌شوند، هیچ‌گاه دچار بیماری مهلک هپاتیت نخواهند شد

هپاتیت B

در هپاتیت نوعB  بیشترین راه انتقال از طریق انتقال خون (مادر به جنین)‌ و سرسوزن‌های آلوده صورت می‌گیرد که خوشبختانه با اجرای طرح واکسیناسیون اجباری این واکسن، آمار بالای 4 درصدی مبتلایان به 2 درصد کاهش یافته است.

گفتنی است، می‌توان با غربالگری مادران باردار تا حد زیادی از این بیماری پیشگیری کرد و حتی با تجویز دارو پس از تولد نوزاد، از پیشرفت این بیماری در مادر و کودک جلوگیری به عمل آورد.

 

هپاتیت C

انتقال خون، سرنگ و سوزن‌های مشترک و تماس‌های جنسی از راه‌های انتقال این نوع از هپاتیت است که متاسفانه بیشترین آمار هپاتیتC  به افرادی که اعتیاد تزریقی دارند یا با سوزن‌های مشترک، اقدام به خالکوبی می‌کنند، اختصاص دارد.

 

هپاتیت D

این نوع هپاتیت، همزمان با هپاتیتB  منتقل می‌شود و فردی که دچار هپاتیتB  است و بیماری وی از کنترل خارج شده است، مستعد هپاتیتD  می‌شود.

علائم بیماری بسته به شرایط متفاوت است و در صورتی که بیماری به صورت حاد تظاهر کند، شروعش با بی‌اشتهایی، آبریزش بینی، کوفتگی بدن و علائمی شبیه سرماخوردگی است که پس از گذشت چند روز ادرار پررنگ می‌شود و ناحیه سمت راست قسمت فوقانی شکم، دردناک و فرد دچار تهوع و گاه زردی سفیده چشم می‌شود.

 

عوارض هپاتیت

تحقیقات نشان می‌دهد که از هر چند هزار نفر فرد مبتلا به هپاتیت، یک نفر دچار کمای کبدی و اغما و تظاهرات خونریزی‌دهنده و تهوع می‌شود.

آنچه در هپاتیت‌ها خطرناک است، «مزمن» شدن آنهاست که بیشتر در هپاتیت نوعC مشهود است، در صورتی که عامه مردم اشتباها فکر می کنند که هپاتیت نوعB این حالت را به وجود می‌آورد

تقریبا 60 درصد از مبتلایان به هپاتیت نوعC  به سمت مزمن شدن می‌روند که با علائم درگیری کبد به صورت کوچک شدن کبد، بزرگ شدن طحال و آب آوردن شکم و بدون اطلاع از بیماری، با مزمن شدن هپاتیت به پزشک مراجعه می‌کنند.

 

هپاتیت B یا سرطان کبد؟!

درمان بیماری بستگی به درجه و نوع آن دارد؛ ولی معمولا وقتی هپاتیت مزمن شده باشد، با تکه‌برداری از کبد و با توجه به شدت بیماری، مراحل درمان آغاز می‌شود.

اکثر مردم فکر می کنند که با ابتلا به هپاتیتB ، دچار سرطان کبد شده‌اند؛ در صورتی که در 90 درصد مواقع افراد مبتلا به این نوع هپاتیت، درمان می‌شوند و فقط 10 درصد از بیماران به سوی مزمن شدن می‌روند که از این آمار نیز 3 درصد (3 نفر از مبتلایان)‌ دچار هپاتیت مزمن و «سیروز کبدی» می‌شوند.

هپاتیتC  نیز همانند سایر انواع بیماری، درمان‌های خاص خود را دارد و این در حالی است که فرد در مراحل انتهایی بیماری مراجعه نکرده باشد؛ ولی اگر نسج کبد از بین رفته باشد و علائم سیروز ظاهر شود، دیگر کاری جهت درمان نمی‌توان انجام داد.

سیروز به مرحله انتهایی بیماری کبدی گفته می‌شود که سطح کبد، چروک و نهایتا از بین می‌رود.

 

خود را در برابر هپاتیت واکسینه کنید

در حال حاضر واکسنی که در کشور ما مورد استفاده است، واکسن هپاتیت نوعB  است که طی سه نوبت (حال، یک ماه بعد و 6 ماه بعد)‌ تزریق می‌شود که در صورت لزوم، فرد 10 سال بعد احتیاج به تزریق مجدد آن دارد.98 درصد از افراد با این واکسیناسیون ایمن خواهند شد.

بخش سلامت تبیان

 


منبع : جام جم

.....................................................................................................................

چرا شکم صدا می کند؟

 


مشکل صدای شکم مدت هاست که برای ما ناشناخته مانده است. موضوع اصلی اینجاست که این صدا در بسیاری اوقات باعث خجالت ما می شود. اما واقعا چه چیزی باعث می شود که معده به این صورت فریاد بزند؟ و آیا راهی برای پیشگیری از آن وجود دارد؟

 


درد شکم

بعد از سال ها تحقیق معلوم شد که معده هم زبان مخصوص خود را دارد. مثلاً اگر پیش از ظهر معده تان سر و صدا می کند، معنی آن این است که غذای خورده شده به عنوان صبحانه کم بود.

 

اما صداهای حرکت غذا، هوا و گاز در دستگاه گوارش برای پزشک اهمیت دارد.

 

غذا در اسید معده خیس خورده و در لوله گوارش به جلو و عقب چلانده می شود تا به شکسته شدن آن و جذب مواد مغذی کمک شود. انجام این حرکات، ایجاد صدا می کند. بعد از شش ساعت، بیشتر غذای خورده شده از معده تخلیه گردیده است.

چه غذایی خورده باشید یا نخورده باشید، هر یک تا دو ساعت یک بار جریانی از شیره های گوارشی در لوله گوارش به حرکت درمی آید تا مواد باقی مانده را به جلو براند. این عمل ایجاد قار و قور می کند

علل صدای شکم

گرسنگی یکی از دلایل اصلی این صداها است. وقتی برای حدود دو ساعت چیزی نخورده باشید، اعصابی که در دیواره معده وجود دارند، باعث افزایش هورمون گرسنگی شده و خالی بودن معده را به مغز اطلاع می دهند.

 

علاوه بر گرسنگی، پایین بودن قند خون نیز می تواند منجر به این شود که مغز مطلع شده و برای حل مشکل، هورمون ارکسین (orexin) را آزاد کند. این هورمون به معده می گوید الان ممکن است زمانی مناسب برای رفع گرسنگی باشد.

 

هیپوتالاموس، که مسئول هماهنگی دستورهای بدن مثل کنترل گرسنگی است، از بین فرمان ها یکی را انتخاب می کند. در ابتدا هورمون ارکسین باعث می شود که ماهیچه های نرم شکم، منقبض شوند. اسیدها و بقیه شیره های گوارشی که باعث هضم غذا می شوند، در معده و روده افزایش می یابند و فضا را برای غذای بعدی آماده می کند.

انقباض به صورت دایره وار در معده انجام می شود و ارتعاشاتی را تولید می کند که باعث تولید صدا می گردد. صدای معده تا 20 دقیقه طول می کشد و هر یک یا دو ساعت ادامه پیدا می کند تا شما غذا بخورید.

 

اما صدای معده تنها در اوقاتی که گرسنه هستید، اتفاق نمی افتد. حتی وقتی که غذا میل کرده اید هم اتفاق می افتد. ماهیچه های منقبض کننده معده و روده کوچک نیز مسئول مخلوط کردن غذا با گاز و شیره های گوارشی هستند. این انقباضات باعث می شود که غذا، گاز و مایعات فشرده شده و باعث  لرزش ماهیچه های معده شده و صدای معده را منجر شوند.

 

دل به هم خوردگی معده و سندرم روده تحریک پذیر هم ایجاد صدا می کنند.

 

احساس باد و نفخ شکم بیشتر به دلیل افزایش حساسیت احشایی در بعضی افراد است. گاهی نیز می‌تواند ناشی از اختلال حرکتی روده ای باشد که باعث می شود در بعضی، این حجم گاز قابل تحمل نباشد.

 

از منابع اصلی تولید گاز روده، فعالیت تخمیری باکتری های روده ای روی قند و پروتئین است. افزایش تولید گاز در داخل مجرا به دنبال خوردن برخی غذاها مثل حبوبات و بعضی غلات و میوه ها موجب اتساع شکم و پربادی و نفخ شکم می شود.

 

گاهی نیز علت ایجاد نفخ، تکثیر غیر طبیعی باکتری ها در روده یا عفونت ژیاردیا است.

دانشمندان معتقدند باکتری های موجود در سیستم گوارش می توانند با مغز ارتباط برقرار کرده و روی قدرت یادگیری، شخصیت و قدرت حافظه ما تاثیرگذار باشند. لذا شاید بهتر باشد صداهای درون بدن خود را جدی تر بگیرید

 

درمان صدای شکم

خبر بد این است که هنوز راهی کاربردی برای ساکت کردن صدای شکم وجود ندارد. چه گرسنه باشید و چه نباشید، باید با این صدا کنار بیایید!

با کمک راه های زیر می توانید این صدا را کم کنید:

1- نوشیدنی گازدار بخورید. خوردن نوشیدنی گازدار ممکن است به خارج شدن گاز حبس شده در شکم، به صورت آروغ کمک کند.

2- چیزی بخورید. احتمالاً فرصت ندارید، ولی سرپایی هم شده چیزی بخورید. اگر خیلی عجله دارید، خوردن تکه ای نان یا یکی دو عدد بیسکویت، صدای معده را ساکت می کند.

3- هوا نخورید. اگر همیشه سعی کرده اید با نفس عمیق سر و صدای معده را خاموش کنید، باید بگویم که احتمالاً آن را بدتر کرده اید، چون مقدار بیشتری هوا خورده اید. اگر نفس عمیق یا خمیازه می کشید، سعی کنید هوا را وارد معده نکنید.

 

صدای شکم خود را جدی بگیرید

دانشمندان معتقدند باکتری های موجود در سیستم گوارش می توانند با مغز ارتباط برقرار کرده و روی قدرت یادگیری، شخصیت و قدرت حافظه ما تاثیرگذار باشند. لذا شاید بهتر باشد صداهای درون بدن خود را جدی تر بگیرید!

دانشمندان متوجه شدند ارتباطات خاصی که بین معده و مغز انسان وجود دارد می تواند روی چگونگی رشد قسمت های خاصی از مغز تاثیرگذار باشند.

تحقیقات نشان می دهد این ارتباطات حاصل فعالیت باکتری های موجود در سیستم گوارش است و می تواند روی برخی از عملکردهای مهم مغز مانند قدرت یادگیری، شخصیت و قدرت حافظه انسان ها تاثیر مستقیم داشته باشند.

محققان همچنین اعلام کردند این عامل می تواند در پیشرفت بیماری های روانی و دیگر مشکلات مرتبط با سلامت مانند چاقی نقش داشته باشند.

تحقیقات نشان می دهد باکتری های معده روی بروز رفتارهای مشابه با ناامیدی و افسردگی، از طریق تاثیرگذاری روی قسمت های خاصی از مغز موثر هستند.

سیستم ایمنی بدن و باکتری های موجود در سیستم گوارش انسان که دائما در حال ارتباط با یکدیگر هستند، نقش مهمی در خصوصیات شخصیتی او بازی می کنند.

این مطالعات می تواند به فهم بهتر انسان ها از عملکرد دارو در بدن کمک کرده و شاید یک روز اثرات جانبی برخی از داروها را به حداقل برساند.

دانشمندان با انجام این مطالعات به دنبال یافتن پاسخی برای این سوال مهم هستند که: آیا می توان روش های درمانی جدیدی طراحی کرد که بدون ایجاد عوارض جانبی در مغز بتواند بخش های خاصی از بدن را هدف قرار دهد؟

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

 


منابع :

سالم زی

آفتاب

نیک صالحی

عصر ایران

.....................................................................................................................

پوست‌تان داد می‌زند که استرس دارید

 


 

استرس و اضطراب از علل پیری پوست هستند. افرادی که زندگی پراسترس و سختی دارند، زودتر دچار چین و چروک‌های پوستی می‌شوند و ظاهر پیرتری پیدا می‌کنند.


استرس

حتما می دانید که اگر همیشه چهره ای اخمو و نگران داشته باشید، به مرور زمان جای خطوط اخم و پریشانی روی چهره تان حک می شود. اما موضوع فقط این نیست. استرس باعث می شود پوست مشکلات دیگری نظیر خشکی هم پیدا کند.

 

اگر می خواهید در مورد همه این مشکلات و راه رویارویی با آنها بدانید، بهتر است این مطلب را با حوصله مطالعه کنید. البته قبل از هر چیز به یاد داشته باشید که برای درمان ریشه ای این مشکلات بهتر است به دنبال راهی برای کاهش استرس خود، یا مقابله با آن باشید.

 

1- خشکی پوست

دکتر پیتر الیاس، استاد بیماری های پوست در دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیسکو می گوید: «استرس مزمن و طولانی‌مدت باعث افزایش هورمون کورتیزول در بدن می شود و این هورمون، توانایی پوست را برای نگه داشتن آب کاهش می دهد.» وقتی پوست صورت رطوبت خود را از دست می دهد، شفافیت و درخشندگی آن هم کاهش می یابد.

راه حل چیست؟

دکتر دیوید گلدبرگ، استاد بیماری های پوست در دانشکده پزشکی مونتسینای توصیه می کند برای مبارزه با خشکی پوست، در بین محصولات مراقبت از پوست به دنبال آنهایی باشید که کمتر حساسیت زا هستند و عطر کمتری دارند. اسیدیته پایین تر این محصولات از خشکی و التهاب بیشتر پوست جلوگیری می کند.

همچنین بهتر است برای شستشوی پوست صورت از آب ولرم استفاده کنید نه آب داغ، زیرا آب داغ چربی پوست را از بین می برد.

یکی از راه های دیگر حفظ رطوبت پوست صورت آن است که هنگامی که پوست هنوز کمی نمناک است، مقدار نسبتا زیادی کرم را روی آن بمالید.

استرس باعث می شود تا به طور ناخودآگاه عضلات صورتتان را منقبض نگه دارید و انقباض طولانی مدت این عضلات به ایجاد چین و چروک های پوست می انجامد

 

2- چروک های ریز

هورمون کورتیزول قندخون را افزایش می دهد. بالارفتن قندخون باعث می شود رشته های پروتئینی به نام کلاژن و الاستین که مسئول حالت ارتجاعی و انعطاف پوست هستند، آسیب ببینند. به این ترتیب به مرور زمان پوست کم کم دچار چروک های ریز می شود. از سوی دیگر استرس باعث می شود تا به طور ناخودآگاه عضلات صورتتان را منقبض نگه دارید و انقباض طولانی مدت این عضلات هم به ایجاد چین و چروک های بیشتر می انجامد.

راه حل چیست؟

بهترین راه مبارزه با چین و چروک های پوستی، پیشگیری از تشکیل آنهاست. کاهش استرس روزمره با روش های مختلف و تمرین آرام کردن عضلات صورت و بدن با روش هایی مانند تمرکز و یوگا می تواند به بازشدن اخم های شما کمک کند، اما اگر دچار چین و چروک های پوستی هم شده اید، با استفاده از کرم هایی که حاوی رتینول و آنتی اکسیدان ها و بدون نسخه پزشک قابل تهیه هستند، می توانید کلاژن سازی پوستتان را تحریک کنید و تا حدی به بهبود اوضاع امیدوار باشید.

راه سریع تر و البته موقتی از بین بردن چین و چروک های پوستی، استفاده از بوتاکس برای فلج کردن عضلات یا مواد پرکننده برای پر کردن چین و چروک هاست که البته این دو روش باید حتما تحت نظر پزشک متخصص انجام شوند.

 

استرس

 

3- آکنه

بروز آکنه علل مختلفی دارد که یکی از آنها استرس است. پزشکان متخصص پوست بر این باورند که استرس باعث افزایش التهاب می شود که آن هم به نوبه خود، هجوم ناگهانی آکنه ها را به دنبال دارد.

راه حل چیست؟

در طول روز تا حد امکان به پوستتان دست نزنید. برای پاکیزه نگه داشتن پوستتان از لوسیون های پاک کننده صورت، استفاده کنید.

یکی دیگر از راه های موثر، شستشوی روزانه پوست صورت با صابون آنتی باکتریال است. دقت کنید که نباید اجازه دهید پوستتان در اثر استفاده از این صابون ها یا لوسیون ها بیش از حد خشک شود. برای مبارزه با خشکی پوست از کرم های مرطوب کننده ملایم کمک بگیرید.

اگر در عرض چند هفته وضعیت پوستتان بهتر نشد، حتما با پزشک مشورت کنید.

 

4- خستگی چشم ها

شاید هیچ کس به اندازه دکتر ایمی وچلر که هم روان پزشک است و هم متخصص پوست، ارتباط عمیق میان روان انسان و ظاهر را باور نداشته باشد. دکتر وچلر که کتابی با نام «ارتباط ذهن و زیبایی» نوشته است، می گوید: «اضطراب باعث واکنش هایی می شود که زنجیره وار اتفاق می افتند. اضطراب باعث کم خوابی شبانه می شود که آن هم به نوبه خود باعث پف کردن چشم ها خواهد شد.»

راه حل چیست؟

برای التیام چشم های پف کرده و خسته، از حلقه های خیار استفاده کنید. این حلقه ها، چشم ها را خنک می کنند و با انقباض رگ های خونی و لنفی، حجم مایعاتی را که به دور چشم ها سرازیر می شوند، کاهش می دهند.

هنگام خواب سرتان را کمی از بدن بالاتر قرار دهید تا مانع تجمع مایعات دور چشم ها شوید.

بخش سلامت تبیان

 

 


منبع: هفته نامه سلامت - دکتر آذین محبی نژاد

......................................................................................................................

ساییدن غیر ارادی دندان‌ها به هم

 


دندان قروچه یا براکسیسم (Braxism)، واژه ای علمی برای ساییدن دندان ها یا فشردن دو فک به هم، به خصوص در حین خواب یا تحت فشار روحی است.

 


دندان قروچه

 

علل

- استرس و فشار روحی

- مفصل غیرطبیعی آرواره که باعث گرفتگی دردناک ماهیچه‌های فک می‌ شود.

- اختلال خفیف دستگاه عصبی مرکزی

- عادات بد خوابیدن

- پرشدگی تازه دندان که درست روی دندان مقابل نمی ‌نشیند یا بلندتر از دندان‌ های مجاور است.

 

علائم

- ساییدگی دندان ها 

- آزردن آرواره‌ ها

- دررفتن مفصل آرواره و آسیب دیدن آن

- ترک خوردگی و شکستن دندان ها

- حساس شدن دندان ها

- تحلیل لثه یا ایجاد شیارهایی در نزیک خط لثه بر روی دندان ها

- لقی دندان ها

- زخم شدن شدن گونه

- درد عضلانی

- سردرد

 - درد گردن یا شانه

- مشکلات مفصل فکی گیجگاهی

- گوش درد و زنگ زدن گوش‌ ها

- شکایت از درد فک و صورت در هنگام بیدار شدن از خواب

- مکیدن انگشت شست توسط کودک

- جویدن ناخن ها

- گاز گرفتن سطح داخلی گونه ها

- بی خوابی و افسردگی

بیشتر کودکان با رویش دندان های دائمی، عادت دندان قروچه را ترک می کنند، چون دندان های دائمی به درد حساس ترند

چگونه بفهمیم دندان قروچه داریم؟

- دندان‌ ها را از روی عادت به هم می‌ سایید، یا آنها را طوری به هم می ‌فشارید که انگار چیزی می‌ جوید یا گاز می‌ زنید.

- همسرتان می‌ گوید که در خواب دندان ‌قروچه می ‌کنید، یا آنها را به هم می‌ سایید.

 

درمان

برای کاهش درد، پیشگیری از آسیب دندان ها و کاهش عادت فشردن دندان ها روی هم باید این عادت را درمان کنید. چون بیشتر موارد دندان ‌قروچه نیاز به درمان طبی دارد، بهتر است برای معاینه دندان‌ ها نزد دندان ‌پزشک بروید.

 

برای کمک به کاهش درد، برخی از اقدامات قابل انجام توسط بیمار به شرح زیر است :

وسیله محافظ دهان در دندان قروچه

- استفاده از وسیله ای به نام گارد یا محافظ دهان: این وسیله (تصویر مقابل) بین دندان های بالا و پایین سدی ایجاد می کند که سبب متوقف شدن ساییدن دندان های دو فک روی هم می شود.

 

- آزاد و شل نگه داشتن عضلات صورت در طول روز: این هدف، به یک عادت تبدیل شود و می توان به بیمار توصیه کرد، در حالی که دندان ها از هم جدا و لب ها بسته هستند، زبان را در حال استراحت پشت دندان های بالا نگه دارد.

 

- یادگیری تمرینات کششی عضلات: برای باز کردن و تعادل طبیعی و حرکات عضلات و مفصل در طرفین سر

 

- ورزش آرواره‌ ها : با خسته کردن ملایم ماهیچه‌ های آرواره، کمتر آنها را به ‌هم می ‌فشارید. با جویدن نوبتی قطعات نان یا کاهو با دندان‌ های هر طرف، ماهیچه‌ها را خسته کنید. خسته کردن روزانه آروار‌ه‌ ها، باعث استراحت شبانه آنها می ‌شود.

 

- داشتن آرامش : با انجام ورزش، روش‌ های آرامش‌ بخشی، ماساژ و یوگا اعصاب خود را آرام کنید. گرفتن دوش آب گرم، گوش دادن به موسیقی ملایم یا خواندن کتاب قبل از خواب می تواند در دستیابی به آرامش مؤثر باشد.

 

- مراقبت از دندان ها در طول روز : دندان‌ پزشک متخصص می ‌تواند محافظ مخصوصی در پشت دندان‌هایتان کار بگذارد که مانع به‌ هم خوردن آنها می‌ شود و اگر بخواهید دندان‌ قروچه کنید، پلاستیک محافظ را گاز می‌ زنید.

 

- تصحیح مفصل : در موارد شدید دندان ‌قروچه، دندان ‌پزشک متخصص با کار گذاشتن وسایل مخصوص یا عمل جراحی مفصل جابه‌جا شده را که باعث گرفتگی ماهیچه‌ها شده است به‌ جای خود بر می ‌گرداند و ثابت می‌ کند.

 

- گذاشتن روکش دندان : اگر دندان ‌قروچه به ‌قدری شدید است که دندان‌ هایتان را می‌ ساید، روی دندان‌ ها را روکش بگذارید.

 

- تنظیم پرشدگی دندان : اگر پرشدگی دندانتان بلندتر از حد عادی است، دندان ‌پزشک می ‌تواند آن را کمی کوتاه و به اندازه کند.

 

درمان طبیعی

- قرار دادن یخ یا آب گرم روی عضلات دردناک

- اجتناب از خوردن غذاهای سفت مثل آب نبات، استیک، گردو و فندق

-  نوشیدن آب به مقدار زیاد

-  تلاش برای کاهش استرس روزانه

- خوابیدن به اندازه کافی

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

 


منابع :

آی آر شفا

ایران صدا

......................................................................................................................

امان از سرفه‌های بی‌امان

 


سرفه، بیماری نیست بلکه علامت یک تحریک است و به عبارت دیگر واکنش حفاظتی ریه در برابر مواد محرک خارجی است. سرفه مفرط یا مزاحم نیز یکی از علائمی است که بیمار برای آن باید به پزشک مراجعه می کند.

 


سرفه

بسیاری از پزشکان سرفه را  نگهبان ریه می دانند. سرفه یک بازدم انفجاری است که مکانیزمی حفاظتی را برای پاک نمودن ریه ها از ترشحات و اجسام خارجی فراهم می کند. علاوه بر این، سرفه یک زنگ خطر برای سلامت ریه ها می باشد.

 

سرفه یکی از عوامل مهم‌ دفاعی بدن برای خروج ترشحات و اجسام خارجی از مجاری تنفسی است.

 

همان‌طور که می‌دانید در حالت‌ عادی انسان‌ها کمتر سرفه می‌کنند، زیرا ترشحات طبیعی مجاری تنفسی به وسیله سازوکارهای دیگری از جمله حرکت مژک‌های مجاری تنفسی، پاک و تخلیه می‌شوند. ولی در مواردی که ترشحات مجاری تنفسی زیاد شوند و یا تحریکی در مجاری تنفسی پیدا شود، ساز و کار سرفه به کار می‌افتد تا ترشحات را خارج نماید.

 

سرفه، بیماری نیست بلکه علامت یک تحریک است و به عبارت دیگر واکنش حفاظتی ریه در برابر مواد محرک خارجی است.

 

سرفه مفرط یا مزاحم نیز یکی از علائمی است که بیمار برای آن باید به پزشک مراجعه می کند. دلایل مراجعه بیمار عبارتند از : ناراحتی از خود سرفه، ‌تداخل با زندگی عادی و نگرانی درباره علت سرفه و خصوصاً ترس از ابتلا به سرطان یا ایدز.

سرفه یک مکانیزم مفید دفاعی بدن است، ولی در صورت دائمی بودن، علامتی از بیماری ریوی است

چگونه سرفه می کنیم؟

سرفه نتیجه یک پدیده رفلکسی است. رفلکس سرفه با تحریک‌ گیرنده‌هایی که در سطح مخاط‌های تنفسی است شروع می‌شود. گیرنده‌های محرک سرفه در سراسر مخاط مجاری تنفسی وجود دارند. این تحریکات مرکز سرفه به مغز منتقل می‌شود و مغز عمل سرفه را هماهنگ و تولید می‌کند.

 

انواع سرفه

پزشکان سرفه را به دو دسته تقسیم می نمایند :

- سرفه حاد : سرفه ای است که کمتر از سه هفته طول بکشد. در حالاتی مانند: سرماخوردگی، سینوزیت، سیاه سرفه و ... دیده می شود.

- سرفه مزمن: به سرفه ای که بیشتر از سه هفته طول بکشد، گفته می شود. مانند: آسم، ترشحات پشت بینی، سل، سرطان ریه و ... .

 

علل سرفه

سرفه ممکن است توسط انواع گوناگونی از محرکهای استنشاقی نظیر: دود، غبار و بخارات ایجاد شود.

هر بیماری که منجر به التهاب،‌ تنگی، ارتشاح  یا فشردگی مجاری هوایی شود، می تواند سرفه را به همراه داشته باشد.

از علل عمده سرفه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

- عفونت باکتریایی  مجاری هوایی (برونشیت)

- عفونت بافت ریه ها (پنومونی)

- عفونت ویروسی (سرماخوردگی)

- آسم ( این بیماران اغلب علاوه بر سرفه دچار تنگی نفس و خس خس سینه نیز می باشند)

- سرطان ریه

- سل ریوی

- نارسایی احتقانی قلب

- سینوزیت و ترشح خلط در پشت حلق

- داروها

- برگشت اسید معده به داخل ریه ها

- حساسیت‌های تنفسی

- مسمومیت با نفت

آلودگی‌ هوا یکی از علل مهم سرفه‌های مزاحم و طولانی است. آلودگی‌های داخل منازل در بعضی موارد بیش از محیط شهر است و لازم است خانواده‌ها در استفاده از موادشیمیایی مانند: ضدعفونی‌کننده‌ها و سموم ضدحشرات بسیار دقت و احتیاط کنند

پزشکان در هنگام برخورد با بیماران دچار سرفه علاوه بر معاینه و کارهای تشخیصی به سئوالات کلیدی و مهم زیر توجه دارند :

آیا سرفه حاد است یا مزمن؟

در شروع سرفه، آیا علائم مطرح کننده یک عفونت تنفسی وجود دارند؟

آیا سرفه فصلی است و یا همراه با خس خس سینه می باشد؟

آیا سرفه با علائم نشان دهنده ترشح خلف بینی ( ترشح بینی ، پاک کردن مکرر حلق ،‌احساس وجود یک چیز کوچک در حلق )‌ یا با سوزش سردل و احساس برگشت غذا به مری همراه است؟

آیا سرفه با تب یا خلط همراه است؟ اگر خلط وجود دارد مشخصاتش چیست؟

آیا بیمار سیگار می کشد؟

آیا بیمار داروی خاصی را مصرف نموده است؟

 

عوارض سرفه

- درد جدار قفسه سینه و شکم

- بی اختیاری ادرار

- خستگی مفرط

- سنکوپ

- سرفه شدید می تواند باعث شکستگی دنده شود

- سرفه مزمن در یک فرد سیگاری، احتمال سرطان ریه را مطرح می کند.

 

درمان سرفه 

سرفه به عنوان یک واکنش دفاعی دستگاه تنفس است و گاهی با مهار آن، علامت بیماری را متوقف و شرایط را بدتر می‌کنیم. درمان قطعی سرفه بستگی به تشخیص بیماری زمینه ای و شروع درمان دارد.

 

- برای تسکین خارش گلو و از بین بردن گرفتگی گلو می‌توانید از قطره‌ها یا شربت‌های ضد سرفه تحت نظر پزشک استفاده کنید. لازم به تذکر است که پیش از مصرف دارو برای کودک، ابتدا با پزشک کودک‌تان مشورت کنید تا مطمئن شوید کودک‌تان به سن مناسب برای مصرف داروی سرفه رسیده است.

 

- مصرف مایعات یکی از راه‌های مفید برای افزایش خلط و دفع آسان‌تر ترشحات است و مصرف آن در انواع بیماری‌های تنفسی توصیه می‌شود.

 

نوشیدنی‌های گرم، دم کرده های گیاهی (مثل بابونه، آویشن و ختمی) و آب سیب می‌توانند سرفه و گرفتگی گلو را از بین برده و تنفس را راحت کند

- استفاده از دستگاه بخور می‌تواند سرفه خشک را بهبود بخشد.

 

- به کودک‌تان اجازه ندهید که در هنگام بیماری، ورزش یا تحرک شدید بدنی داشته باشد، چرا که این امر سرفه را تشدید می‌کند.

 

- سیر و زنجبیل، هر دو خاصیت دارویی قوی دارد و باعث تسکین سرفه می شود. شما می توانید هر یک از این مواد را خام بجوید یا تکه ای از زنجبیل یا چند حبه سیر را با آب بجوشانید و روزی 2 تا 3 بار میل کنید.

 

عسل درمانی

- مصرف عسل برای کودکان زیر یک سال، به علت ایجاد مسمومیت کشنده بوتولیسم، ممنوع است.

 

- خوردن یک قاشق چای‌خوری عسل قبل از خواب در رفع سرفه‌ بسیار موثر است و باعث می‌شود، خواب راحت‌تری داشته باشید.

 

- روی حرارت کم پیاز خرد شده را با مقدار زیادی عسل طبیعی گرم کنید. سپس یک قاشق از مواد را میل کنید یا این که تنها عسل را در انتهای گلو نگه دارید و برای نیم ساعت نیز چیزی نخورید.

 

- جوشانده گل ختمی را می توان با یک قاشق عسل مصرف کرد که این محلول ضدسرفه قوی است.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

 


منابع :

آی آر شفا

هفته نامه سلامت - دکتر منصور بهرامی، متخصص کودکان

پرشین وی

جام جم

سلامت نیوز

......................................................................................................................

واریس پا را حتما درمان کنید

 


 

واریس می تواند در هر قسمت بدن ایجاد شود، اما در قسمت های پایینی بدن متداول تر است.


واریس پا

سیاهرگ، یک رگ خونی است که خون را در تمام نقاط بدن حمل می کند. به طور طبیعی، این سیاهرگ ها کار خود را مانند یک دستگاه پمپ سالم و خوب روغنکاری شده انجام می دهند، اما گاهی اوقات این رگ ها، شکسته شده و جریان خون غیرعادی خواهد شد.

 

مطمئن هستم که اکثر ما کسانی را می شناسیم که در قسمت های پایین و قوزک پا دچار گشاد شدن و پیچیده شدن رگ های خونی هستند که واریس نام دارد.

 

واریس می تواند در هر قسمت بدن ایجاد شود، اما در قسمت های پایینی بدن متداول تر است.

 

علل واریس

این سیاهرگ ها ممکن است به خاطر عوامل ژنتیکی به این صورت درآیند، اما این تنها دلیل آن نیست.

از عوامل مهم در بروز واریس می توان به بارداری و یا ایستادن های طولانی مدت اشاره کرد

چاقی نیز می تواند در این زمینه نقش داشته باشد. فشار ناشی از وزن اضافه نیز می تواند منجر به ایجاد واریس و شکسته شدن رگ های خونی شود.

 

علائم واریس

علائم و نشانه های واریس نه تنها رگ های بدمنظر طناب شکل است، بلکه دردها و گرفتگی های مداوم، ورم و خستگی پس از مدتی سرپا ایستادن نیز جزء علائم این بیماری است.

 

رنگ پوست نیز ممکن است تغییر کرده و قهوه ای مانند شود که رکود رنگدانه های پوستی نام دارد. این مشکل نیز از شکسته شدن رگ های خونی و تراوش خون به منطقه آسیب دیده ایجاد می شود و در افرادی که به مدتی طولانی به این مشکل مبتلا بوده اند اتفاق می افتد.

 

تشخیص واریس

معمولاً تشخیص این مشکل از طریق مشاهده قابل انجام است، اما گاهی اوقات از طریق پروسه ای که فلبوگرافی (پرتونگاری از سیاهرگ ها) نامیده می شود، صورت می گیرد. این عملیات کاملاً بدون درد بوده و در آن، محلولی خاص را وارد جریان خون می کنند. آنگاه تصویر رگ ها را برای تشخیص اختلالات و ناهنجاری های موجود در جریان خون و فشار رگ ها، می گیرند.

 

شیوه تشخیص دیگر استفاده از اشعه فرابنفش برای آزمایش جریان خون در شریان های اصلی خون در دست ها و پاها است. این شیوه اولتراسونوگرافی دوپلر نام دارد. فرابنفش، یکی از امواج صوتی با فرکانس بالاست. این عملیات با اعمال یک ژل محلول در آب در بدن انجام می شود و سپس یک ابزار دستی به نام ترانسدوکتور روی ناحیه مورد نظر کشیده می شود.

 

درمان واریس

جوراب مخصوص واریس

درمان واریس می تواند با استفاده از جوراب های کشی متراکم، کنترل وزن، انجام ورزش در سطح متوسط، اجتناب از ایستادن های طولانی مدت و بالا نگه داشتن پاها صورت گیرد.

 

روش درمانی دیگر اسکلرودرمانی فشرده نام دارد. در این عملیات، نقاطی از رگ ها که جریان خون در آنها غیرعادی است، تشخیص داده شده و با تزریق مداوم ماده ای به نام اسکلروسانت، رفع می شود.

 

در موارد حاد، استفاده از عمل جراحی که لیگاسیون یا بستن رگ نام دارد، ضروری خواهد بود. طی این عمل جراحی، یک یا دو شکاف بر روی رگ های واریسی ایجاد شده و بعد رگ بسته می شود. اگر چندین قسمت رگ گسسته شده و خود رگ شدیداً آسیب دیده باشد، رگ (یا بخش آسیب دیده آن) معمولاً برداشته می شود. شکافی در زیر رگ واریسی ایجاد شده، ابزاری انعطاف پذیر روی رگ تا شکاف اولیه کشیده می شود و بعد رگ را گرفته و برمی دارند.

 

اگر شما نیز به واریس مبتلا هستید، حتماً باید به دنبال درمان های پزشکی باشید. پزشک راه ها و روش های مختلف درمانی را به شما معرفی کرده و به شما برای مراقبت از وضعیت‌تان کمک می کند.

بخش سلامت تبیان

 


منبع : سلامت نیوز

.....................................................................................................................

گردن درد دارید؟

 


گردن‌‌درد، مشکل نسبتا شایعی است که برای بعضی‌ها اتفاق می‌افتد، به خصوص کسانی که شغلشان به‌نحوی است که سر را باید پایین نگه دارند.

 


درد گردن

سر انسان حدود چهار تا پنج کیلوگرم وزن دارد. وظیفه تحمل این وزن نسبتا سنگین را مهره‌های قسمت فوقانی ستون فقرات و ماهیچه‌های اطراف آن بر عهده دارند.

هنگامی که سر به حالت عمودی قرار گیرد، این وزن بین ماهیچه‌ها و مهره‌ها به میزان مساوی تقسیم می‌شود، ولی در صورتی که سر به مدت طولانی وضعیتی متفاوت و خمیده به جلو داشته باشد، فشار وزن سر روی گردن افزایش یافته و در نتیجه دردهای گردنی به وجود می‌آید.

 

علل گردن درد چیست؟

درد گردن علل گوناگونی دارد، که اغلب به کشیدگی یا وارد آمدن فشار بر عضلات مربوط می‌‌شود.

برخی از علل رایج گردن درد این ها هستند:

- نشستن پشت میز کار یا خم‌ شدن بر روی آن به مدت طولانی، به خصوص در صورتی که وضعیت قرارگیری بدن درست نباشد.

- خواندن، کار کردن یا تماشا کردن تلویزیون با وضعیت قرارگیری نامناسب بدن (مثلا مطالعه کردن در حالت خمیده به جلو).

- کار کردن با صفحه کامپیوتری که بیش از حد بالا یا پایین است.

خوابیدن در وضعیت نادرست، مثلا خوابیدن روی شکم فشار زیادی به گردن وارد می      کند.همچنین از بالش بلند یا خیلی سفت استفاده نکنید                                      

- آسیب دیدن گردن در حین ورزش به علت پیچ‌ خوردگی یا فشار آمدن بر عضلات آن.

- ابتلا به بیماری‌هایی مانند آرتریت، فیبرومیالژی، مننژیت یا فتق دیسک بین مهره‌ای.

 

10 فرمان برای بهبود گردن درد

اگر دچار گردن درد هستید، راه‌های زیر می تواند برای بهبود آن به شما کمک کند:

1- استراحت کردن: اگر به گردن درد مبتلا شده اید دراز بکشید و به ماهیچه های گردنتان استراحت دهید. از بالش بلند یا خیلی سفت استفاده نکنید.

 

2- تکه‌های یخ: گذاشتن تکه های یخ روی محل درد حتما به شما کمک می کند. چند قطعه یخ را در کیسه فریزر بگذارید و روی گردنتان قرار دهید. هر 15 دقیقه این کار را تکرار کنید.

 

3- گرم کردن: اگر احساس می کنید عضلات گردنتان سفت شده و گرفته است، آن را گرم کنید. گرما باعث نرم شدن عضلات گرفته می شود. دوش آب گرم راه خوبی برای این کار است اما به یاد داشته بشید که این کار را برای طولانی مدت انجام ندهید، زیرا باعث تشدید درد می شود.

 

درد شانه و گردن

4- درست نشستن: اگر در محیط کارتان به طور مداوم پشت میز کامپیوتر نشسته اید و به صفحه آن خیره شده اید، سعی کنید ارتفاع صندلی را به درستی تنظیم نمایید و هر چند وقت یک بار به خودتان استراحت دهید.

 

5- ماساژ: ماساژ می تواند به گرفتگی عضلات کمک کند.

 

6- خوردن مسکن: مسکن هایی که بدون نسخه پزشک می توان از آنها استفاده کرد می تواند برای شل کردن عضلاتتان موثر باشد و دردتان را نیز کاهش دهد.

 

7- کاهش وزن: اضافه وزن به تمام ماهیچه ها از جمله ماهیچه گردن فشار می آورد.

 

8- حفظ آرامش: اعصاب روی گرفتگی گردن بسیار موثرند. سعی کنید استرس را از خود دور کنید و اگر علت آن را نمی‌دانید سعی کنید آن را بیابید. به یاد داشته باشید که خودتان می توانید محیطی آرام ایجاد کنید. به جایی خلوت و بی سر و صدا بروید و دراز بکشید. سعی کنید با فکر خود به تمام اعضای بدنتان آرامش دهید.

 

9- ترک عادات غلط:اگر عادت دارید در اتومبیل بخوابید و یا اینکه تلفن را بین گردن و شانه هایتان نگه دارید مطمئن باشید که دچار مشکل می شوید. عادات بدی که به گردنتان فشار می آورند را همین امروز ترک کنید.

 

10- تشک طبی: اگر هر روز صبح با گردن درد بیدار می شوید ، تشک‌تان ایراد دارد و باید آن را عوض کنید. بالش شما نیز نباید خیلی سفت و یا خیلی نرم باشد.

اگر با کامپیوتر کار می‌کنید بهتر است صفحه کارتان به گونه‌ای باشد که خیلی مجبور نشوید سر و گردن‌ را به سمت پایین خم کنید                                                   

 

10 فرمان برای پیشگیری از گردن درد

1- پس از حداکثر یک ساعت نشستن پیاپی پشت میز یا حتی پشت فرمان اتومبیل، محل خود را ترک کرده و با انجام تمرینات مناسب، عضلات را تقویت کنید.

 

2- اکثر افراد برای ورزش دادن گردن، حرکاتی چرخشی و خم کردن‌هایی ناگهانی و سریع به طرفین را انجام می‌دهند و انتظار دارند با این حرکات وضعیت گردنشان بهتر شود، اما حقیقت این است که تمرین‌های سریع نه‌تنها از دردهای گردن نمی‌کاهد، بلکه می‌تواند صدمات جدی به مهره‌های آن وارد کند.

 

3- ورزش بسیار مناسب برای گردن، حرکات کششی است. برای این منظور ابتدا سر را به طرف پایین خم کرده به صورتی که چانه به قفسه سینه برسد. در این حالت تا شماره 10 بشمارید، سپس سر را به طرف بالا خم کرده و سقف را نگاه کنید. در این حالت نیز تا 10 شماره کنید. در مرحله بعدی سر را به طرف یک شانه برگردانده و با دست طرف مقابل با فشار روی چانه، سر را به طرف شانه هل دهید تا در واقع چانه به موازات شانه قرار گیرد. این کار را با طرف دیگر نیز تکرار کنید. هر یک از این وضعیت‌ها را فقط تا شمارش عدد 10 ادامه دهید، نه بیشتر.

 

بالش مخصوص گردن

4- اگر گردن‌درد دارید و در کل برای راحتی بیشتر گردن، از بالشتک‌های مخصوص (تصویر روبرو) یا تکه حوله‌ای که به صورت لوله‌ای درآمده استفاده کنید. این بالشتک و یا حوله، نگهدارنده خوبی برای گردن خواهد بود.

 

5-‌ این کار (استفاده از بالشتک مخصوص یا حوله لوله ای) را هنگام مسافرت‌های طولانی‌مدت در ماشین و هواپیما نیز انجام دهید. پشت سری‌های مناسب اتومبیل دقیقا همین کار را انجام می‌دهند.

 

6- هنگام خوابیدن سعی کنید از بالش کوتاه استفاده کنید، به طوری که سرتان در امتداد بدن قرار گیرد نه این‌که خم شود.

 

7- در هنگام مطالعه بهتر است کتاب را تا جایی که می‌توانید بالا بیاورید. یکی از عادت‌‌های غلطی که بسیاری هنگام مطالعه دارند، این است که سر را خیلی زیاد و برای مدت طولانی به سمت پایین خم می‌‌کنند. این عادت‌‌ها در طولانی‌‌‌مدت می‌تواند به گردن‌‌درد منتهی شود.

 

8- یک کار ساده و عادت مفید برای حفظ سلامت گردن این است که همیشه گردن خود را چه در حالت ایستاده، نشسته، یا راه رفتن، صاف و عمود بر بدن نگه دارید ،به طوری که هیچ زاویه‌ای با بدن نسازد. نترسید، کسی به شما نمی‌‌گوید که عصا قورت داده‌اید.

 

9- اگر با کامپیوتر کار می‌کنید بهتر است صفحه کارتان به گونه‌ای باشد که خیلی مجبور نشوید سر و گردن‌ را به سمت پایین خم کنید. پزشکان توصیه می‌کنند سر و گردن بیشتر از 25 درجه به سمت پایین خم نشود.

 

10- هنگام رانندگی تا آنجا که می‌توانید به فرمان نزدیک‌تر بنشینید تا مجبور نشوید دست‌هایتان را دراز کنید و به فرمان برسانید، چرا که با این کار به طور مستقیم و غیرمستقیم به گردن فشار می‌آید و موجب گردن‌درد می‌شود.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

 


منابع :

همشهری آنلاین – المیرا صدیقی

جام جم آنلاین

......................................................................................................................

پشت میزنشین‏ها چه کنند تا سالم بمانند؟

کارمندی پشت میزش

کم‌ تحرکی و بد نشستن از مهم‌ترین عوامل ایجاد دردهای مفصلی در اثر پشت‌ میزنشینی‌های مداوم و طولانی‌ مدت است.

 

وقتی یک فرد، مدتی طولانی پشت میز می‌نشیند و کار می‏کند، عضلات اطراف کمر و اندام تحتانی‌اش ضعیف می‏شوند و این ضعف، وارد آمدن فشار مضاعف به غضروف‏ها را در پی دارد. به همین خاطر، بیشتر کارمندان از کمردرد یا زانو درد شکایت می‏کنند.

 

برای رهایی از این‌گونه دردها، پشت ‌میز‌نشین‌ها باید حالت نشستن‌شان را اصلاح کنند؛ یعنی به‌ گونه‌ای بنشینند که آرنج‏شان هنگام کار، روی میز قرار بگیرد. این کار باعث می‏شود که ستون فقرات صاف بماند و همچنین بدن بیش از حد به سمت جلو خم نشود و در نتیجه کمردرد به سراغ فرد نیاید.

 

ضمن این که پشت میزنشین‌ها باید همیشه طوری روی صندلی شان بنشینند که زانوهای‌شان کمی بالاتر از سطح لگن‏ قرار بگیرد. این‌ طوری دیرتر خسته می‏شوند و می‏توانند بیشتر و راحت تر کار کنند.

 

نکته دیگری که باید در اینجا به آن اشاره کنم این است که بی تحرکی، مهم ترین دلیل برای ایجاد ضعف‏های عضلانی است. بنابراین می‏توان به آنهایی که مجبورند ساعات زیادی از روزشان را پشت میز بگذرانند توصیه کرد که انجام ورزش‏های مناسب برای تقویت عضلات‌شان را فراموش نکنند. البته ورزشی که تدریجی و مداوم باشد، نه شدید و منقطع. مثلا اگر فردی، یک روز 3 ساعت ورزش کند و روز دیگر هیچ‌ گونه فعالیت ورزشی انجام ندهد، لطفی در حق خودش نکرده و فعالیت‎های یکی در میان‌اش تأثیری در بهبود وضع‌اش نخواهد داشت.

 

در ضمن، لازم نیست که ورزش یا نرمش کردن حتما در طول مدت کار باشد. ورزش فقط باید مداوم باشد تا مؤثر واقع شود. شما می‏توانید روزی یک ربع تا نیم ساعت از وقت‏تان را به ورزش اختصاص دهید، بدون این که خودتان را مجبور به انجام این کار در ساعات کاری‌تان کنید.

دکتر محمد نقی طهماسبی

استاد ارتوپدی دانشگاه علوم پزشکی تهران

                                                                                             تبیان
......................................................................................................................

آرتروز گردن رو به گسترش است

آرتروز گردن

کمردرد، گردن‌ درد، پشت ‌درد، کوفتگی اعضای بدن، سردرد و خیلی از دردهای دیگری که ممکن است روزانه دچارش شوید، زنگ خطری است تا به شما بفهماند "آرتروز" آماده ی حمله به شما است.

بیماری ‌ای که بیشتر، گریبان کارمندان و جماعت پشت میزنشین یا اگر بخواهیم دقیق ‌تر بگوییم " افراد بی‌ تحرک و ثابت نشین" را می ‌گیرد.

در آرتروز گردن، انتشار درد تا قسمت ‌های بالای شانه، وسط پشت بدن، کمر، بالای کمر و قسمت پس‌ سری کشیده می ‌شود ولی اگر آرتروز باعث فشار روی ریشه‌ های عصبی شود، می ‌تواند دردهای انتشاری در مسیر عصب حتی تا نوک انگشتان را ایجاد کند و در صورت فشار به نخاع می‌ تواند علائم دیگری همچون ضعف عضلات و عدم‌ توانایی در حرکت ظریف انگشتان را به وجود آورد.

ضربه ‌ها (شکستگی‌ ها)‌، بیماری‌ های التهابی مفاصل و عفونت‌ های مفصلی از عاملان زمینه‌ ای آرتروزهستند. اگر شخص دچار عوامل زمینه‌ ای آرتروز نشود، در سنین کم، انتظار بروز آرتروز نمی ‌رود بلکه با افزایش سن است که احتمال ابتلا به این بیماری بالا می ‌رود.

گفتنی است آرتروز عارضه‌ ای با روند طبیعی است و درمان آن نیز باید به ‌صورت فیزیولوژیک (طبیعی)‌ باشد و با تقویت عضلات اطراف ستون گردنی، می ‌توان از این عارضه جلوگیری کرد.

با ورزش و تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می ‌توان جلوی حرکات نا به جای ستون مفصلی را گرفت و تا حدی مانع از درد شد.

عوارض بدخیم

به گفته ی متخصصان، اگر فشار روی نخاع صورت گیرد و شخص دیر به پزشک مراجعه کند، عواقب غیر قابل برگشتی همچون فلج اندام تحتانی، فلج مثانه و عدم‌ توانایی در دفع ادرار و دستگاه گوارش رخ می ‌دهد.  همیشه دردهای " پس ‌سری"، ناشی از آرتروز نیست و گاهی ناشی از اسپاسم است که حتی در سنین پایین نیز دیده می ‌شود.

به گفته ی متخصصان ارتوپدی، ورزش، فیزیوتراپی و استفاده از گردنبند طبی از مراحل درمان این بیماری است که اگر بیماری با این روش ‌ها کنترل نشد، در مراحل پیشرفته احتیاج به عمل جراحی است و پزشک متخصص با خشک کردن مفاصل، دردی را که از حرکت 2 سطح ناهموار آرتروز به ‌وجود می‌ آید متوقف می‌ کند؛ لذا بهتر است کارمندان مستعد این بیماری برای جلوگیری از بروز بیماری، گه گاه نسبت به تغییر جهت دادن محل صفحه کلید، مانیتور و تغییر سطح‌ صندلی خود اقدام کنند و هنگام استراحت خود، از بالش‌ هایی استفاده کنند که روی آن راحت هستند، چرا که قانون خاصی در خصوص بالش زیر سر به هنگام خواب  وجود ندارد و تجربه می ‌تواند در این خصوص به افراد کمک کند.

آرتروز گردن

زنان خانه‌ داری که هنگام انجام کارهای خانه به‌ مدت طولانی سر خود را به سمت پایین نگه ‌می ‌دارند در معرض ابتلا به آرتروز گردن قرار دارند.

زمان بروز آرتروز گردن پس از 40 سالگی است و این در حالی است که در صورت رعایت نکردن نکات ایمنی در فعالیت ‌های روزانه، سن ابتلا به آرتروز کاهش می ‌یابد.

خم نگه ‌داشتن سر به طرف پایین در طول روز به‌ مدت طولانی موجب ایجاد فشار به مهره‌ های گردن و دیسک بین مهره‌ ها شده و آرتروز گردن را به‌ دنبال خواهد داشت. زنان خانه ‌دار جهت پیشگیری از ابتلا به این عارضه هر یک ربع ساعت باید یک ‌بار به گردن استراحت داده و سر را به سمت عقب برگردانند، همچنین باید سطح کار خود را بالا آورده تا مجبور به خم کردن سر و گردن نباشند.

گردن، گذرگاه عصب ‌های حسی بسیار مهم است که به سر و صورت ختم می ‌شوند. ستون فقرات در گردن شامل 7 مهره است که قابل حرکت هستند و این امکان را به ما می‌ دهند که گردن خود را به اطراف بگردانیم.

گردن به ‌دلیل نرمی و قابلیت انحنا به آسانی می‌ تواند در مواقع زمین خوردگی یا تصادف صدمه ببیند و چون گردن ایستگاهی برای گذشتن رگ‌ های مهم و حساس به سر و مغز است،  لذا آسیب گردن سبب قطع جریان خون و مشکلات حسی می ‌شود.

علل گردن ‌درد متعدد است که بیشترین و مهم ‌ترین آن با  برخی مشاغل ارتباط دارد.  در رانندگان کامیون، اتوبوس و افرادی که مرتب رانندگی می ‌کنند امکان ابتلا به گردن ‌درد بیشتر است. بعضی افراد که با ماشین‌ های سنگین حرکت می‌ کنند یا مجبور به بلند کردن بارهای سنگین هستند و با حرکت شدید و محکم شانه ‌ها این عمل را انجام می ‌دهند ممکن است دچار کوفتگی ماهیچه‌ های گردن شوند. سائیدگی و پوسیدگی، پوکی استخوان ‌ها در سنین بالا و وجود آرتروز که تعداد زیادی افراد دچار آن هستند، باعث ازبین رفتن فاصله بین استخوان‌ ها شده و گردن درد ایجاد می‌ کند.  ورزش غلط،  به ‌کار بردن متکاهای سفت و بالش ‌های بزرگ و حرکت شدید سر و گردن به طرف جلو از جمله عوامل ایجاد کننده ی دردهای گردن هستند.

متخصصان می ‌گویند، بدون این که آمار دقیقی داشته باشیم در کشور ما به‌ خصوص در سال‌ های اخیر به علت افسردگی بعضی افراد، گرفتاری ‌های شغلی، بدی تغذیه، عدم‌ استفاده از میوه و سبزی و لبنیات به قدر کافی، دریافت ناکافی املاحی چون فسفر، کلسیم و ویتامین‌ های گوناگون و همچنین ورزش نکردن، بیماری ‌های مفصلی و آرتروزهای منجر به گردن ‌درد هم مثل سایر بیماری ‌های استخوان رو به افزایش است.

                                                                                          تبیان

......................................................................................................................

 

تاثیر آلودگی هوا بر چشم‌ها

 


بهتر است بدانید چشم هم در این هوای آلوده با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود که باید به آنها توجه داشت؛ شاید با رعایت نکاتی ساده بتوانید بیشتر و بهتر از آنها مراقبت کنید.

 


قرمزی چشم و اشک ریزش آن

نباید از سلامت چشم‌ها هم غافل شد؛ این عضو حساس و ظریف به طور حتم در این روزها به دقت و مراقبت بیشتری نیاز دارد. آلودگی هوا می‌تواند برای چشم‌ها دردسرساز شود.

 

چشم هم مانند دیگر اعضای بدن به محیطی سالم و پاکیزه نیاز دارد تا بتواند به خوبی وظایفش را انجام دهد، اما متاسفانه آلودگی هوا که این روزها با آن روبه‌رو هستیم، باعث تحریک مخاط چشم و در نتیجه اشک‌ریزش و سوزش می‌شود.

 

کسانی که با مشکلاتی مانند خشکی چشم روبه‌رو هستند و برای حفظ سلامت چشم‌ها باید داروهایی خاص استفاده کنند، در مواقع آلودگی هوا، مشکلات بدتری را تجربه خواهند کرد.

 

افرادی که عمل جراحی انجام داده‌اند یا کسانی که به دلیل بیماری‌ها و مشکلات چشمی، دارو مصرف می‌کنند، در این روزها باید بیشتر مراقب خودشان باشند، چون ممکن است به دلیل اشک‌ریزش، تاثیر داروها کاهش یابد، یا در اثر آلودگی هوا، نتیجه دلخواه ایجاد نشود.

 

موتورسیکلت‌سواران همیشه باید به فکر محافظت از چشم‌هایشان باشند تا مشکلی برای آنها ایجاد نشود. معمولا هنگام حرکت و در اثر تماس باد با چشم‌ها، فرد ناچار است چشم‌هایش را ریز و کوچک کند تا باد، کمتر او را اذیت کند. ریز کردن چشم‌ها باعث می‌شود تا حدی میدان بینایی تنگ‌تر شود و باید دقت داشت که این موارد در آلودگی هوا تشدید می‌شود.

آبریزش و سوزش چشم از جمله مشکلاتی است که در اثر آلودگی هوا ایجاد می‌شود

 

در شرایط آلودگی هوا بچه‌ها کمتر شکایت می‌کنند و فقط ممکن است از سردردیا سوزش چشم ناراحت باشند، اما افراد بزرگسال که چشم‌هایشان کمی خشک‌تر است، بیشتر از این وضعیت ناراضی هستند.

 

به همین دلیل زمانی که افراد از دیگر شهرها به تهران می‌آیند، علاوه بر سوزش گلو و بینی با احساس سوزش و ناراحتی چشم هم روبه‌رو می‌شوند.

 

آلودگی هوا احتمال عفونت را افزایش می‌دهد و موجب کاهش تاثیر داروهای چشمی می‌شود.

 

خانم ها بهتر است در آلودگی هوا از مواد آرایشی استفاده نکنند، زیرا تاثیر مواد آلاینده را افزایش می دهند.

 

حساسیت‌های چشمی در این هوای آلوده بیشتر می‌شود، برای همین کسانی که مستعد خشکی پوست و اگزما هستند، حتما چشمانشان را هر روز صبح با آب گرم و شامپو بچه بشویند، به خصوص اینکه لبه پلک‌ها را ماساژ دهند.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

 


منابع :

جام جم- دکتر امین‌الله نیک‌اقبالی، چشم پزشک و فوق تخصص شبکیه و زجاجیه

سلامت نیوز - دکتر سپیده قاضی‌نور متخصص پوست و مو

......................................................................................................................

تأثیر آلودگی هوا بر کودکان

هوای آلوده

شایع‌ترین بیماری که در شهرهای بزرگ و آلوده بچه‌ها را مبتلا می‌ کند، بیمار‌های تنفسی و در رأس آنها آسم است. در حال حاضر آسم و آلرژی تنفسی، از بیماری‌های شایعی است که در تهران به چشم می ‌خورد و دلیل آن هم وجود آلودگی در این شهر است.

از دیگر بیماری‌ها که به دلیل محیط آلوده ایجاد می‌ شود، می ‌توان آلرژی پوستی و سرطان را نام برد. احتمال سرطان در بچه‌هایی که در مناطق آلوده زندگی می ‌کنند، بیشتر است.

گذشته از آن آلودگی‌هایی که در آب وجود دارد یا آلودگی‌های ناشی از سوخت مواد پلاستیکی می‌ تواند حاوی میکروب‌هایی باشد که به صورت معلق درهوا سبب عفونت‌های تنفسی و گاهی گوارشی در کودکان شوند. کودکان بیشتر از بزرگسالان به این عفونت‌ها حساسیت دارند.

آسیب‌پذیری کودکان به دلیل حساسیت ویژه‌ای است که به خصوص در مخاط آنها وجود دارد (منظور مخاط بینی، حنجره، نای و مخاط روده کوچک و بزرگ است). به طوری که در حال حاضر بعضی از کودکان در تهران به دنبال یک سرماخوردگی کوچک و مختصر دچار سرفه‌های طولانی می ‌شوند.

از دیگر موارد شایع در بچه‌ها سوزش چشم و پوست و کمبود اکسیژن در خون است که همگی موجب بی ‌قراری در آنها شوند.

الان ثابت شده حتی در بیماری‌های روحی- روانی مانند افسردگی یا اسکیزوفرنی‌ها ردپایی از آلودگی هوا یافته می‌ شود.

همچنین آلودگی‌ها می ‌تواند علت بیماری بچه‌های بیش‌فعال باشد و حتی می ‌تواند روی ضریب هوشی بچه اثر بگذارد.

هنوز سرب به عنوان آلاینده جدی در شهرهای بزرگ وجود دارد و غیر از مواد سوختی مانند بنزین که سبب متصاعد شدن سرب می ‌شوند، وسایلی که روزمره از آنها استفاده می‌ کنیم مانند وسایل الکترونیکی و اسبا‌ب‌بازی‌ها نیز دارای سرب هستند و ثابت شده که آلودگی سرب آثار زیان‌باری بر سلامت کودکان دارد.

بیماری اوتیسم (نوعی اختلال رشدی که با رفتارهای ارتباطی ، کلامی غیر طبیعی مشخص می شود) و همچنین گوشه‌گیری کودکان و بیماری‌های گوارشی و تنفسی از آثار مخرب سرب موجود در محیط زندگی کودکان است.

بعضی از آلاینده‌های داخل منزل شامل وسایل گازسوز و از جمله بخاری است که اگر تهویه بخاری گازسوز صحیح نباشد، گازهای متصاعد از آن امکان آلودگی هوای داخل منزل را فراهم می ‌کند.

همچنین دستگاه‌های تهویه هوای منزل و استعمال سیگار در منزل که اکسیژن ‌رسانی به کودک را دچار اختلال می‌ کند و استفاده از وایتکس و مواد شوینده در منزل می‌ تواند سبب ایجاد و تشدید آسم در کودکان شود.

البته در این زمینه تبلیغات و فرهنگ سازی خوبی در ایران صورت گرفته است، به‌ خصوص صدا و سیما و مطبوعات که اطلاع ‌رسانی مناسبی داشتند و در حال حاضر سازمان بهزیستی به‌عنوان یک نهادی که پشتوانه قانونی دارد و اعمال نظر می‌ کند، شاخص‌ها و استانداردهای تعریف شده را در واحدهای تابعه اعمال می ‌کند.

دکتر جواد غروبی- فوق تخصص طب کودکان و نوجوانان -تبیان
.......................................................................................................................
.......................................................................................................................

زانودرد دارید؟

 


درد زانو از جمله دردهایی است که بیمار را وادار می سازد به پزشک مراجعه کند. با نوع زندگی و فعالیت های اجتماعی در جامعه امروزی شمار این گونه بیماری ها رو به فزونی گذاشته است. زانودرد علل گوناگونی دارد و درمان های متفاوتی را می طلبد.

 


درد زانو

 

علل زانودرد چیست؟

زانو درد بسته به سن افراد علل مختلفی دارد. به طور کلی زانودردها به دو دسته تقسیم می شوند:

یکی آنهایی که علل ثانویه دارند، مثلا فردی که دچار شکستگی زانو شده است.

در یکسری افراد هم زانودرد علت اولیه دارد، مانند افرادی که التهاب مفصل (آرتریت) زانو شده اند و غضروف مفصل زانوی آنها تخریب شده است.

 

چه افرادی دچار درد زانو می شوند؟

اصولا بر اساس سن بیمار که در چه سنی از زانو در شکایت می کند، افراد به دو دسته تقسیم می شوند:

1- یکی افراد جوانی که معمولا از لحاظ ورزشی و تحرک بدنی فعال هستند و از درد جلوی زانو شکایت می کنند و درد آنها بیشتر موقع نشست و برخاست ایجاد می شود، به خصوص هنگامی که به کوه می روند و از کوه پاین می آیند، و یا از پله بالا و وپاین می روند، و یا هنگام نماز خواندن در نشست و برخاست از درد زانو شکایت می کنند.

2- دسته دوم هم افرادی هستند که در سنین کهنسالی هستند و بیشتر تخریب غضروف مفصل زانو در این افراد است که موجب درد می شود که منجر به آرتروز می گردد.

خودتان را با فعالیت زیاد خسته نکنید، بلکه در اولین فرصت به استراحت بپردازید. گوش به زنگ باشید، زیرا بیشتر صدمات بدنی زمانی اتفاق می افتد که انسان خسته است

 

چطور درد زانو را تسکین دهیم؟

وقتی درد زانو به صورت مزمن در می آید زانو ورم می کند. برخی از بیماری ها باعث ورم و التهاب زانوها می شوند. صدمات زانو در ابتدا باعث ورم زانو می شود که خود سبب صدمات بیشتر خواهد شد و این روند همچنان ادامه پیدا می کند تا به صورت مزمن درمی آید.

با محافظت های پزشکی می توان این چرخه معیوب را شکست و صدمات آتی بافت های زانو را به حداقل رساند.

محافظت از زانو در مقابل بروز برخی از دردها بسیار مشکل است، ولی می توان با رعایت چند اصل مهم احتمال صدمه به زانوها را به حداقل کاهش داد:

 

- برای کاهش بیماری های زانو مثل (استئوآرتریت)، اگر چاق هستید، باید لاغر شوید. با لاغر شدن چه در کارهای روزمره و چه در قدم زدن، فشار روی زانوهایتان کاهش می یابد. کاهش وزن صدمات احتمالی به رباط ها و تاندون ها را کاهش می دهد.

 

- اگر به درد مزمن زانو مبتلا هستید، به شنا و یا ورزش های آبی بپردازید. وقتی بدن در آب غوطه ور می شود، از وزن بدن کاسته می شود. در نتیجه وزن بدن به زانوها فشار وارد نمی کند.

 

- اگر به استخر دسترسی ندارید و یا علاقه ای به ورزش های آبی ندارید، به ورزش هایی بپردازید که باعث کشش بدن و ماهیچه ها شوند. ورزش هایی چون بسکتبال، تنیس و دویدن را کم انجام دهید. اگر با این گونه ورزش ها درد زانوی شما تشدید شد، حتماً آن را محدود کنید. به بدنتان توجه کنید، اگر احساس کردید برخی از حرکات ورزشی به شما صدمه وارد می کند، نوع ورزشتان را تغییر دهید.

 

- خودتان را با فعالیت زیاد خسته نکنید، بلکه در اولین فرصت به استراحت بپردازید. گوش به زنگ باشید، زیرا بیشتر صدمات بدنی زمانی اتفاق می افتد که انسان خسته است.

 

- از زانوهایتان محافظت به عمل آورید. پوشیدن زانوبند هنگام ورزش شما را از برخی صدمات مصون نگه می دارد.

هنگامی که رانندگی می کنید، از زانوهایتان در مقابل صدمات ناشی از داشبورد محافظت کنید

مراقبت خانگی از زانو درد

درد زانویی که شما را از راه رفتن باز می‌دارد، باید بوسیله پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

این توصیه‌ها  به تسکین درد جزئی زانو کمک می کنند:

 

- استراحت دادن : استراحت در منزل از مهم ترین اصول درمان است.

 

بریس زانو

- زانو‌ی‌تان را بالا نگه دارید. می‌توانید زانو‌های‌تان را با گذاشتن بالش در زیر آنها بالا نگه دارید، یا بالشی را بین دو زانوی‌تان قرار دهید. قراردادن زانو در سطحی بلندتر از بدن باعث می شود نیروی جاذبه زمین، مایعات جمع شده در بافت صدمه دیده را کاهش داده، در نتیجه ورم نیز کمتر شده و خستگی را از ما دور می سازد.

 

- بستن زانوها : بستن زانوها به دو دلیل مفید است: هم ورم را کاهش می دهد و هم مکانیسم زانو را به نظم در می آورد. از بریس (تصویر مقابل) یا بانداژ زانو استفاده کنید.

 

- استفاده از داروها : اگر شما به زخم معده، بیماری کلیه و بیماری های خونی مبتلا نیستید، داروهای ضد التهابی در این مورد به شما کمک های فراوانی می کند. از داروهای مسکن معمول مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای کمک به تسکین درد و ورم استفاده کنید.

 

- روی زانوی‌ دردناک‌تان فشار نیاورید و از انداختن وزن روی آن پرهیز کنید.

 

- با کیسه یخ زانو را به طور مکرر کمپرس سرد کنید. در روز اول هر ساعت برای 15 دقیقه روی زانو کیسه یخ بگذارید. پس از روز اول، دست کم چهار با در روز روی زانو یخ بگذارید.

فرآوری : نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

 


منابع :

روزنامه شرق - زهره فخریاسری

پرشین وی - آقای دکتر دوامی - متخصص ارتوپدی

همشهری آنلاین

......................................................................................................................

تردمیل برای درد زانو

پیاده روی روی تردمیل

اگر درد زانو مربوط به آرتروز باشد (که خود آرتروز هم یکی از عوارض چاقی است)، کاهش وزن می‌تواند به فرونشاندن آن کمک کند.

دردهای آرتروز جزو دردهای مزمن در سنین بالا هستند و کاهش وزن یکی از پیشنهادهای ما برای این دسته از افراد است.

 

البته نوع ورزشی که به این افراد داده می‌شود معمولا هوازی بوده و بیشتر از نوع راه رفتن است. در صورتی که فرد درد شدید و محدودیت‌ تعادلی دارد و نمی‌تواند راه برود، استفاده از تردمیل را به وی توصیه می‌کنیم. استفاده از دوچرخه نیز ممکن است، اما دوچرخه باید برای هر فردی به طور جداگانه تنظیم شود، در غیر این صورت درد زانو را تشدید خواهد کرد.

بیشترین نوع ورزش توصیه ‌شده، همان راه رفتن یا پیاده‌روی روی تردمیل است.

در کنار آن، برخی ورزش‌ها برای تقویت عضلات ران، به ویژه عضلات چهارسر و عضلات پشت ران به فرد داده می‌شود که به کاهش درد زانوی وی کمک خواهد کرد.

میزان پیاده‌روی را باید از 20 دقیقه در روز آغاز کرد و به تدریج افزایش داد تا حداکثر به 60 دقیقه در روز برسد. این تمرین باید 5 تا 6 روز در هفته انجام شود.

توصیه سوم من به کسانی که درد زانو دارند، انجام حرکات کششی در رابطه با زانو و عضلات پشت ران و ساق است که در کنار انجام ورزش هوازی و تمرینات تقویتی می‌تواند هم احتمال سقوط و هم احساس درد را کاهش دهد.

 

توجه به این نکته لازم است که وقتی برای یک فرد مبتلا به درد زانو نسخه پزشکی نوشته می‌شود، توصیه می‌کنیم همیشه راه رفتن روی تردمیل را از کم شروع کرده و به تدریج افزایش دهد. ابتدا در حداقل سرعت از 5/2 دقیقه شروع کرده و به تدریج زمان را افزایش دهد تا به 60 دقیقه برسد و وقتی زمان به حد مطلوب رسید، سرعت را افزایش داده و بعد از رسیدن سرعت به حد مطلوب، شیب تردمیل را افزایش دهد.

 

پیشنهاد می‌کنم قبل از شروع تمرینات ورزشی، حتما با متخصص طب ورزشی مشورت کنید تا بر حسب شرایط خاص هر فرد، نسخه ویژه‌ای برای ورزش او نوشته و نحوه انجام تمرینات را برای او کاملا توضیح دهد.

دکتر احمد باقری ‌مقدم - متخصص طب ورزش

تبیان

......................................................................................................................

با درد معده چه کنیم؟

 


بروز هر گونه درد در ناحیه زیر سینه تا پایین شکم به عنوان درد معده در نظر گرفته می شود.

 


درد معده

 

علل بروز درد معده

سوء هاضمه

یبوست

درد قاعدگی

مسمومیت غذایی

حساسیت غذایی

نفخ معده

عدم تحمل لاکتوز

زخم معده

بیماری التهابی لگن

فتق

سنگ های صفراوی

سنگ کلیه

عفونت اداری

رفلاکس معده به مری

آپاندیسیت

معمولا درد معده، مشکل جدی نیست و قابل تشخیص و درمان می باشد، اما گاهی اوقات ممکن است بیماری خطرناکی در پس معده درد نهفته باشد که باید جدی گرفته شود

چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر معده درد همراه با یکی از علائم زیر بود، فورا به پزشک مراجعه کنید:

- تب

- عدم توانایی معده در نگه داشتن مواد غذایی برای چند روز

- استفراغ خونی

- مدفوع خونی

- مشکل در تنفس

- دفع ادرار دردناک

- درد معده در طول دوران بارداری

- اگر با لمس کردن شکم احساس درد دارید

- اگر دردتان برای چند روز به طول می انجامد

 

درمان درد معده

- علت ایجاد درد را شناسایی کرده و از آن دوری کنید.

- وعده های غذایی سبک تری میل کنید و غذا را به خوبی بجوید.

- هنگامی که استرس دارید و یا ناراحت هستید غذا نخورید.

- مواد غذایی حاوی کافئین نخورید.

- با راه رفتن سعی کنید گاز های داخل معده خود را خارج کنید تا درد معده تان برطرف شود.

 

درمان های خانگی درد معده

- خوردن ماست : ماست حاوی باکتری های مفیدی است که معده درد را تسکین می دهد. اگر معده درد به دلیل کمبود باکتری های هضم کننده غذا باشد، با ماست این نیاز شما برطرف خواهد شد.

 

- مقدار کمی زنجبیل را پوست بکنید و به آهستگی آن را بجوید. زنجبیل برای درد معده ، حالت تهوع و کمک به هضم غذا بسیار مفید است.

لیمو شیرین

 

- اگر درد معده در اثر سوء هاضمه باشد، بعد از خوردن غذا، آب یک عدد لیموترش تازه را در یک فنجان آب داغ بریزید و میل کنید. آب داغ، معده را آرام می کند و لیمو به هضم غذا کمک می کند.

مصرف لیمو شیرین هم برای مبتلایان به درد معده مفید است.

 

- برخی دم کرده های گیاهی مانند دم کرده بابونه و دم کرده نعناع، به خوبی درد معده را آرام می کنند.

 

- عصاره گیاه آلوئه ورا، درد معده را برطرف می کند. این عصاره را می توانید از داروخانه تهیه کنید. همچنین عصاره گیاه آلوئه‌ورا، درمان موثری برای زخم های پوستی، بی خوابی، استرس و دیگر مشکلات گوارشی می باشد.

 

- 5 یا 6 قطره روغن گیاه اسطوخودوس را با کمی برنج خام مخلوط کنید. سپس برنج را در یک جوراب ساق‌بلند کهنه بریزید و انتهای آن را گره بزنید. جوراب را داخل مایکروویو بگذارید تا گرم شود. سپس آن را روی قسمت دردناک معده خود قرار دهید. این کار سریعا گرفتگی عضلات معده را برطرف می کند. همچنین برای بهبود دردهای قاعدگی مفید است.

 

- کیسه آب گرم را بر روی قسمت دردناک معده بگذارید. گرما سبب کاهش درد می شود. البته در موقع درد آپاندیس، از گذاشتن کیسه آب گرم جدا پرهیز کنید.

 

- کمی روغن زیتون بر روی شکم خود بمالید و آن را برای چند دقیقه ماساژ دهید تا دردتان کاهش یابد.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

.....................................................................................................................

چرا کلیه ها درد می گیرند؟

 


درد کلیه در اثر عفونت کلیه یا آسیب رسیدن به آن ایجاد می شود. اگر پشت یا پهلوی شما آسیب ببیند، مثل برخورد ضربه، ممکن است فکر کنید که کلیه هایتان درد می کنند. اما اغلب اوقات اینطور نیست و کلیه هایتان مشکلی ندارند.

 


درد کلیه

کلیه ها در قسمت پشت بدن و بالای کمر (درست پایین دنده ها) واقع شده اند. حال چگونه بفهمیم که درد این قسمت واقعاً مربوط به کلیه هاست یا خیر؟

 

راه قطعی برای این کار وجود ندارد، اما با شناخت برخی علائم و انجام برخی آزمایش ها می توان فهمید که این درد مربوط به کلیه هاست یا نه.

 

وجود درد شدید در قسمت بالایی کمر و درد یک طرفه خصوصاً اگر همراه با تب و مشکلات ادراری باشد، می تواند نشان دهنده درد واقعی کلیه ها باشد.

 

این درد می تواند در اثر عفونت کلیه ها (پیلونفریت) ایجاد گردد.

 

وجود سنگ در کلیه نیز باعث بروز درد کلیه می شود. حرکت سنگ در کلیه باعث ایجاد درد می گردد.

وقتی سنگ کلیه شروع به حرکت می کند و از قسمت میزنای (حالب) عبور می کند و به سمت مثانه می رود، دردهای شدید و متناوبی را ایجاد می نماید که پزشکان آن را قولنج کلیوی یا قولنج میزنای می گویند.

 

علل ایجاد درد کلیه

1- آترواسلکروز یا تصلب شرایین سرخرگ های کلیوی در اثر تشکیل لخته خونی یا ایسکمی (کم خونی موضعی در اثر انسداد رگ) : هر نوع قطع جریان خون در کلیه ها نیاز به درمان فوری دارد و باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد.

 

2- خونریزی کلیه (هموراژی)

 

3- کلیه نعل اسبی : یک بیماری مادرزادی است که در آن دو کلیه از قسمت پایین به هم چسبیده اند.

وجود درد شدید در قسمت بالایی کمر و درد یک طرفه خصوصاً اگر همراه با تب و مشکلات ادراری باشد، می تواند نشان دهنده درد واقعی کلیه ها باشد

 

4- هیدرونفروز : ورم کلیه ها در اثر برگشت و تجمع ادرار است.

 

5- سرطان کلیه (یا تومور کلیه) : تومور یا سرطان کلیه می تواند رشد کند و باعث کشیدگی کلیه شود یا اعصاب کلیه را تحت تأثیر قرار دهد و باعث بروز درد شود.

 

6- عفونت کلیه (پیلونفریت)

 

7- بیماری کلیه پلی کیستیک (تشکیل کیست در کلیه): بیماری کلیه پلی کیستیک یک بیماری ارثی است که باعث بزرگ شدن کلیه ها و بروز درد شدید می شود که معمولاً در قسمت  جلوی شکم احساس می شود تا در قسمت کمر.

 

8- ترومبوز سیاهرگ های کلیه (تشکیل لخته خونی در سیاهرگ های کلیه)

 

9- عفونت مجاری ادراری

 

10- انسداد جریان ادراری: برخی مشکلات باعث انسداد تدریجی جریان ادرار می شود (انسداد ناگهانی جریان ادرار در سنگ کلیه دیده می شود). در این حالت کلیه ها کش می آیند و درد شدیدی بروز می کند.

 

11- گرفتگی عضلات مثانه و میزنای: وقتی مثانه کاملا پر از ادرار است، قبل و در طی ادرار کردن، باعث بروز درد و ناراحتی در قسمت پایین شکم یا ناحیه خروج ادرار می شود. این درد مستقیما به کلیه ها مربوط نیست، ولی مربوط به انقباض عضلات غیر ارادی میزنای و مثانه است. مدت این درد کوتاه است و بایستی فورا بعد از تخلیه مثانه، برطرف شود.

 

عللی که در اینجا ذکر شدند، باعث ایجاد درد کلیه می شوند. ولی برای تشخیص صحیح علت، باید به پزشک متخصص کلیه مراجعه کنید.

 

کی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورت مشاهده موارد زیر سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

- درد شدید، مداوم و یک طرفه در قسمت کمر یا پهلو

- تب، درد بدن و خستگی

- ابتلا به عفونت مجاری ادراری به تازگی

- درد شدید کلیه همراه با ادرار خونی یا بدون آن

نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

......................................................................................................................

مچ دست‌تان درد می کند؟

 


درد مچ دست به دلایل گوناگونی رخ می دهد. مچ درد می تواند به علت آسیب ناگهانی ایجاد شود که منجر به رگ به رگ شدن و یا شکستگی مچ دست می گردد. اما فشارهای تکراری بر مچ، آرتروز و سندرم تونل کارپال نیز می تواند موجب مچ درد گردد.

 


درد مچ دست

 

علل درد مچ دست

1- صدمه ناگهانی: اغلب آسیب های مچ زمانی رخ می دهد که شما بر روی دست خود بیفتید. این موضوع باعث رگ به رگ شدن و حتی شکستگی می شود. اگر استخوان مچ شکسته باشد، تغییر شکل مفاصل و ناتوانی در حرکت مچ از علائم آن است.

 

2- فشارهای تکراری: هر فعالیتی که باعث حرکت تکراری و طولانی مدت مچ دست شود، می تواند باعث التهاب بافت اطراف مفصل مچ شود.

 

3- آرتریت : ساییدگی و پاره شدن غضروف باعث استئوآرتریت می شود. وجود درد در قاعده انگشت شست ممکن است نشان دهنده استئوآرتریت باشد.

 

4-سندرم تونل کارپال: هنگامی که فشار زیادی روی عصب مدیان وجود داشته باشد، مچ دست متورم شده و این سندرم رخ می دهد.  عضله انگشت شست، ضعیف شده و نمی توانید به خوبی چیزی را بگیرید. درد ممکن است تا ناحیه آرنج بالا رود.

در سندرم تونل کارپال، احساس درد، سوزش، بی حسی در کف دست، انگشت شست و دیگر انگشتان وجود دارد

 

سندرم تونل کارپال در موارد زیر رخ می دهد:

- فعالیت های تکراری با مچ دست از قبیل: تایپ کردن، خیاطی، نقاشی، نوشتن و ... .

- دیابت، سندرم قبل از قاعدگی، مشکلات تیروئید، آرتریت روماتوئید

- بارداری، یائسگی و یا دارای اضافه وزن

 

5- نقرس: هنگامی که بدن مقدار زیادی اسید اوریک تولید کند، نقرس بوجود می آید. اسید اوریک به شکل کریستال هایی در مفاصل ذخیره می شود.

 

6- بیماری شبه نقرس : رسوب کلسیم در مفاصل می باشد. معمولا مفاصل مچ دست و یا زانو را درگیر می کند و باعث قرمزی، درد و ورم می شود.

 

عوامل خطر

1- شرکت در ورزش: آسیب های مچ در بسیاری از ورزش ها شایع می باشد، از جمله: ژیمناستیک و تنیس.

2- فعالیت تکراری: تقریبا هر گونه فعالیتی که با دست و مچ کار می کند، از قبیل: بافندگی و کوتاه کردن مو. این نوع فعالیت ها اگر هر روز و با شدت انجام شود، می تواند باعث ناتوان شدن مچ دست و درد در آن ناحیه گردد.

3- بیماری ها و شرایط دیگر: دیابت، لوسمی، اسکلرودرمی، لوپوس و یا مشکلات غده تیروئید.

 

راه های تشخیص علت درد مچ دست

- معیانه بالینی توسط پزشک

- عکسبرداری

- سی تی اسکن

- ام آر آی

- آرتروسکوپی : در این روش، برش کوچکی در پوست مچ ایجاد می کنند و ابزاری همانند یک مداد که حاوی چراغ و دوربین کوچکی است را وارد آن قسمت برش زده می کنند. تصاویر حاصله، بر روی مانیتور تلویزیون پخش می شود.

- الکترومیوگرام : هنگامی که عضله در حال استراحت قرار دارد، یک سوزن الکتریکی کوچک را در عضله قرار می دهند و فعالیت الکتریکی آن را ثبت می کنند.

 

درد مچ دست در سندرم تونل کارپال

 

 

چه زمانی باید به نزد پزشک رفت؟

 

تمام مچ دردها نیاز به پزشک ندارند.

رگ به رگ شدن کم معمولا با سرد کردن، استراحت و دروهای ضد درد تسکین می یابد.

اما اگر درد و التهاب بیشتر از چند روز طول بکشد و بدتر شود، بهتر است نزد پزشک بروید.

تاخیر در درمان می تواند باعث کاهش دامنه حرکت و ناتوانی طولانی مدت مچ گردد.

 

درمان درد مچ دست

- مصرف مسکن های ضد درد

- اگر یکی از استخوان های مچ دست شکسته باشد، گرفتن گچ و یا بستن آتل می تواند کمک کند.

- اگر مچ دست رگ به رگ شده باشد، بستن آتل می تواند از تاندون مجروح حفاظت کند و آن را بهبود بخشد.

- جراحی : مواقعی که شکستگی شدید باشد، یا در سندرم تونل کارپال و نیز برای ترمیم تاندون یا رباط، جراحی لازم است.

 

درمان های خانگی درد مچ دست

- مچ را بالا نگه دارید.

- به مچ استراحت دهید.

- یخ را بر روی مچ بگذارید.

- با باند کشی، مچ را بپوشانید.

- هر روز ورزش های انعطاف پذیری و تقویتی انجام دهید.

- بعد از حمام کردن، ورزش کنید، زیرا مچ دست گرم است و سفت نیست.

- هنگامی که مچ دست ملتهب است، ورزش انجام ندهید.

استراحت در حین انجام ورزش، برای افراد مبتلا به آرتریت بسیار مهم است

جلوگیری از درد مچ دست

- به مقدار کافی کلسیم مصرف کنید. حداقل 1200 میلی گرم در روز برای زنان بیشتر از 50 سال و 1000 میلی گرم در روز برای بالغین، کلسیم مورد نیاز است.

- افتادن از سمت جلو ممکن است باعث شکستن دست و مچ شود. لذا، کفش مناسب بپوشید، در محل تاریک، چراغ ها را روشن کنید و برای پله ها نرده بسازید.

- استفاده از لوازم محافظتی برای فعالیت های ورزشی.

- پوشیدن مچ بند برای ورزش هایی مانند فوتبال و اسکیت.

- اگر شما مدت طولانی با کامپیوتر کار می کنید، در حین انجام کار به خودتان استراحت دهید.

- هنگامی که مشغول تایپ کردن هستید، مچ دست را در موقعیتی مناسب قرار دهید.

- اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش دهید.

- مقدار زیادی آب بنوشید.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

.......................................................................................................................نکته‌

ده مورد در مورد کمر درد    

 


درد کمر از جمله ‌دردهایی است که خود بیماری به شمار می‌آید. این بیماری که در اغلب موارد به دلیل بی‌توجهی و عدم درمان به حالت مزمن در می‌آید، شیوع گسترده‌ای دارد.

 


کمردرد

ده نکته ‌درباره درد کمر را برایتان بیان می کنیم که توجه به آنها مفید خواهد بود.

1- سشوار کشیدن فقط موها را خراب نمی‌‌کند!

نگه داشتن سشواری که حدود یک کیلو وزن دارد، معادل 70 درصد وزن بدن به شانه فشار می‌آورد. این فشار به ستوان فقرات آسیب می‌زند و در بروز درد کمر موثر است. برای مقایسه بد نیست بدانید بلند کردن صحیح یک جعبه نوشابه، حدود 15 درصد وزن بدن به ستون فقرات فشار می‌آورد.

 

2- بی‌میلی به رابطه جنسی

درد کمر در رابطه جنسی افراد تأثیرگذار است. نتیجه تحقیقی که توسط پژوهشکده پزشکی دانشگاه وین صورت گرفته حاکی از آن است که 63 درصد مردانی که کمردرد دارند از ناتوانی جنسی رنج می‌برند. تمامی این مردان گفته‌اند که تا یک سال پیش از آغاز کمردرد چنین مشکلی نداشتند. بر اساس این تحقیق 81 درصد مردان و 91 درصد زنانی که گرفتار کمردرد هستند نسبت به رابطه جنسی بی‌علاقه‌اند. در این تحقیق هزار مرد و هزار زن داوطلب شرکت کردند که از درد مزمن ستون فقرات رنج می‌بردند.

 

3- تحلیل غضروف‌ها در اثر سیگار کشیدن

عوامل مختلفی در بروز کمردرد موثرند. تأثیر ژن‌ها حدود 30 درصد تخمین زده می‌شود. عوامل دیگری مانند تغذیه، میزان وزن بدن و تحرک فرد نیز نقش مهمی بر عهده دارند. سیگار کشیدن نیز عامل مهمی در بروز و تشدید کمر درد به شمار می‌آید.‎ نیکوتین سیگار موجب می‌شود املاح و مواد غذایی کمتری به غضروف‌ها برسد و در دراز مدت موجب تحلیل رفتن آنها می‌شود.

کیف های بزرگی که توسط یک شانه و در یک طرف بدن حمل می‌شود موجب درد گردن، شانه، کمر ‌و التهاب مفاصل می‌شود

 

4- نقش موثر عضلات شکم

در 80 درصد موارد، علت کمردردهای مزمن ضعف عضلات است. علاوه بر عضلات کمر، عضلات شکم نیز در حفظ سلامت ستون فقرات نقش مهمی بازی می‌کند. همکاری این عضلات فضای ثابتی برای نگاه داشتن فرم سالم ستون فقرات فراهم می‌کند. تقویت عضلات شکم یکی از راه‌های موثر در کاهش درد کمر است. برای تقویت این عضلات تمرین‌های فیزیوتراپی و نرمش‌های یوگا و پیلاتس توصیه می‌شود.

 

5- التیام‌بخشی ویتامین E‎

زمانی که عضوی در بدن ملتهب می‌شود، سلول‌های آسیب‌دیده رادیکال‌های آزاد تولید می‌کنند. رادیکال‌ها آزاد ملکول‌هایی هستند که به سلول‌های سالم حمله می‌کنند و با آسیب زدن به ‌آنها موجب التهاب سلول و تولید رادیکال‌های آزاد جدیدتری می شوند. مصرف ویتامین E این چرخه را با خنثی کردن رادیکال‌های آزاد متوقف می‌کند. سبزیجات مختلف، روغن زیتون و آجیل حاوی ویتامین E هستند.

 

6- فشار یک‌طرفه کیف‌های بزرگ

کیف‌های بزرگی که روی شانه یا بازو حمل می‌شوند و تاب می‌خورند این روزها در میان خانم‌ها طرفداران زیادی دارند. این کیف‌ها، هم مد روز هستند و هم زیاد جا دارند. خانم‌هایی که چنین کیف‌هایی دست می‌گیرند حدود 4 تا 5 کیلو بار حمل می‌کنند. این وزن که توسط یک شانه و در یک طرف بدن حمل می‌شود موجب درد گردن، شانه، کمر ‌و التهاب مفاصل می‌شود.

 

7- دردی که پخش می‌شود

در اغلب موارد پیدا کردن محل درد در کمر ساده نیست. از آنجا که درد کمر پخش می‌شود مشخص نیست که دقیقا چه قسمتی درد می‌کند. شانه‌، مهره‌های گردن و حتی دست‌ها از نقاطی هستند که درد کمر تا آنها کشیده و پخش می‌شود.

 

کمردرد بعد از بلند شدن از خواب

 

8- تشک خواب ‌بد، علت درد ستوان فقرات نیست

بزرگسالان در طول شب به طور متوسط 40 تا 60 بار موقعیت خود را تغییر می‌دهند و حدود نیمی از شب را به پهلو می‌خوابند. احتمال این که تشک نامناسب علت بروز کمردرد باشد اندک است.

البته یک تشک خوب بستر مناسبی برای خواب آسود‌ه ‌فراهم می‌کند و ممکن است ستون فقرات را هم در فرم بهتری نگه ‌دارد. به عبارت دیگر تأثیر مثبت تشک ‌خواب مناسب بیشتر از تأثیر منفی تشک‌های نامناسب است.

 

9- جراحی؛ انتخاب آخر

بر اساس تحقیقی که در دو دانشگاه آلمان، فرایبورگ و توبینگین صورت گرفته، جراحی ستوان فقرات در موارد بسیاری ضروری نیست. در این تحقیق جامع 1244 فرد دواطلب شرکت کردند که از درد ستون فقرات رنج می‌بردند. درد این بیماران در 75 درصد موارد بدون جراحی قابل درمان بود. درد کمر این افراد پس از دو سال درمان به طور کامل قطع شد، تا جایی که حتی در عکس‌برداری از مهره‌های ستون فقرات نیز مشکل تحلیل غضروفی برطرف شده بود.

 

10- فشار روی سطحی معادل چهار‌ سانتیمتر

فشاری که ستون فقرات بدن تحمل می‌کند، بر روی غضروف‌های بین مهره ها فرود می‌‌آید. غضروف‌ها با سطحی حدود چهار سانتی‌متر، فشاری را تحمل می‌کنند که بسته به نوع حرکت متغیر است.

 

برای این که میزان این فشار را بهتر درک کنید به ارقام زیر توجه نمایید که به طور میانگین برای بزر‌گسالانی با جثه متوسط و وزنی حدود 75 کیلوگرم انداز‌ه‌گیری شده است.

دراز کشیده به پشت: فشاری معادل 20 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات

دراز کشیده به پهلو: فشاری معادل 25 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات

ایستاده: فشاری معادل 100 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات

ایستاده و خم شده به جلو: فشاری معادل 220 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات

صاف نشسته: فشاری معادل 90 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات

نشسته با پشتی خمیده: فشاری معادل 179 کیلوگرم روی تمام ستون فقرات

بخش سلامت تبیان

 


منبع : همشهری

......................................................................................................................

قفسه سینه‌تان درد می‌کند؟

 


مشکلات مختلفی می تواند باعث بروز درد در قفسه سینه شود که خطرناک ترین آنها مشکلات قلبی و ریوی است

 

1درد قفسه سینه در اثر مشکلات قلبی

درد قفسه سینه که با مشکلات قلبی و یا حمله قلبی در ارتباط است، علایم زیر را خواهد داشت :

- فشار و احساس  سنگینی در ناحیه سینه

- دردی سوزاننده که ممکن است به قسمت پشت، گردن، فک، شانه و دست ها به خصوص دست چپ کشیده شود.

- احساس تنگی نفس، تعریق، سرگیجه و تهوع

- احساس سبکی سر و ضعف ناگهانی

- تپش قلب و در کل نامنظمی ضربان قلب

 

اگر یکی از علائم بالا را داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

برای رفتن به نزد پزشک، خودتان رانندگی نکنید، زیرا بیشترین تخریب ماهیچه قلب در طول حمله قلبی، در 6 ساعت اول حمله قلبی رخ می دهد .

مراجعه اورژانسی به پزشک می تواند از تخریب ماهیچه قلب و یا حتی مرگ جلوگیری کند.

شایع ترین علامت سکته قلبی در مردان و زنان، درد و فشار در ناحیه فک و پشت در زمان سکته است

2درد قفسه سینه در اثر مشکلات گوارشی

مشکلا گوارشی زیر باعث بروز درد در ناحیه قفسه‌سینه می شوند:

- سوزش سردل یا ترش کردن غذا : حس سوزش پشت استخوان سینه هنگامی که اسید معده از معده به داخل مری می رود.

- اختلالات بلع غذا : اختلالات مری که منجر به بلع دردناک غذا می شود.

- مشکلات کیسه صفرا یا لوزالمعده (پانکراس) : مشکلات و اختلالات در این دو قسمت می تواند درد را به ناحیه قفسه سینه منتقل کند و باعث ناراحتی شود.

 

3 درد قفسه سینه در اثر مشکلات ریوی

مشکلات مربوط به ریه ها یا شش ها که ممکن است منجر به درد قفسه سینه شود، شامل موارد زیر است :

- آمبولی ریه : وقتی جریان خون در رگ های شش ها مسدود شود (بیشتر به دلیل لخته خونی)، منجر به آمبولی ریه می شود.

- افتادگی شش ها : هنگامی رخ می دهد که هوا به فضای بین ریه و دنده ها نشت کند.

- فشارخون بالا در ریه ها : پرفشاری خون در رگ های ریه، منجر به بروز درد قفسه سینه می شود.

 

4 درد قفسه سینه مربوط به ماهیچه و استخوان

این دردها شامل گرفتگی ماهیچه ها، آسیب دنده ها در اثر ضربه و  . . .است.

 

5 درد قفسه سینه در اثر عوامل دیگر

بیماری زونا و آبله مرغان با ایجاد بثورات پوستی بر روی قفسه سینه، باعث درد می شوند.

 

راه های تشخیص علت درد قفسه سینه

پزشک متخصص با کمک روش های زیر، علت اصلی ایجاد درد در قفسه سینه را تعیین می کند:

الکتروکاردیوگرافی  

نوار قلب

آزمایش  خون

عکسبرداری با اشعه ایکس

سی تی اسکن

ام آر آی

تست استرس

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان


 

 

سه پرسش شایع درباره حمله قلبی

بیماری قلبی

* پرسش اول:

آیا بلافاصله بعد از شروع حمله قلبی، بهتر است یک نفر شانه‌ های بیمار را ماساژ بدهد؟

به هیچ وجه. ماساژ دادن در بیشتر مواقع درد قلبی را بدتر و شرایط را وخیم ‌تر می ‌کند. بهترین توصیه به بیمارانی که دچار حمله قلبی شده ‌اند این است که بلافاصله دست از کار بکشند و آرام بنشینند. استراحت، اولین قدمی است که باید برای تسکین درد قلبی برداشت.

قدم بعدی، این است که از قرص زیر زبانی(نیتروگلیسیرین)‌ استفاده کنند.

اگر پس از 5 دقیقه، درد تسکین پیدا نکرد، مجددا باید یک قرص زیرزبانی گذاشت. این کار را تا 3 بار می‌ شود تکرار کرد اما اگر پس از به کار بردن 3 قرص زیرزبانی در فواصل مناسب، باز هم درد از بین نرفت، باید بلافاصله با اورژانس تماس گرفت یا به یکی از مراکز اورژانس مراجعه کرد.

* پرسش دوم:

آیا حمله قلبی گاهی فقط یکی دو ثانیه طول می‌ کشد؛ به ‌طوری که قلب مان ناگهان تیر می‌ کشد و بلافاصله درد تمام می ‌شود؟

خیر؛ دردهایی که فقط یکی دو ثانیه طول می‌ کشند و به قول خود بیمار: "قلبم فقط یک لحظه تیر می‌ کشد و بلافاصله درد تمام می ‌شود" معمولا قلبی نیستند.

درد ناشی از حمله قلبی معمولا چند دقیقه طول می ‌کشد. این حمله معمولا با احساس سنگینی در قفسه سینه، درد و فشار در این ناحیه و گه گاه با احساس سوزش در قفسه سینه همراه است.

درد ناشی از حمله قلبی ممکن است به نواحی دیگری از بدن هم انتشار پیدا کند: کمر، گردن، چانه،‌ شانه‌، بازو و خصوصا دست و بازوی چپ.

البته علایم دیگری هم هستند که تشخیص حمله قلبی را در ذهن پزشک تایید می‌ کنند: تنگی نفس، حالت تهوع، احساس سرگیجه و عرق سرد.

حمله قلبی معمولا به دنبال یک فعالیت سنگین یا یک استرس شدید اتفاق می ‌افتد و در اغلب موارد، پس از چند دقیقه استراحت و استفاده از قرص زیرزبانی نیتروگلیسیرین از بین می ‌رود.

* پرسش سوم:

آیا از حمله قلبی حداکثر 2 بار می ‌شود جان سالم به در برد و سکته قلبی سوم مساوی است با مرگ؟

پزشک و بیمار

این باور عامیانه، ریشه علمی ندارد. ریشه حمله قلبی این است که رسوبات چربی یا لخته ‌های خونی، جلوی خون رسانی به قلب را می ‌گیرند و اجازه نمی دهند غذا و اکسیژن کافی به عضله قلب برسد و این، منجر به بروز درد قلبی می ‌شود.

اگر چنین دردی یک حد و مرز قابل پیش ‌بینی داشته باشد، به آن می‌ گویند آنژین پایدار. به بیان دیگر، آنژین پایدار به این معنا است که شما خودتان بدانید که وقتی میزان فعالیت روزانه‌ تان از یک حد مشخصی بیشتر بشود، به درد قفسه سینه مبتلا می ‌شوید و این درد ممکن است بارها و بارها تکرار شود.

اما وقتی که دردتان غیرقابل پیش ‌بینی بشود یا این که در حال استراحت نیز به چنین دردی دچار شوید، آن‌ وقت به آن می ‌گویند آنژین ناپایدار؛ و شخصی که به آنژین ناپایدار دچار می ‌شود، باید خیلی زود در بخش اورژانس، مورد بررسی پزشکی قرار بگیرد. بررسی وضعیت قلبی بیمار نیز اغلب با آنژیوگرافی و مطالعه میزان گرفتگی عروق کرونری صورت می ‌گیرد، نه با تعداد حملات قلبی.

دکتر محمد کیاسالا‌ر - جام جم-تبیان
......................................................................................................................

خانم ها، بیماری قلبی را جدی بگیرید

وقتی که اصطلاح بیماری قلبی را می شنوید، اولین واکنش شما چیست؟ ممکن است مثل خیلی از زن ها فکر کنید این بیماری یک بیماری مردانه است و مشکل من نیست!

اما واقعیت این است که بیماری های قلبی یکی از دو علت اصلی مرگ و میر در ایران است. متاسفانه بسیاری از زنان این مطلب را نمی دانند در حالی که درک این مطلب حائز اهمیت است.

جالب است بدانید:

- در سال 1381 مطالعه قند و چربی خون افراد در تهران نشان داد که 7/12 درصد زنان سابقه دردهای قلبی دارند، در حالی که این مشکل تنها در 8/8 درصد مردان مشاهده شده است.

- مطالعه دکتر نبی پور در بوشهر نشان داد؛ سابقه سکته قلبی در مردان 4/17 درصد و در زنان 8/19 درصد  بوده است.

- 38 درصد زنان یک سال بعد از یک حمله قلبی فوت خواهند کرد.

- در طی 6 سال بعد از یک حمله قلبی،  حدود 46 درصد زنان در اثر نارسایی قلبی ناتوان خواهند شد.

- دو سوم زنان که حمله قلبی داشته اند ، به طور کامل بهبود نمی یابند.

واقعیت این است که اگر شما قلب دارید، پس مشکل قلبی نیز می توانید داشته باشید که خوشبختانه کارهای زیادی برای این حل این مشکل می توان انجام داد.

این مطالب به شما کمک خواهد کرد که عوامل بیماری قلبی را در خود شناسایی کنید و گام هایی در جهت پیشگیری یا کنترل آنها بردارید. این کارها به خصوص برای زنان میانسال و مسن ارزشمند است، زیرا احتمال بیماری و حمله قلبی در زنان با یائسه شدن، به طور شگفت انگیزی افزایش می یابد.

یک هشتم زنان بین سنین 64-45 سال انواعی از بیماری های قلبی را دارند و این مقدار در زنان بالای 65 سال تا یک سوم افزایش می یابد.

هنوز هم ممکن است فکر کنید، من که در خطر نیستم، چون در حال حاضر بیماری قلبی ندارم.

ممکن است دارای عوامی خطری مانند اضافه وزن، کشیدن سیگار یا فعالیت فیزیکی کم باشید که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد. شاید در مورد عوامل خطر بیماری های قلبی چیزهایی بدانید، اما باید بدانید که خودتان کدام یک از این عوامل را دارید. چیزی که ممکن است ندانید این است که ،اگر شما حتی یک عامل خطر را داشته باشید، احتمال ابتلا به بیماری قلبی در شما زیاد است.

یک قلب بیمار و آسیب دیده، در انجام فعالیت های روزانه و حتی توانایی شما در کارهای ساده ای مثل قدم زدن یا بالا رفتن از پله، اختلال ایجاد کرده و به شیرینی زندگی شما لطمه می زند.

یک خبر خوب

شما برای پیشگیری از بیماری قلبی، نیروی عظیمی دارید و می توانید از همین امروز شروع کنید. با شناخت عوامل خطری که شما را تهدید می کنند و ایجاد تغییر مطلوب در آنها نظیر تغییر در رژیم غذایی، افزایش فعالیت فیزیکی و اصلاح سایر عادات روزانه خود می توانید تا حد زیادی خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهید. حتی اگر بیماری قلبی دارید، می توانید گام هایی در جهت کاهش شدت آن بردارید. پس از این مطالب برای داشتن یک قلب سالم استفاده کنید. البته می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. از امروز برای حفظ سلامتی قلب خود اقدام کنید.

این عبارت را شعار خود قرار دهید :

" برای درمان بیماری قلبی از همین امروز شروع کنید ، فردا دیر است."

 بیماری قلبی چیست؟

بیماری های عروق قلبی( بیماری های کرونری ) مهم ترین بیماری قلبی است . این بیماری در واقع ناشی از مشکلات رگ های خونی قلب است که می تواند سبب حمله قلبی شود. یک حمله قلبی وقتی اتفاق می افتد که یکی از سرخرگ های تغذیه کننده قلب بسته شود و از رسیدن اکسیژن و غذا به قلب جلوگیری کند. این بیماری ها غالباً به اختصار به عنوان" بیماری قلبی "گفته می شود. بیماری های دیگر قلبی- عروقی شامل سکته مغزی، فشارخون بالا، آنژین صدری یا درد قفسه سینه و بیماری های روماتیسم قلبی است.

برخی از بیماران قلبی با کمک اعمال جراحی نظیر بای پس( by pass ) و آنژیوپلاستی( angioplasty ) تا حدودی بهبود می یابند. گرچه این اعمال می توانند به گردش خون و اکسیژن در عضله قلبی کمک کنند، اما سرخرگ ها همچنان آسیب دیده باقی می مانند و مفهوم آن این است که احتمالاً یک حمله قلبی دیگر خواهید داشت. به علاوه تا زمانی که در شیوه زندگی خود تغییری ایجاد نکنید، وضعیت رگ های خونی شما روز به روز بدتر خواهد شد. تعدادی از زنان در اثر عوارض بیماری قلبی فوت می کنند یا برای همیشه ناتوان می شوند. به همین دلیل کنترل و پیشگیری از این بیماری خیلی مهم و حیاتی است.

چه کسانی در معرض خطر هستند؟

عوامل خطر( Risk Factors )، شرایط یا عاداتی هستند که احتمال ابتلا شخص به یک بیماری را افزایش می دهند. این عوامل می توانند شرایطی را به وجود آورند که وضعیت بیماری موجود را بدتر کنند. عوامل خطر مهم بیماری قلبی که می توانید اقدامات زیادی برای کنترل آنها انجام دهید، شامل موارد زیر است: 1- سیگار کشیدن 2- فشار خون بالا 3- کلسترول خون بالا 4- داشتن اضافه وزن 5- فعالیت بدنی کم 6- دیابت

بعضی از عوامل خطر مانند: سن و سابقه ارثی بیماری قلبی قابل تغییر نیستند. خطر بیماری قلبی در زنان از سن 55 سالگی افزایش می یابد.

زنان بعد از یائسگی، به علت کاهش تولید هورمون استروژن برای ابتلا ببه بیماری قلبی مستعدتر می شوند. احتمال ابتلا به بیماری قلبی در زنانی که به علل طبیعی یا برداشتن رحم با عمل( hysterectomy ) دچار یائسگی زودرس شده اند نسبت به زنان غیریائسه دو برابر است.

سابقه فامیلی و ارثی بیماری قلبی در سنین پایین عامل خطر دیگری است که قابل تغییر نیست. اگر پدر یا برادر شما قبل از سن 55 سالگی یک حمله قلبی داشته اند و یا اگر خواهر یا مادر شما یک حمله قلبی قبل از 65 سالگی داشته اند، احتمال ابتلای شما به بیماری قلبی زیاد است.

عوامل خطر اصلی قابل تغییر نیستند، ولی دانستن آن از این لحاظ مهم است که اینگونه افراد می توانند با کنترل سایرعوامل خطر بیماری قلبی را در خود کاهش دهند.

این کار چندان مشکل نیست. محافظت از قلبتان می تواند به سادگی راه رفتن سریع یا خوردن یک سوپ خوشمزه یا کارهایی باشد که برای داشتن یک وزن متناسب به آنها نیاز دارید.

هیچ عامل خطری را دست کم نگیرید

بعضی زنان عقیده دارند فقط انجام یک رفتار سالم می تواند از آنها در مقابل خطر بیماری قلبی مواظبت کند. برای مثال ممکن است فکر کنند اگر مرتب قدم بزنند یا شنا کنند ، ولی می توانند سیگار بکشند و سالم بمانند ولی این باور نادرستی است.
برای پیشگیری از بیماری قلبی باید تمامی عوامل خطر آن را کنترل کرد.
شما می توانید به آرامی این کار را انجام دهید، ولی مهم آن است که واقعا عوامل خطر تغییر دهید. ممکن است بعضی افراد بگویند اگر من فقط یک عامل خطر مثل افزایش وزن یا افزایش کلسترول خون را داشته باشم، کم از بیماری قلبی مصون هستم. ولی اینطور نیست، هر عاملی می تواند سبب افزایش خطر بیماری قلبی گردد، خصوصاً داشتن بیش از یک عامل خطر مسئله ای جدی است، چون عوامل خطر اثرات یکدیگر را تشدید می کنند. پس هر فردی باید عوامل خطر بیماری قلبی را در خود شناسایی کند و اقدامات لازم را برای کاهش آنها انجام دهد.
                      

                      گروه تبیان

......................................................................................................................

 

 

89470 ۱۰ سوالی که درباره ارتودنسی می‌پرسند

 

حتما شما هم وقتی دندان‌هایتان را ارتودنسی کردید، سوال‌های زیادی درباره زندگی با این سیم‌ها داشته‌اید. این نوشته به ۱۰ سوال و جواب رایج درباره همین موضوع می‌پردازد.

 1-ارتودنسی طول عمر دندان‌ها را افزایش می‌دهد؟
مرتب کردن دندان‌ها موجب قرار گرفتن آنها در موقعیت مطلوب داخل فک می‌شود که نتیجه آن پخش متوازن نیرو در تمام جهات و کاهش فشار روی ریشه دندان‌ها است. از طرف دیگر منظم‌شدن دندان‌ها به تمیز کردن آنها نیز کمک خواهد کرد.

 

2-ارتودنسی موجب برطرف کردن مشکلات گوارشی هم می‌شود؟
در حالت عادی هر دندان بالا با دو دندان پایین در تماس است. چنانچه در بیماری این وضعیت دندان‌ وجود نداشته باشد غذا به خوبی آسیاب نشده و هضم غذا و در نتیجه گوارش آن با مشکل روبه‌رو می‌شود. درمان ارتودنسی، باعث ایجاد تماس‌های مناسب و در نتیجه افزایش تاثیر جویدن خواهد شد.

 

3-ارتودنسی باعث درمان مشکلات عضلانی هم می‌شود؟
افرادی که بیشتر فعالیت خود را با دست راست انجام می‌دهند عضلات قوی‌تر با حجم بزرگ‌تر نسبت به دست چپ دارند اما چون دست‌ها زیر لباس قرار می‌گیرند تاثیر زیاد و قابل‌توجهی در بیننده به وجود نمی‌آورند. حال اگر شخصی به دلایل مختلف مانند عادت کردن یا کوچک بودن فک و… با دندان‌‌های یک طرف غذا بخورد، به مرور زمان عضلات یک طرف از طرف دیگر بزرگ‌تر و صورت وی نامتقارن می‌شود و چون در برخوردهای اجتماعی صورت اولین قسمتی است که مورد توجه قرار می‌گیرد، باید حتما نسبت به رفع این مشکل اقدام کرد. البته مشکلات عضلانی زیادی در سیستم جونده شناخته شده‌اند که با روش‌های ارتودنسی قابل درمان هستند.

 

4-سن مناسب درمان چه سنی است؟
درمان ارتودنسی را می‌توان از اواخر ۳ سالگی تا زمانی که دندان‌ها وجود دارند، انجام داد. در سنین پایین و دوره دندان‌های شیری معمولا برای رفع عادات مضر مانند مکیدن انگشت یا پستانک از دستگاه‌های ساده ارتودنسی استفاده می‌شود. پس از آن از حدود ۶ سالگی یعنی زمانی که اولین دندان دائمی (دندان آسیا) رویش پیدا کرد. تغییرات اسکلتال در محدوده سنی خاصی امکان‌پذیر است و معمولا ارتودنتیست پس از حذف عامل به وجودآورنده نسبت به تغییرات ابعاد فکی در جهت‌های مختلف اقدام می‌کند.
تا حدود سنین ۱۲ تا ۱۵ سالگی می‌توان تغییرات اسکلتال و عضلانی مانند بزرگ‌کردن فک را در بیماران انجام داد. بهترین سن درمان ارتودنسی با دستگاه ثابت، حدود ۱۲ سالگی است. پس از ۱۲ سالگی با افزایش سن بیمار درمان‌ها باید محافظه‌کارانه‌تر انجام شوند. معمولا پس از ۳۰ سالگی اندکی تحلیل استخوان در فک روی می‌دهد و ارتودنتیست باید نسبت به نحوه درمان، انتخاب نوع درمان و وجود محدودیت‌ها به بیمار اطلاعات کامل را بدهد.

 

5-پلاک‌های متحرک و سیم ارتودنسی چه فرقی با هم دارند؟
دستگاه متحرک حین درمان توسط بیمار قابل خارج شدن و جای‌گذاری است اما نوع ثابت را فقط ارتودنتیست می‌تواند جای‌گذاری کند و در پایان درمان از دهان خارج کند.

 

6-نحوه عملکرد دستگاه‌های ارتودنسی چگونه است؟
دستگاه‌های ارتودنسی با اعمال نیرو روی دندان موجب جابه‌جایی آنها می‌شوند. این نیروها در حد نیروهای بیولوژیک هستند و دندان‌پزشک با اطلاع کامل از میزان آنها و محاسبه با روش‌های خاص درمانی اقدام به اعمال آنها می‌کند. پس از هر جلسه درمانی درد اندکی به وجود می‌آید که علت آن فعال‌سازی دستگاه توسط دندان‌پزشک است. معمولا این درد ۳ تا ۵ روز به طول می‌انجامد و تا فعال‌سازی بعدی از بین می‌رود. برای رفع این درد می‌توان مسکن مصرف کرد. استفاده کوتاه‌مدت از داروهای ضدالتهاب هیچ‌گونه مغایرتی با درمان‌های ارتودنسی ندارد (استفاده بلند‌مدت از داروهای مسکن توصیه نمی‌شود).

 

7-آیا درمان ارتودنسی نیاز به آماده‌سازی قبلی بیماران دارد؟
درمان صحیح ارتودنسی نیاز به نظم خاص و آماده‌سازی بیماران دارد. این آماده‌سازی شامل جرم‌گیری، ترمیم پوسیدگی‌ها، کشیدن دندان‌ها (در صورت نیاز) و آموزش بهداشت است. شرط اصلی درمان ارتودنسی موفق، همکاری بیمار و عمل به توصیه‌های دندان‌پزشک است. چون درمان ارتودنسی در مدت‌زمان نسبتا طولانی انجام می‌گیرد بنابراین علاقه و اشتیاق بیمار در به دست آوردن نتیجه‌ای خوب، تاثیرگذار است.

 

8-وظیفه بیماران حین درمان ارتودنسی چیست و آیا نیاز به رژیم‌غذایی خاصی است؟
دستگاه‌های ارتودنسی حساس و آسیب‌پذیر هستند، پس بیماران باید در حفظ و نگهداری آنها کوشا باشند. از طرف دیگر برای جابه‌جایی یک دندان، ماه‌ها زمان لازم است. متاسفانه در صورت آسیب‌دیدگی‌ دستگاه‌ها در برخی موارد نتیجه چند ماه زحمت در عرض چند روز یا چند هفته از بین می‌رود. بنابراین باید در تمام طول مدت درمان از خوردن غذاهای سخت و چسبناک مانند گز، سوهان و نظیر آن خودداری و به جای گاز زدن میوه‌ها آن را به تکه‌های کوچک تقسیم و از چنگال استفاده کرد.

 

9-آیا برای تمیز کردن دندان‌ها حین درمان ارتودنسی دستورالعمل خاصی وجود دارد؟
معمولا پس از جای‌گذاری دستگاه‌های ارتودنسی به علت افزایش گیر غذایی، میزان باکتری و پلاک در محیط دهان افزایش می‌یابد و درنتیجه امکان پوسیدگی دندان‌ها زیاد می‌شود. بنابراین بیمار باید پس از هر وعده غذا دندان‌ها و دستگاه‌ها را به دقت تمیز کند. برای این کار می‌توان از مسواک معمولی یا مسواک مخصوص ارتودنسی که باعث سهولت در تمیز کردن دندان‌ها می‌شود، بدون ضربه زدن، استفاده کرد و بهتر است قبل از خواب از دهان‌شویه فلوراید‌دار نیز استفاده شود.

 

10-تا چه اندازه امکان برگشت درمان‌های ارتودنسی وجود دارد و چه عواملی در آن دخالت دارند؟
پس از اتمام یک دوره درمانی از وسایل و دستورالعمل‌های خاصی برای حفظ نتیجه درمان استفاده می‌شود. متاسفانه برخی از بیماران پس از مشاهده نتیجه مطلوب به این دستورالعمل‌ها توجه کافی نمی‌کنند و سهل‌انگاری آنها باعث جابه‌جایی ناخواسته دندان‌ها می‌شود که میزان این جابه‌جایی متغیر است.
در اینجا دوباره به اهمیت همکاری بیمار با دندان‌پزشک پی می‌بریم. نکته دیگر اینکه بدن انسان در برابر تغییرات ناگهانی واکنش‌های نامطلوبی نشان می‌دهد. بنابراین، بهتر است درمان‌های ارتودنسی به‌صورت آهسته و پیوسته انجام گیرند. عجله عامل شکست بسیاری از درمان‌های ارتودنسی است.

                                                                        برگرفته:fun95


......................................................................................................................

 

 

این محصول ارزشمند براساس تنوع گیاهی و آب و هوایی دارای درصدهای متفاوت از ویتامین‌های متعدد B، C، K، E و مواد معدنی منیزیم، پتاسیم، كلسیم، فسفر و آهن بوده و در هر100 گرم آن حدود 330 كیلوكالری انرژی نهفته است.
عسل یك محصول غذایی مفید و یك اكسیر پرارزش است كه متاسفانه در كشور ما نه‌تنها به جنبه دارویی آن توجه نمی‌شود بلكه از نظر غذایی هم مصرف كمی دارد.
به دلیل آن كه 80 درصد عسل از قندهای ساده‌ای مثل فروكتوز و گلوكز ساخته شده است، بلافاصله پس از مصرف خصوصا در زمان افطار جذب بدن شده و اثر انرژی‌بخشی و ویتامینه خود را آشكار می‌كند.
عسل به رفع سردرد، سرگیجه، ضعف و بی‌حالی ناشی از روزه‌داری كمك كرده و بعد از وعده غذا باعث كاهش اسیدهای اضافی معده شده و در درمان زخم و ورم معده موثر است.
آهن و منگنز عسل هضم غذا را بهتر می‌كند و فروكتوز آن به رفع عفونت‌های روده‌ای كمك كرده و باعث لینت مزاج می‌شود.
ویتامین D موجود در عسل واكنش‌های بین كلسیم و فسفر را تنظیم می‌كند و ویتامین C آن می‌تواند از سفتی عروق و اسپاسم عضلات جلوگیری كند.
عسل باعث تقویت كبد شده و در نتیجه میزان بیشتری از سموم آن را دفع می‌كند و به دلیل مدر بودن، كلیه‌ها را شستشو می‌دهد.
وقتی یك قاشق غذاخوری عسل را با یك لیوان آب به همراه یك قاشق چایخوری آب لیموترش تازه مخلوط و در زمان افطار میل كنید، نه‌تنها به این طریق درصدی از آب مورد نیاز بدن خود را سریعا تامین و به رفع عطش خود كمك كرده‌اید، بلكه بعداز مدت كوتاهی قند عسل در جریان خون پخش شده و به عملكرد بهتر مغز، تقویت حافظه و آرامش اعصاب كمك می‌كند.
البته از مخلوط شیر ولرم به همراه عسل، زرده‌تخم‌مرغ پاستوریزه و آبمیوه می‌توانید، معجون ویژه و فوق‌العاده مقوی و مغذی تهیه كنید كه برای تقویت عمومی بدن خصوصا قبل از زایمان و در دوران نقاهت بیماری‌ها بسیار موثر است.
توصیه‌ها
عسل بر حسب این كه متعلق به كدام منطقه و كدام گل باشد رنگش متفاوت است. به طوركلی عسل طبیعی تقریبا از بی‌رنگ، زرد نخودی تا قهوه‌ای تیره متغییر است. عسل‌های روشن طعم ملایم و عسل‌های تیره طعم تند دارند.
موم عسل ماده‌ای غیرقابل هضم و جذب در دستگاه گوارش انسان است كه بدون تغییر پس از مصرف از بدن دفع می‌شود.
برخی اعتقاد دارند كه جویدن موم موجب تقویت دستگاه گوارش و لثه‌ها می‌شود،‌ ولی باید بدانید داروهایی كه زنبور از سوی زنبورداران برای درمان در طول سال مصرف می‌كند یا سمومی كه علیه انگل‌های جلدی زنبور استفاده می‌شود، همگی در لایه‌های موم رسوب كرده و احتمال حضور سم در موم را بالا می‌برد، بر این اساس توصیه می‌شود از جویدن و خوردن موم عسل خودداری كنید.
قیمت بالا و پایین عسل نشانه خوبی یا بدی محصول نیست. همچنین تشخیص خلوص عسل فقط توسط آزمایشگاه‌های معتبر امكان‌پذیر است، بنابراین به مصرف‌كنندگان توصیه می‌شود كه هنگام خرید عسل به پروانه بهداشتی و تاریخ مصرف محصول توجه كنند.
بر خلاف اغلب مواد غذایی، عسل ماندگاری بالایی دارد، البته در اثر گذشت زمان عسل كمی از نظر طعم تندتر و از نظر رنگ‌ تیره‌تر می‌شود، اما كیفیت آن در صورتی كه در معرض هوا قرار نگیرد تغییری نخواهد كرد.
برای نگهداری عسل از ظروف شیشه‌ای استفاده كنید. عسل می‌تواند با ظروف پلاستیكی واكنش‌های نامطلوب ایجاد كرده و علاوه بر جذب بوی پلاستیك، افت كیفیت یابد.
از خرید عسل‌های بی‌نام و نشان و غیربهداشتی خودداری كنید، متاسفانه در برخی عسل‌های غیربهداشتی باكتری‌های موسوم به كلستریدیوم بوتولینیم وجود دارد. این باكتری‌ها اغلب در كنسروهای گوشتی و كشك‌های غیراستاندارد نیز وجود دارند. چنانچه زنبور در اثر شرایط نامساعد و غیربهداشتی محیطی بیمار و ناقل این باكتری باشد می‌تواند این باكتری را به عسل منتقل كند. سم مهلك این باكتری بسیار كشنده و عوارض آن غیرقابل درمان و مرگبار است.

سایت دست پخت

 .....................................................................................................................

 

اين روزها ديگر نان و پنير مواد ا صلي صبحانه برخي خانواده‌ها را تشكيل نمي‌دهند و بسياري از محصولاتي را كه تحت عنوان غلات صبحانه (كورن‌فلكس) شناخته مي‌شوند در اغلب فروشگاه‌ها و سوپرماركت‌هاي بزرگ مواد غذايي مي‌بينيم كه جاي صبحانه سنتي را گرفته است.
افرادي كه وقت كم و عجله زيادي براي خروج از خانه دارند، سريعا با مقداري شير اين غلات را مي‌‌خورند. اما آيا اين محصولات جزو بهترين مواد غذايي براي تهيه يك صبحانه مغذي به شمار مي‌آيند؟ آيا اين محصولات صنعتي مي‌‌توانند جايگزين صبحانه سنتي ما باشند؟
به طور كلي غلات صبحانه محصولي فرآوري شده از انواع غله‌هاست كه به عنوان يك غذاي مقوي همراه با شير در وعده غذايي صبحانه مصرف مي‌شود معمولا رايج‌ترين غلاتي كه در اين محصولات استفاده مي‌شود، ذرت، گندم، يولاف (جوي دوسر)‌ و برنج است و مواد شيرين‌كننده آن عصاره مالت، شكر سفيد، شكر قهوه‌اي و شربت ذرت است.
البته برخي از غلات صبحانه توسط كنسانتره ميوه‌جات شيرين مي‌شوند و در برخي از آنها براي ايجاد طعم، رنگ و بافت مطلوب از شكلات‌ها، ادويه‌جات، ميوه‌هاي خشك‌شده و انواع مغزدانه‌هاي مقوي و نيز مواد نگه‌دارنده استفاده مي‌شود، اما نكته قابل توجه آن است كه برخي توليدكنندگان داخلي يا خارجي در اين نوع محصولات به جاي دانه كامل غلات از آرد تصفيه شده و همچنين مواد رنگ و طعم‌دهنده مصنوعي به منظور جذابيت بيشتر و از شكر براي افزايش حجم محصول به مقدار زياد استفاده مي‌كنند كه مصرف اين نوع محصولات به مقدار زياد و در طولاني مدت مي‌‌تواند براي سلامت افراد خصوصا كودكان مخاطره‌آميز باشد.
نكته مهم‌تر آن كه برخي از افراد تصور مي‌كنند كه غلات صبحانه به دليل دارا بودن شيرين‌كننده‌هاي طبيعي نظير شربت ذرت، عسل،‌ خرما، عصاره مالت و شيره ميوه‌جات كم‌كالري و رژيمي هستند.
بر اين اساس اين نوع محصولات را به مقدار زياد مصرف كرده و گاهي نيز به بيماران ديابتي توصيه مي‌كنند ولي بايد گفت مواد قندي چه طبيعي باشند و چه تصفيه شده به يك اندازه به بدن كالري مي‌رسانند.
گاهي نيز مواد قندي طبيعي كالري بيشتري نسبت به قندهاي تصفيه شده نظير قند و شكر دارند. اغلب قندهاي طبيعي براي جذب هم نياز به انسولين دارند، بنابراين مصرف اين نوع محصولات را بدون نظر پزشك معالج به بيماران ديابتي توصيه نمي‌كنيم.
موضوع ديگر حرارت پختي است كه در فرآيند توليد غلات صبحانه اعمال مي‌شود. حرارت بالا مي‌تواند ساختار برخي از ويتامين‌هاي اضافه شده يا موجود در غلات صبحانه نظير ويتامين‌هاي B و C را تخريب و بي‌اثر كرده و همچنين باعث از ميان رفتن پروتئين غله شود كه البته اين موضوع در مورد محصولاتي كه در آنها از آرد تصفيه شده غلات استفاده مي‌شود، بيشتر صدق مي‌كند. از طرفي غلات آسياب شده در اثر خرد و آرد شدن ويتامين B1 و B3، آهن و كلسيم خود را از دست خواهند داد، البته اگرچه آسياب كردن غلات موجب شكستن و جدا شدن لايه خارجي (سبوس) و تبديل دانه به‌اجزاي كوچك‌تر و افزايش سطح تماس با آنزيم‌هاي گوارشي و هضم راحت‌تر مي‌شود، ولي بد نيست بدانيد كه ساييدن و جدا كردن سبوس از غلات نه‌تنها مي‌تواند تا حدود زيادي از ارزش تغذيه‌اي و فيبري محصول بكاهد، بلكه مي‌تواند مصرف‌كننده را به يبوست، افزايش قند و چربي و در نهايت چاقي مبتلا كند.
توصيه‌ها
* از غلات صبحانه‌اي كه در آن دانه كامل غلات به‌جاي آرد تصفيه شده به كار رفته استفاده كنيد و آن را به همراه يك ليوان شير كم‌چرب يا بدون چربي يا يك ليوان آب پرتقال كه به جذب آهن غلات نيز كمك مي‌كند، ميل كنيد.
* محصولاتي كه داراي رنگ و طعم قوي و غيرعادي هستند مطمئنا داراي مواد شيميايي افزودني‌اند، از مصرف آنها اجتناب كنيد.
* سعي كنيد محصولي با شكر كمتر يا فاقد مواد شيرين‌كننده خريداري كنيد و اين را بدانيد كه محصولات صنعتي سرشار از مواد نگه دارنده و ديگر افزودني‌ها هستند. بنابراين بهتر است كه مصرف آنها را به حداقل برسانيد.

سایت دست پخت

......................................................................................................................

با این گفتگو همراه شوید تا در کنار دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با معنی اصلی مقوی بودن غذا و اشتباهات رایجمان در این خصوص آشنا شوید...
همه ما ممکن است گاهی حین پخت‌وپز، مرتکب اشتباه ‌شویم؛ اشتباهاتی که محصول باورهای غلط خودمان‌اند. با این گفتگو همراه شوید تا در کنار دکتر مسعود کیمیاگر، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، با معنی اصلی مقوی بودن غذا و اشتباهات رایجمان در این خصوص آشنا شوید...
سوال: آقای دکتر! وقتی حرف از مقوی بودن یک غذا به میان می‌آید، هر کسی یک برداشتی از آن دارد. شما به عنوان یک متخصص تغذیه، به چه غذایی و با چه خصوصیاتی، مقوی می‌گویید؟
ببینید؛ مقوی بودن یک واژه عام است که می‌توان از آن تعابیر مختلفی را استنتاج کرد. گاهی مقوی بودن را در پرکالری بودن می‌دانیم، گاهی در پرپروتئین بودن و گاهی در داشتن ویتامین و مواد معدنی. همه این موارد، می‌توانند فرد را تقویت کنند. ولی ما چه موقع احتیاج به تقویت داریم؟ افراد مختلف، متفاوتند. برخی، کالری دریافتی‌شان کم است و لاغرند. تقویت در مورد آنها، رساندن کالری بیشتر از طریق غذاست. برخی دچار کم‌خونی فقرآهن هستند. تقویت برای این افراد رساندن آهن به آنهاست و... خلاصه، مقوی بودن تعریف بسیار وسیعی دارد. در گذشته، معمولا مقوی را به معنی پرکالری و چرب می‌دانستند. رژیم‌هایی که چربی بالا و حجم کالری زیادی داشتند، تحت عنوان رژیم‌های مقوی شناخته می‌شدند و اصولا بشر همیشه یک ترس تاریخی از گرسنگی داشته و همیشه به این فکر بوده که مبادا گرسنه بماند و به دریافت کالری و سیر‌شدن شکم بیشتر فکر می‌کرده است. امروزه با شناخت بیشتر نسبت به علم تغذیه و آشنایی با مغذی‌ها و ریزمغذی‌ها، معنی‌ مقوی بودن کمی تغییر کرده است. مقوی کردن غذا امروزه به معنی استفاده متناسب و هم‌زمان از گروه‌های مختلف غذایی است. وقتی برخی غذاها توام با هم مصرف می‌شوند، همدیگر را تکمیل می‌کنند و تمام مواد موردنیاز به بدن می‌رسد.
سوال: استفاده متناسب و هم‌زمان از گروه‌های مختلف غذایی، یعنی چه؟
استفاده هم‌زمان به این معنی است که یک فرد در طول روز از تمام گروه‌های غذایی استفاده کند اما دلیلی وجود ندارد که در هر وعده تمامی گروه‌ها را در کنار هم داشته باشیم. در ضمن، اگر نسبت مناسبی از مواد مغذی را کنار هم نداشته باشیم، اختلال ایجاد می‌شود. برای آنکه بیشتر متوجه این موضوع شوید، چند مثال می‌زنم؛ مثلا همیشه بر این موضوع تاکید داریم که روی و آهن را نباید با هم مصرف کرد چون در جذب، رقابت دارند. روی و آهن هر 2 املاح 2ظرفیتی‌اند و چون ناقلشان یک پروتئین و سیستم ثابت است یکی ممکن است به ضرر دیگری به کار رود. جدیدا تاکید بیشتری بر کلسیم می‌شود كه 3ظرفیتی است و در جذب با برخی املاح دیگر رقابت می‌کند و در این میان، آنکه بیشتر از همه متضرر می‌شود، آهن است. به همین دلیل گفته می‌شود لبنیات و ماست را زیاد با غذا نخورید. البته تاکید می‌کنم که زیاد خوردنش خوب نیست؛ یعنی یک پیاله ماست در کنار غذا خیلی هم خوب است. از جمله تداخلات دیگری که ممکن است وجود داشته باشد، مصرف میوه زیاد همراه با غذا است که سبب می‌شود تا حدی دستگاه گوارش پر شود و مکانیسم هضم و جذب به خوبی صورت نگیرد. تداخلات دیگر بین خود موادغذایی است، نه بین مواد مغذی. نمونه‌ بارزش مصرف ماهی و ماست با هم است. علتش هم این است که هر 2 در اصطلاح عام، غذاهای سردی هستند. ماست روی اعصاب پاراسمپاتیک اثر می‌گذارد و کندکننده حرکات است. ماهی هم تقریبا همین حالت را دارد؛ به‌ویژه آنکه در برخی افراد ایجاد حساسیت می‌کند و همان حالاتی را ایجاد می‌کند که مردم به سردی تعبیر می‌کنند. برخی ترکیبات توام نیز جایگاهی ندارند؛ مثل مصرف خربزه و عسل که دلیلش این است که عسل در خلل و فرج خربزه می‌نشیند و آن را به یک کلوخ دیرهضم تبدیل می‌کند که دستگاه گوارش نمی‌تواند آن را به آسانی هضم کند.
سوال:با این شرایط، در هر وعده غذایی بهتر است چه گروه‌هایی را با هم مصرف کنیم تا اختلال ایجاد نشود؟
بهتر است گروه غلات و حبوبات را با هم مصرف کنیم. در سنت ما، پلوهای مخلوطی مثل عدس‌پلو و لوبیاپلو هست که پروتئین‌های آنها همدیگر را کامل می‌کند. یادتان باشد كه اسیدهای آمینه این 2گروه مکمل هم هستند. میوه‌ها باید بین وعده‌ها و سالاد و سبزیجات با غذاها مصرف شوند. لبنیات کمی همراه با غذا و کمی بین وعده‌ها بهتر است كه خورده شوند. به‌طور کلی، الگوهای غذایی و منوهای غذایی که بشر در فرهنگ‌ها به طور معمول و سنتی قرار داده‌ براساس سعی و خطا الگوهای بدی نبوده است. خوردن عدس‌پلو با پروتئین حیوانی مثل گوشت، ماهی یا تخم‌مرغ کار اشتباهی نبوده است. توصیه‌ من، مصرف گوشت کم و غلات زیاد همراه با روغن زیتون یعنی پیروی از الگوی غذایی مدیترانه‌ای است. استفاده از خرما به جای قند با این تفکر که قند ندارد نیز اشتباهی رایج است. هر خرما از 2 حبه قند کالری کمتری ندارد؛ اگرچه مصرف آن بهتر از قند است.
سوال: وقتی می‌خواهیم غذای یک کودک یا فرد بیمار را مقوی کنیم، باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
باید دید غلظت مواد غذایی چقدر است. غذاهای کودکان نباید تنها شکم پرکن باشند؛ یعنی حاوی کالری بالا باشند اما مواد مغذی به اندازه کافی به بدنشان نرسانند. سوپ گندم یا جو بدون قلم یا گوشت فایده‌ای ندارد. غذا باید به گونه‌ای باشد که پروتئین موردنیاز کودکان در تمامی وعده‌های غذایی وجود داشته باشد. مصرف آب‌میوه زیاد که جلوی غذا خوردن کودکان را می‌گیرد نیز خوب نیست. گرچه آب‌میوه ویتامین دارد ولی کالری بالا هم داشته و فرصت دریافت پروتئین و املاح را از کودکان می‌گیرد. مصرف زیاد شیر هم خوب نیست. مادرها فکر می‌کنند کودکان با خوردن شیر زیاد رشد کرده و قد می‌کشند در حالی که زیاد خوردن شیر خطر کم‌خونی فقرآهن را بالابرده‌ و در ضمن جلوی جذب باقی مواد مغذی را می‌گیرد. در مورد افراد بیمار هم دیده شده افراد را بعد از جراحی یا در دوران نقاهت به سوپ‌های رقیق می‌بندند و محاسبه نمی‌کنند بیمار چقدر به پروتئین و انرژی نیاز دارد. امروزه به سرعت سعی می‌کنند بیمار را از رژیم مایع و کم‌کالری بیرون بیاورند و حتی یک روز هم بیمار جراحی شده را روی رژیم مایع نگذارند و فورا بروند سراغ رژیم‌های جامد یا نیمه‌جامد.

سایت دست پخت

......................................................................................................................

امروزه مطالعات رو به افزایشی حاکی از این امر هستند که رژیم غذایی پر فیبر
مزایای بسیاری را برای سلامتی انسان به ارمغان می آورد . برای مثال رژیم غذایی
پر فیبر می تواند از : دیابت، بیماری قلبی ، سرطان و بازگشت وزن پیشگیری نماید.
مطالعات جدید نشان داده اند که یک رژیم غذایی پرفیبر در حفظ وزن مناسب بویژه در
خانمها موثر می باشد.
فیبر چیست؟
شاید اسم فیبر را به وفور شنیده اید اما هنوز به درستی نمی دانید که فیبر چیست
. فیبر نوعی کربوهیدرات گیاهی است که در میوه ها و سبزیجات و غلات کامل و
حبوبات یافت می شود ، فیبر ها گروهی از کربوهیدرات های گیاهی هستند که دستگاه
گوارش انسان قادر به جذب آنها نمی باشد. فیبر ها به دو دسته تقسیم می گردند
فیبر محلول و فیبر نا محلول. فیبر های نا محلول قادر نیستند در آب حل شوند و در
پوست میوه، سبزیجات و... یافت می شود . فیبرهای نا محلول از دستگاه گوارش انسان
عبور می کنند و طی عبور در دستگاه گوارش آب را به خود جذب می کنند و موجب
افزایش حجم و نرم شدن مدفوع می گردند . این مواد نه تنها از یبوست پیشگیری می
کنند بلکه سرعت عبور غذا از دستگاه هاضمه را می افزایند. از منابع فیبر های نا
محلول می توان به نانهای حاوی غله کامل، کلم و چغندر ، هویج ، کلم بروکلی،
شلغم، گل کلم و پوست سیب اشاره نمود.
فیبر محلول از قابلیت حل شدن در آب برخوردار است و با حل شدن در آب افزایش حجم
می یابد (شبیه ژله) و به موزات اینکه فیبر محلول از دستگاه گوارش عبور می نماید
به کلسترول می چسبد و به حذف آن از غذا کمک می نماید. از منابع خوب فیبر محلول
عبارتند از:  جو (که دارای بیشترین نسبت فیبر محلول نسبت به دیگر غلات است) و
سبوس جو و حبوبات و نخودفرنگی و برنج سبوس دار و مرکبات و توت فرنگی و سیب .
فیبر به تنظیم اجابت مزاج کمک می نماید  و جذب کلسترول و چربی را کاهش می دهد.
جالب است که بدانید کارسینوژن ها ( عوامل سرطان زا) به فیبر ها متصل می گردند و
با سرعت بیشتری از کولون عبور می کنند و لذا خطر ابتلا به سرطان کولون را کاهش
می دهند.
فیبرها چگونه به روند کاهش وزن کمک می
نمایند؟
بدن انسان قادر به هضم و جذب فیبرها نیست و لذا فیبرها بدون تولید کالری و یا
مواد مغذی از دستگاه هضمی عبور می کنند. فیبرها موجب می شوند که زودتر احساس
سیری نماییم و لذا کمتر غذا مصرف نماییم. فیبرها موجب می شوند که غذا دیر تر از
معده خارج شوند و علاوه بر کند نمودن تخلیه معدی ، روند هضم و جذب گوارشی را
نیز کند می نمایند و افراد را برای مدت زمان طولانی تری سیر نگه می دارند. (
برای مثال : یک واحد نان حاوی غله کامل به علت محتوای فیبر بالایش می تواند
بیشتر از 2 واحد نان سفید سیر کننده باشد. ) همچنین فیبر موجب حرکت سریع تر
چربی ها در دستگاه گوارش می گردند و لذا جذب چربی ها را کاهش می دهد.
هرچند که افزایش فیبر رژیم غذایی به کاهش وزن کمک می نماید ولی می بایست دریافت
فیبر غذایی خود را به تدریج افزایش دهید چرا که افزایش سریع مصرف فیبر ممکن است
منجر به تولید گاز و یا اسهال گردد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که به
موازات افزایش دادن فیبر غذایی ، مقادیر فراوانی از آب و مایعات را مصرف
نمایید. چرا که علی رغم اینکه فیبرها طبیعتا برای دستگاه گوارش مفید می باشند
اما بدون دریافت مایعات کافی ممکن است نه تنها یبوست را برطرف نکنند بلکه خود
نیز عامل یبوست گردند، بنابراین به موازات افزایش دادن فیبر دریافتی باید مقدار
آب دریافتی خود را نیز افزایش دهید.
چند راهکار برای افزایش دریافت فیبر غذایی
امروزه توصیه می شود که بزرگسالان ( از جمله زنانی که می خواهند تناسب اندام
خود را حفظ نمایند) در طی روز  20-35 گرم فیبر غذایی را مصرف کنند،  چند راهکار
ساده برای افزایش فیبر غذایی به شرح زیر می باشند:
1. نانها و غلات و کراکر هایی را مصرف کنید که برگرفته از غلات کامل باشند (
یعنی از آرد تصفیه شده برای تهیه آنها استفاده نشده باشد).
2. حبوبات بیشتری را بخورید. می توانید  برای افزایش دادن دریافت حبوبات
آنها را به سوپ ها و آبگوشت ها و سالادهای خود بیفزایید.
3. در طی روز میوه جات و سبزیجات کافی را دریافت نمایید و تا جایی که مقدور
است پوست میوه ها را نیز بخورید ( چرا که پوست میوه منبع خوبی از فیبر نا محلول
است).
4. سعی کنید به جای نوشیدن آبمیوه ، خود میوه که حاوی فیبر بیشتری می باشد
را مصرف نمایید.
5. گوشت و محصولات لبنی حاوی فیبر نمی باشند و همچنین نان ها و غذاهای
برگرفته از غلات تصفیه شده نیز اکثر فیبر خود را در طی تصفیه شدن از دست می
دهند ، لذا برای افزایش دادن دریافت فیبر غذایی تان باید بیشتر نانها و غذاهای
سبوس دار و طبیعی را مصرف نمایید

سایت دست پخت

......................................................................................................................

دغدغه این روزهای خیلی‌ها ازجمله خانم‌هایی كه هر شب كابوس چربی اضافه بدن رهایشان نمی‌كند، این است كه چه نوع رژیمی می‌تواند به آنها در حل این مشكل كمك كند.
شاید برای شما شنیدن یك واژه رژیم غذایی كاهش وزن معنای خاصی نداشته باشد، چرا كه سختی‌هایی كه این افراد در گرفتن این نوع رژیم‌ها متحمل می‌شوند برایتان غیرقابل تصور است، اما به واقع ماندگاری یك رژیم غذایی ازجمله سخت‌ترین جای موضوع به شمار می‌رود. به همین علت آوردن برخی غذاهای چربی سوز موثر می‌تواند هم در ایجاد تنوع غذایی به افراد كمك كند و هم جای رژیم‌های سرسختانه كاهش وزن را تا حد بسیار زیادی بگیرد.
فلفل‌های تند چیلی:
دیگر لازم نیست تنها به دید یك چاشنی تند به فلفل چیلی نگاه كنید، بلكه تحقیقات اخیر نشان داده است، كاپسسین نام تركیبی در داخل این ماده غذایی است كه علاوه بر خاصیت آنتی‌اكسیدانی‌اش تاثیر فوق‌العاده‌ای در كاهش حجم چربی در افراد چاق دارد. این تركیب باعث افزایش سوخت و ساز در بدن می‌شود و در حقیقت احساس داغی در فرد روشن شدن موتور سوخت و ساز بدن است كه این‌گونه خود را به نمایش می‌گذارد.
كلم بروكلی:
این روزها در اكثر سالادها ردپایی ار كلم بروكلی به چشم می‌خورد كه نكته مثبتی در سفره‌های ما ایرانی‌ها محسوب می‌شود. كلم بروكلی بهتر است به شكل خام یا بخار پز مصرف شود. این ماده غذایی علاوه بر این‌كه یك فیبر مناسب و حجیم به شمار می‌رود به عنوان یك سركوبگر قدرتمند اشتها هم محسوب می‌شود كه بهتر است قبل از وعده غذایی ناهار و شام حداقل 150 تا 200 گرم آن با آب لیمو میل شود (به شكل سالاد برای یك فرد متوسط الجثه)‌.
گوشت بوقلمون:
بر خلاف تصورات عامه مردم گوشت بوقلمون به عنوان یكی از سالم‌ترین گوشت‌های حال حاضر در بازار ایران محسوب می‌شود كه گوشتی كاملا فاقد چربی است (در حد بسیار جزئی). فقط مراقب باشید در خرید این نوع پرنده موارد لاغر آن را خریداری كنید و ابتدا پوست آن را به طور كامل بكنید و سپس تنها گوشت آن را به فرم كبابی یا آب پز میل كنید. در هفته تا 2 وعده گوشت بوقلمون به اندازه هر بار 150 تا 250 گرم برای یك فرد متوسط الجثه كافی است تا هم حجم پروتئین مورد نیاز فرد را تامین كند و هم خاصیت كاهنده چربی در بدن ایفا كند.
لبنیات:
از لبنیات كم‌چرب هرگز غافل نشوید. در این بین ماست كم چرب و دوغ بدون گاز البته خانگی از بهترین نمونه‌ها به شمار می‌رود. حداقل در روز یك وعده ماست كم چرب معادل 100 گرم ماست را در وعده غذایی خود مخصوصا شام قرار دهید تا هم خوابی راحت و آسوده داشته باشد و هم از خاصیت چربی‌سوزی لبنیات بهره كافی ببرید

سایت دست پخت

.......................................................................................................................

 

 

بادمجان گياهي يك ساله با برگ هاي بيضي شكل و متعلق به خانواده سيب زميني است و از زمان هاي بسيار قديم در هند كشت مي شده و از آنجا به نقاط ديگر جهان، راه يافته است.
چين از قرن نهم هجري شروع به كشت و زرع آن كرد. تجار انگليسي اين گياه را در قرن هفدهم ميلادي از گينه به انگلستان برده و آن را كدوي گينه اي ناميدند.

در ايران نيز مرغوب ترين نوع آن را به كاشان نسبت مي دهند.بادمجان داراي كالري پايين است و ويتامين هاي گروه B ، A و C و مواد معدني مختلف از جمله كلسيم، فسفر، گوگرد، منيزيم، پتاسيم و آهن دارد.به دليل كم كالري بودن اين گياه، ماده غذايي مناسبي براي كساني است كه قصد كاهش وزن دارند.

اين گياه حاوي فيبر بالايي است از اين رو براي درمان يبوست نافع است و به دليل دارا بودن ويتامين ها و مواد معدني به علاوه فيبر براي مبتلايان به فشار خون بالا نيز سودمند است(به شرطي كه سرخ نشود).

بادمجان بايد كاملاً رسيده مصرف شود، چرا كه نارس آن داراي ماده اي سمي است و در كساني كه از آسم رنج مي برند، تحريك كننده به شمار مي آيد.تحقيقات جديد نشانگر آن است كه بادمجان داراي ماده اي ضدتشنج است و در درمان صرع اثر بسيار خوبي دارد.

مصرف بادمجان را به افرادي كه از مشكلات گوارشي رنج مي برند، توصيه نمي كنيم، همچنين به علت دارا بودن ماده اي سمي به نام سولانين براي افرادي كه حساسيت دارند، مناسب نيست، اين افراد به خصوص به نمونه هاي تخم دار بادمجان حساسيت داشته و بلافاصله بعد از خوردن آن، دچار چشم درد شده يا پوست بدنشان خارش پيدا مي كند و در مواردي مبتلا به كهير مي شوند

سایت دست پخت

.......................................................................................................................

 

 

 اصول كلي در استفاده از داروهاي گياهي  ؛ اندازه ها و مقادير و طرز تهيه و آماده كردن داروهاي گياهي  و  گياهان دارويي  براي استفاده 

طرز تهيه داروهاي گياهي :‌

اندازه ها و مقادير :

از آنجائيكه ممكن است در هنگام تهيه داروهاي گياهي ترازوي مناسب در دسترس نباشد مي‌توان از وسايل زير بعنوان واحد وزن استفاده نمود كه تقريباً برابر با اوزان مورد نظر مي‌باشد.

0/25 گرم  = يك چهارم قاشق مرباخوري

 5/0  گرم  = نيم قاشق مرباخوري گرم  = يك قاشق مرباخوري

2 گرم  = يك قاشق مرباخوري سرپر 

  3  گرم  = يك قاشق غذاخوري پر 4     گرم  = يك قاشق غذاخوري لب‌پر

 5 گرم  = يك قاشق غذاخوري سرپر

 1فنجان = در حدود  ليتر آب و حدود 200 ميلي‌ليتر مقدار مصرف يك بار = يك فنجان متذكر مي‌گردد كه در مورد اوزان كمتر از 0/25 گرم حتماً مي‌بايستي از ترازوهاي دقيق استفاده گردد و در مواردي كه تنطورها و يا عصاره‌هاي خاصي مورد نظر باشد بايستي داروهاي مورد نظر را از داروخانه تهيه نمود.

طرز تهيه داروهاي گياهي

الف ـ دم كرده

دم كرده بهترين و با ارزشترين روش تهيه داروهاي گياهي است، زيرا اكثراً مهمترين مواد مؤثر گياهان داروئي در اثر جوشيدن از بين مي‌روند.

عصاره دم كرده بدين ترتيب تهيه مي‌شود كه مقدار تعيين شده از گياه خرد شده را با يك فنجان آب جوش (حداكثر يك ليتر) مخلوط كرده و به هم مي‌زنند سپس روي ظرف را پوشانده و مي‌گذارند كه 30-15 دقيقه دم بكشد، سپس آنرا صاف مي‌كنند. در صورتيكه بعضي از بيماران نسبت به داروي خاصي عدم تحمل نشان دهند، شايسته است كه در دفعات اول مصرف، دارو فقط 6 تا 8 دقيقه دم كشيده شود، در اين صورت مطمئناً بخوبي قابل مصرف بوده و مؤثر مي‌باشد.

 

ب ـ جوشانده

اصولاً بايد توجه داشت كه روش جوشاندن، اغلب براي داروهائي بكار برده مي‌شود كه از ريشه، ريزم، پوست، رزين يا دانه‌ها تهيه مي‌گردند و يا هنگامي آنرا بكار مي‌برند كه اطمينان داشته باشند موادمتشكله مؤثر آنها در اثر حرارت از بين نمي‌روند و يا اين مواد بوسيلة آب سرد يا جوشيده از سلول گياهي حل و خارج نمي‌شوند. ضمناً توجه شود كه از ظروف آهني جهت جوشاندن گياهاي استفاده نگردد.

1- جوشاندن ملايم:

براي تهيه اين فرم از دارو مقدار معيني از گياه خرد شده را با  ليتر آب جوش مخلوط كرده و مي‌گذارند كه كمي قل بزند، سپس آنرا از اجاق دور كرده و مي‌گذارند كه چند دقيقه دم بكشد و در خاتمه آنرا صاف مي‌كنند.

2- جوشانده معمولي:

براي تهيه اين نوع دارو مقدار مورد نظر از گياه خرد شده را با  ليتر آب سرد مخلوط كرده و مي‌گذارند كه بجوش آيد سپس آنرا صاف مي‌كنند.

3- جوشانده قوي:

براي تهيه اين نوع دارو ابتدا مانند روش جوشانده معمولي مقدار معين گياه خرد شده را با  ليتر آب سرد مخلوط كرده و مي‌گذاند كه بجوش آيد. سپس آنرا از شعله دور كرده و روي ظرف را پوشانده و مي‌گذارند كه 10 دقيقه دم بكشد. و در خاتمه آنرا صاف مي‌كنند.

 

ج ـ خيسانده

1- خيسانده با آب سرد:

اصولاً روش خيساندن را اغلب براي گياهاني بكار مي‌برند كه مواد مؤثر آنها در اثر حرارت زود خراب يا تبخير مي‌شوند. براي انجام اين منظور بر روي مقدار مورد نظر از گياه خرد شده مقدار  ليتر آب سرد ريخته، درب ظرف را پوشانده و مي‌گذارند كه 6 تا 12 ساعت باقي بماند. هر چه ميزان اين زمان طولاني‌تر شود عصاره قوي‌تر خواهد بود.

2- خيسانده‌هاي الكلي:

اين روش اغلب براي گياهاني بكار مي‌رود كه مواد مؤثر آنها در آب حل نمي‌شوند. براي تهيه اين نوع دارو بر روي مقدار لازم از گياه خرد شده آن مقداري از الكل اتيليك 60 درصد را مي‌ريزند كه تمام قسمتهاي گياهي پوشيده شود، سپس در ظرف را بسته و چند روزي نگاه مي‌دارند (براي تهيه عصاره‌هاي قوي‌تر از الكل خالص يا 90 درصد استفاده مي‌شود).

توجه: تراي تهيه عصاره‌هايي به منظور خوراكي يا معالجه و ضد عفوني زخمها، غرغره‌ها و دهان شويي‌ها مي‌بايستي عصاره‌هاي تهيه شده پيوسته با آب رقيق گردد.

 

د ـ شيرابه

براي تهيه شيرابه گياهان داروئي، گياه تازه را در هاوم (خرد كننده‌هاي الكتريكي) خوب له كرده و سپس داخل يك پارجه تميز نموده و فشار مي‌دهند. براي بكار بدن اين نوع دارو در مصرف خوراكي اغلب يك قاشق مرباخوري از شيرابه را در شير يا آب حل و ميل مي‌كنند.

 

هـ ـ پودر

براي تهيه پودر، گياه خشك شده را در هاون به صورت پودر درآورده و سپس با الك ريز الك مي‌كنند.

جهت كاربرد در مصرف خوراكي مقدار مورد نظر از پودر را در يك قاشق غذاخوري شير يا آب حل كرده و ميل مي‌كنند. جهت مصرف خارجي مثل ساير پودرها، به قسمت مورد نظر پاشيده مي‌شود.

 

و ـ ضماد (بانداژ)، كمپرس

اصولاً ضمادها را جهت رفع كبودي و كوبيدگي، احتقان، التهاب، كشيدن چرك از دمل‌ها، آرام كردن خراش‌ها و كشيدن سموم از بدن مورد استفاده قرار مي‌دهند و معمولاً گياهان داروئي موردنظر را بصورت خمير درآورده و بطور مستقيم روي بدن قرار مي‌دهند و يا آنرا ابتدا بر روي پارچه تميز كشيده و سپس مورد استفاده قرار مي‌دهند.

1-1-  بانداژ  يا كمپرس مرطوب نوع اول :

براي تهيه اين نوع دارو در صورتيكه دستور ديگري موجود نباشد بدين ترتيب عمل مي‌شود كه 10 گرم از گياه خرد شده را در  ليتر آب به صورت چاي دم مي‌كنند. سپس آنرا صاف كرده، چلانده و گرم گرم (نه داغ) به صورت كمپرس بكار مي‌برند.

البته بايد بر روي اين كمپرس گرم و مرطوب يك تكه پارچه غير قابل نفوذ و بروي ان دستمال گرم قرار داده شود.

 1-2-بانداژ يا كمپرس مرطوب نوع دوم :

گياه خرد شده داروئي را در يك كيسه پارچه‌اي كوچك قرار داده و در داخل آب جوش قرار مي‌دهند سپس آنرا صاف كرده و مطابق روش 1 عمل مي‌كنند.

2- كمپرس‌هاي گرم و خشك:

براي تهيه اين نوع دارو، گياه خرد شده را در يك كيسه تميز سفيد قرار داده و خشك خشك حرارت داده و بصورت كمپرس روي عضو قرار مي‌دهند.

 

ز ـ داروهاي مخصوص شستشو

براي اين منظور گياه دارويي خرد شده را بطوري كه چاي را درست مي‌كنند آماده كرده و با آن زخمها را شستشو مي‌دهند.

 

ح ـ استفاده از داروهاي گياهي در حمامها

براي اين منظور 100 گرم از گياه خرد شده را در يك ليتر آب جوشانده و صاف مي‌كنند، سپس آنرا به مايع وان اضافه مي‌كنند. براي تهيه مايع جهت حمام پا كافي است كه 40 گرم از گياه در  ليتر آب جوشانده و بكار برد.

زماني كه گياهان به راحتي در دسترس باشند، كافي است كه از دم‌كرده گياه به مدت 15 دقيقه و يا خيسانده سرد 13 ساعته استفاده گردد.

توجه: بار ديگر نظر علاقمندان به گياه‌درماني را كاملاً به اين نكته جلب مي‌نماييم كه گياهان مورد نظر مي‌بايستي حتماً از عرضه كنندگان مظمئن تهيه و مصرف شوند. زيرا در غير اينصورت ممكن است گياهان تهيه شده به طور صحيح محصول برداري، خشك، انبار و نگهداري نشده باشد. از مصرف اين نوع گياهان به هيچ‌وجه اثر درماني مطلوب حاصل نخواهد شد. از طرف ديگر مي‌بايستي به دستور تهيه دارو كه در نسخه ذكر شده كاملاً توجه شود (دم كرده، جوشانده، خيسانده) زيرا اين روشهاي تهيه با توجه به مواد مؤثر موجود در گياه، كه بايد از گياه خارج شده و پس از مصرف اثر درماني خود را ظاهر سازد در نظر گرفته شده است. بدين سبب توصيه مي‌شود در صورتيكه دستور تهيه دارو در دسترس نباشد بخصوص در مورد داروئهائي كه از برگ و گلهاي گياهان تهيه مي‌گردد، آنرا بصورت دم‌كرده تهيه و استعمال نمايند.

پایگاه جامع اطلاع رسانی پزشکان ایرانی

                                
........................................................................................................................                                                 

مهم ترین مسایل زیست محیطی ایران

برای بسیاری از تشکل های زیست محیطی این سئوال مطرح است که مهم ترین مسایل زیست محیطی ایران کدام است و تشکل ها و اشخاص طرفدار محیط زیست بهتر است توجه خود را به چه مسایلی معطوف کنند. در این مختصر به سه مسئله اشاره می كنم كه به نظر اينجانب مهم ترين مسائل هستند .

اول : مشكل جمعيت

افزایش بی رویه جمعیت و گسترش شهر ها - عکس: س. طراوتی - تهران یكی از بزرگ ترین اشتباهاتی كه انقلاب ایران مرتكب شد آن بود كه در ابتدای انقلاب نه تنها به مهار رشد جمعیت نپرداخت بلكه رشد آن را تشویق كرد . در اثر این سیاست كه تشویق هایی را برای داشتن فرزند بیشتر در نظر می گرفت ( مانند اعطای زمین به خانواده های ده نفره و در اولویت قرار دادن این خانواده ها ) جمعیت ایران كه در اوایل انقلاب حدود 36 میلیون نفر بود در سال 70 به قریب 59 میلیون نفر افزایش یافت ( یعنی ظرف 23 سال 23 میلیون نفر به آن افزوده شد و 65 درصد رشد كرد ) . پس از آن نیز رشد جمعیت با سرعتی كم تر ادامه یافت بطو.ری كه اكنون جمعیت كشور قریب 68 میلیون نفر است .

این رشد سریع جمعیت یكی از علل اصلی مشكلاتی است كه اكنون مردم با آن روبرویند . در ابتدا شیر خشك و لوازم بهداشتی كودكان كم بود . سپس مدارس ابتدایی سه شیفته شد. پس از آن نوبت به دبیرستان ها رسید كه جای كافی نداشت و پس از آن مشكل كنكور و كمبود دانشگاه داشتیم و اكنون نیز با كمبود شغل و قیمت سرسام آور مسكن روبروئیم . نابودی محیط زیست، جنگل ها، مراتع، باغات و غیره نیز یكی از عواقب اصلی این رشد بود .

خوشبختانه دولت ایران مشكل را پس از چند سال تشخیص داد و از سال 1369 با نشان دادن انعطافی خردمندانه تغییر جهتی بزرگ در سیاست جمعیتی كشور ایجاد و مبارزه ای همه جانبه با رشد جمعیت آغاز كرد . این مبارزه به یكی از موفق ترین و فراگیر ترین كوشش ها برای آهسته كردن رشد جمعیت تبدیل شد كه تا كنون در كم تر كشوری سابقه داشته است . در این مبارزه وزارت بهداشت و درمان . وزارت آموزش و پرورش . رادیو و تلویزیون و مطبوعات و بسیاری از روحانیون بزرگ شركت داشتند و لذا ایران پیشتاز برنامه تنظیم خانواده ای شد كه همه انواع وسایل پیشگیری از بارداری را از طریق 15000 خانه بهداشت بطور رایگان ارائه می داد . از آن مهم تر این كه ایران اولین كشور مسلمانی بود كه عقیمی مردان را ترویج می كرد و نیز زوج ها را مكلف می كرد برای اخذ مجوز ازدواج دوره آموزشی دو روزه ای را در زمینه تنظیم خانواده بگذرانند .

این اقدام دولت موجب شد كه ظرف چند سال متوسط تعداد فرزندان خانواده های ایرانی از 7 فرزند به كم تر از 3 فرزند سقوط كند . نرخ رشد جمعیت ایران كه یكی از بالا ترین نرخ های رشد جمعیت جهان بود اكنون تنها اندكی با نرخ رشد جمعیت آمریكا تفاوت دارد . این سیاست جمعیتی صحیح موجب شد كه ایران از فرو رفتن در مرداب بحرانی كه می توانست بسیار از آنچه فعلا با آن روبروئیم شدیدتر باشد ایمن بماند . این موفقیتی بزرگ بود كه تا حدی عواقب سیاست جمعیتی نادرست اوایل انقلاب را جبران كرد . اما این موفقیت برای حل مشكل كافی نیست .

جمعیت ایران بسیار جوان است و قدرت جهش زیادی دارد . هر چند تنظیم خانواده اكنون در میان خانواده ها جا باز كرده و كاملا جا افتاده است و در عین حال تورم و گرانی همه خانواده ها را شدیدا نگران كرده و از داشتن فرزند بیشتر بر حذر می دارد، به مرور زمان به علت تعداد زیاد افراد جوان بر جمعیت ما افزوده خواهد شد . طبق برآوردها تا یك نسل دیگر بین 20 تا 30 میلیون نفر برجمعیت ما افزوده خواهد شد . حتی اگر برآورد خوشبینانه و دست پایین یعنی 20 میلیون نفر را در نظر بگیریم می بینیم كه حتی تحمل 20 میلیون نفر دیگر در این سرزمین آن هم ظرف 20 تا 25 سال آینده بسیار مشكل خواهد بود .

هم اكنون نرخ بی كاری كشور بسیار بالا و طبق برخی برآوردها حدود 35 درصد است و اگر نرخ بی كاری پنهان را هم بر آن بیافزائیم میزان آن سرسام آور می شود . به علت تركیب بسیار جوان جمعیت كشور، قطعا در سال های آینده تعداد جوانان جویای كار و مسكن در كشور بسیار افزایش خواهد یافت . لذا جامعه ناچار خواهد شد بخش بزرگی از پس انداز خود را صرف اشتغال جوانان و توسعه اقتصادی كند . اما اضافه شدن حداقل 20 میلیون نفر دیگر به جمعیت كشور . بخصوص اگر این 20 میلیون نفر خیلی سریع به جمعیت اضافه شوند . بار سنگینی است كه كمر جامعه را خم می كند و افزوده شدن سریع این جمعیت تمام دستاوردهای توسعه را نابود یا حداقل تضعیف خواهد كرد . پس چه باید كرد؟

تردیدی نیست كه جمعیت كشور قبل از این كه به ثبات برسد بین 20 تا 30 میلیون نفر رشد خواهد كرد . اما اگر سیاست آگاهانه ای در قبال آن اتخاذ كنیم می توانیم این رشد تقریبا گریز ناپذیر را به تاخیر اندازیم . این كه این جمعیت اضافی ظرف 5 سال به جمعیت كشور افزوده شود یا ظرف 20 سال . مسئله ای است كه اهمیت بسیار دارد و به سیاست جمعیتی كشور مربوط می شود . هر كشور می باید همان طور كه سیاست داخلی یا خارجی معینی دارد سیاست جمعیتی دقیق و مشخصی نیز داشته باشد . سیاست جمعیتی ما می باید در 20 سال آینده بر چند اصل استوار باشد:

1 – تشویق جوانان به ازدواج برای جلوگیری از فساد
2 – حمایت از خانواده تك فرزندی یا حداكثر دو فرزندی
3 – تشویق زوج ها به ایجاد تاخیر در فرزند دار شدن ( فاصله گذاری بین فرزندان حداقل به مدت 5 سال )
4 – سیاست های بازدارنده و تنبیهی در مورد زوج هایی كه بیش از دو فرزند می خواهند یا فاصله گذاری را رعایت نمی كنند.

اهداف فوق را می توان از طریق سیاست دولت در زمینه مسكن و مثلا در نظر گرفتن یارانه و كمك مسكن برای زوج های جوان و بدون فرزند یا تك فرزند و دریغ داشتن آن از زوج هایی كه فرزند بیشتری می آورند و فاصله گذاری را رعایت نمی كنند یا با مكانیسم هایی مشابه آن مورد حمایت قرار داد . بدیهی است كه موارد فوق تنها یك مثال است و طرح اجرایی لازم برای دستیابی به اهداف فوق می باید با كار كارشناسی فشرده و دقیق . البته ظرف مدتی كوتاه . تهیه شود .

دوم : صنعت اتوموبیل

یكی از بزرگ ترین مشكلات زیست محیطی كشور از سیاست انرژی و صنعت اتوموبیل آن نشات می گیرد . وزارت صنایع با افتخار اعلام كرده كه هدف دولت آن است كه تا یكی دو سال آینده سالانه 1000000 اتوموبیل تولید كند . از آنجا كه بخش عمده صنعت اتوموبیل ایران دولتی است و قاعدتا باید منافع ملی راهنمای حركت آن باشد نه صرف سودآوری، مشخص نیست كه بر اساس چه ارزیابی از منافع ملی این رقم هدف گیری شده است . آیا اتوموبیل كم داریم ؟ یا این كه در شهرها دیگر جا برای اتوموبیل نیست ؟ آیا ترافیك كشنده تهران و برخی شهرهای بزرگ زندگی را بر مردم سخت نكرده و آنها را بیزار نمی كند ؟ آیا آلودگی هوا و آلودگی صوتی در تهران و دیگر شهرهای بزرگ زندگی و سلامت مردم را به خطر نیانداخته است ؟ پس اصرار برای تولید هر چه بیشتر این اتوموبیل های كم كیفیت ناشی از چه تحلیلی است ؟

وابستگی ما به اتوموبیل بحدی زیاد است كه باید گفت شهرهای ما عملا برای اتوموبیل ساخته می شود نه برای انسان ها . هر جا درخت و فضای سبز بر سر راه اتوموبیل یا بر سر راه توسعه شهر قرار گیرد قطعا قربانی خواهد شد،. پیوسته برتعداد بزرگ راه ها افزوده می شود اما این كار تنها مدت كوتاهی وضعیت ترافیك را بهبود می بخشد . و اندك زمانی بعد امواج ورودی اتوموبیل این بزرگ راه ها را نیز در می نوردد . این كار تنها بدان می ماند كه برای راحتی كسی كه چاق است كمر بند او را شل تر كنیم . مدت كوتاهی بعد شكم وی جلوتر خواهد آمد و باز هم كمربند او تنگ خواهد شد . بدیهی است كه تنها راه حل مشكل او جلوگیری از اضافه وزن است . در مورد ترافیك فلج كننده تهران نیز راه حل كاهش عرضه است و سرمایه گذاری در زمینه حمل و نقل عمومی اما متاسفانه اكنون همه بر طبل افزایش تقاضا می كوبند و همه روزنامه ها و رسانه های عمومی مملو از تبلیغات مربوط به فروش خودرو است . ترافیك سنگین تهران منشا اصلی آلودگی هوای تهران است كه سالانه تعداد زیادی بیمار ریوی و قلبی بر جای می گذارد ، منشا تنش عصبی مردم است، مقدار زیادی وقت و انرژی را تلف می كند و بزرگ ترین مصرف كننده بنزین وارداتی است .

این ترافیك هر روز زندگی ده میلیون نفر را در دست خود می گیرد و می فشارد. پس آیا نباید به عنوان یك اولویت كاری بدان پرداخت ؟ هر دولتی كه این مشكل را حل كند در قلب مردم جای خواهد گرفت .

افزون براین مشكل تولید اتوموبیل زیاده از حد ( یا واردات بی رویه آن ) تنها به شهرها منحصر نمی شود . طبق برآوردها هر اتوموبیل جدید به 200 تا 700 متر مربع زمین نیاز دارد . در كشورهای پیشرفته یا كشورهایی كه زمین زیادی در اختیار دارند، مانند آمریكا و كانادا و برزیل، این مقدار 700 متر به ازای هر اتوموبیل است كه صرف احداث جاده . خیابان . پاركینگ و غیره می شود . در كشورهای پر جمعیتی مانند هند این عدد به 200 متر كاهش می یابد . حال اگر برای ایران هم همین رقم حداقل را در نظر بگیریم در می یابیم كه با تولید و واردات یك میلیون اتوموبیل در سال حداقل در هر سال 20000 هكتار زمین از دست خواهیم داد و بخش بزرگی از این زمین را زمین های كشاورزی مرغوب و باغات تشكیل خواهد داد . بدین ترتیب اتكای بیش از حد بر اتوموبیل نه تنها شهرهای ما را غیر قابل سكونت می كند بلكه كشاورزی ما را نیز بشدت تضعیف و منابع طبیعی و جنگل های ما را نیز نابود خواهد كرد .

اتوموبیل تحرك را افزایش می دهد . اما از یك نقطه به بعد دیگر این كار كرد خود را از دست می دهد و به باری سنگین بر دوش جامعه تبدیل می شود . تقلید یا پیروی كوركورانه از مدل توسعه اقتصادی غرب كه اتوموبیل در مركز آن قرار دارد راه به جایی نمی برد . ما با توجه به درآمد سرشار نفت می توانیم بهترین وسایل نقلیه عمومی را در اختیار مردم قرار دهیم و میزان تولید یا واردات اتوموبیل را در حدی بسیار پائین تر از سطح فعلی نگاه داریم و در عین حال شادی و سرزندگی بیشتری در شهرها ایجاد كنیم و از زمین های كشاورزی و منانع طبیعی خود نیز حفاظت كنیم . میزان نیاز ما به اتوموبیل را باید طرح ارزیابی زیست محیطی تعیین كند نه سود دهی صنعت اتوموبیل . كارخانجات فعلی اتوموبیل سازی را می توان به پیشرفته ترین صنایع زیست محیطی تبدیل كرد و یا كارگران آنها را در پروژه های دیگر به كار گرفت و حتی در صورت ایجاب دستمزد آنها را تا زمانی كه شغل دیگری بیابند پرداخت كرد زیرا بهبود وضعیت ترافیك تهران و شهرهای بزرگ چنان صرفه جویی عظیمی در پی دارد كه تمام این پرداخت ها را جبران خواهد كرد . شهرها باید برای مردم ساخته شوند نه برای اتوموبیل .

سوم : بازگشت به سنت ها

كشور ما كشوری است باستانی كه پیشینه دیرینه ای از تمدن و فرهنگ دارد و مردم آن طی قرون و اعصار سنت های زیست محیطی درخشانی به وجود آورده اند . ما سنت های بسیاری در زمینه معماری . آبیاری . درختكاری . عایق سازی اماكن مسكونی . پرورش گیاهان و غیره داریم كه همه آنها حاصل قرن ها زندگی و مبارزه با طبیعت خشك كشور است . كشوری كه در عین حال در بسیاری از مناطق كوهستانی است . كشوری كه از چهار فصل كامل برخوردار است كه در كم تر كشور دیگری مشاهده می شود . این سنت ها می تواند در بسیاری بخش ها با صنعت مدرن و صنایع زیست محیطی پیشرفته هماهنگ شود و به كار گرفته شود . متاسفانه غرب گرایی كارشناسان ما باعث كنار گذاشته شدن كامل این سنت ها شده است . یكی از قوی ترین این سنت ها در زمینه معماری است .

معماری شهرهایی مانند یزد . اصفهان . كرمان و غیره نمونه ای از معماری سنتی ایران است كه بخش هایی از آن می تواند هم اكنون به صورت مستقل و یا در تركیب خلاق با فن آوری های نوین زیست محیطی یا فن آوری های سازگار با محیط زیست به كار گرفته شود . این معماری . انسانی است . نیازها و حوایج زندگی انسان را مد نظر قرار می دهد و در عین حال زیبا است.

شهرهای ایران اكنون شهرهایی بی هویت و زشت شده اند . سنگ سفید و شیشه رفلكس آبی رنگ، آجر اصفهان و بنای سبك رومی در كنار آپارتمان های بلند بتونی قرار گرفته است و همه جور تركیب زشت و زیبا را در خیابان ها می توان دید كه هیچ مقرراتی برآنها حاكم نیست و نشانه ای از معماری ایرانی و اسلامی در آن دیده نمی شود . حتی جكوزی و سونا كه عمدتا در مناطق بسیار سرد كه در آنها تابش آفتاب كم است برای جبران كمبود آفتاب و كمبود هوای گرم به كار می رود اكنون در معماری ایران به شاخص پیشرفت مبدل شده است.

شهرها پیوسته از همه سو رشد می كنند . حاشیه نشینی پیوسته گسترش می یابد و خدمات رسانی روز به روز مشكل تر می شود و چهره شهرها زشت تر و بدین ترتیب هویت ایرانی كه بخش بزرگی از آن در معماری شهرهای آن منعكس بود از بین می رود . باید فكری كرد و توسعه شهرها و ساخت و ساز را به نحوی سامان داد كه چنین امری اتفاق نیافتد و این روند معكوس شود. شهر محل زندگی انسان است و باید معماری آن آرامش بخش و دلپذیر و مطابق سنت ها و ذوق و سلیقه ساكنان آن باشد وگرنه عوارض روحی روانی بسیاری را بر ساكنان خود تحمیل خواهد كرد.

سنت درختكاری و احترام به طبیعت نیز از قدیم در ایران بسیار قوی بوده اما اكنون این سنت به دست فراموشی سپرده شده و یا امكان آن از مردم گرفته شده . در هنگام صدور پروانه ساختمان همه چیز بشدت كنترل می شود غیر از ضرورت كاشت درخت و فضای سبز. از هیچ متقاضی خواسته نمی شود كه در زمینی كه می خواهد در آن بنایی بسازد درختی نیز بكارد. همه جا استفاده از پلاستیك تشویق می شود و آن قدر این امر رواج یافته كه حاشیه تمام جاده های ما از پلاستیك پوشیده شده . حال آن كه قبلا تمام مردم ایران برای حمل و نقل میوه و سبزی و غیره از پارچه های كرباسی و قابل شستشو كه می تواند بارها به كار رود استفاده می كردند . در زمینه كشاورزی و آبیاری و غیره نیز سنت های بسیار قدرتمندی داشته ایم كه اكنون هیچ توجهی به آنها نمی شود .

مسلم است كه همه این سنت ها را نمی توان به كار گرفت و مو به مو اجرا كرد و باید شرایط زندگی امروزی و انبوهی جمعیت و مصرف شدید انرژی و غیره را در نظر گرفت اما با احترام به سنت ها و احیای آن بخش هایی كه هنوز قابل استفاده است می توانیم زندگی بهتری برای مردم بسازیم و هزینه بسیاری را صرفه جویی كنیم و از در افتادن به دامی كه تقلید كور كورانه ایجاد كرده است پرهیز كنیم. این مهم مستلزم كار كارشناسی عظیم و انجام تحقیقات وسیعی در این زمینه است تا مشخص شود چگونه می توانیم هویت خود را باز یابیم و از توانایی های خود استفاده كنیم بدون این كه علوم و پیشرفت های واقعی و شرایط جدید را نا دیده بگیریم . اگر هویت ایرانی خود را نشناسیم از محیط زیست ایران نیز حفاظت نتوانیم كرد.

انجام آنچه طی سه بند فوق بدان اشاره شد برای آینده مردم این سرزمین بسیار اهمیت دارد اما اجرای آن كار ساده ای نیست زیرا به شجاعت بسیار و عزم راسخ ملی نیاز دارد.


دکتر حمید طراوتی

 ----------------------------------------------------------------------------------

طبیعی ترین راه ها برای مقابله با مشکل کبد چرب

مصرف بی اندازه غذاهای چرب و گنجاندن انواع فست فودها و غذاهای آماده در برنامه و رژیم اعضای خانواده این روز ها به عنوان یکی از شایع ترین دلایل ابتلا به بیماری کبد چرب گزارش شده که ابتلا به آن در میان افراد کم تحرک و چاق در مقایسه با دیگر مردم بیشتر است. در این بیماری ذرات درشت و بزرگ چربی در سلول های کبد رسوب می کنند و به این ترتیب موجب بروز اختلال هایی در عملکرد کبد و ابتلا به بیماری های مزمن کبد می شود که از میان آنها می توان به استعداد ابتلا به عفونت ها، خونریزی های دستگاه گوارش و اختلال در سطح هوشیاری اشاره کرد.

 

از آنجا که بیماری کبدچرب از جمله بیماری های خاموش و بی نشانه است، پیشگیری از ابتلا به آن از جمله اولویت ها قرار می گیرد، زیرا این بیماری معمولا زمانی خود را نمایان می کند که ذرات چربی بخش زیادی از سلول های کبدی را به خود درگیر کرده اند. کبد چرب پس از درگیر کردن کبد با علائمی مانند ضعف، خستگی و احساس سنگینی و فشار در ناحیه فوقانی و راست شکم بروز می کند. خوشبختانه در میان شیوه های طبیعی درمان در سراسر جهان، راهکارها و تکنیک هایی وجود دارد که می توان از آنها برای پیشگیری از ابتلا به کبدچرب اقدام كرد. در اینجا برخی از کاربردی ترین و ساده ترین این شیوه ها را با هم مرور می کنیم.

درمان کبد چرب با افشره گیاهی پاپـریکــــــا

( اطلاعات بیشتر )

 کبد چرب,درمان کبد چرب

پیشگیری از تجمع چربی ها در کبد
نوشیدن چای سبز یا استفاده از عصاره این گیاه دارویی تاثیر زیادی در پیشگیری از تجمع و رسوب چربی ها در اطراف کبد دارد، ضمن آنکه می تواند به تسریع روند درمانی کبد چرب نیز کمک کند. افرادی که احتمال و استعداد ابتلا به این بیماری در آنها زیاد است مانند افراد چاق و کم تحرک می توانند با گنجاندن چای سبز در رژیم غذایی روزانه خود از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند، به شرط آنکه در کنار نوشیدن چای سبز، رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و میوه ها را در برنامه غذایی خود بگنجانند. علاوه بر این، درمانگران چینی بر این باورند که نوشیدن این چای گیاهی به صورت مستمر می تواند از ابتلا به سرطان کبد نیز پیشگیری کند.

 کبد چرب,درمان کبد چرب

کاهش جذب چربی با خارمریم
گیاه خارمریم یکی دیگر از گیاهان دارویی است که از آن برای درمان و پیشگیری از بیماری های کبدی استفاده می کنند. این گیاه از آنجا که ترکیبی به نام سیلی مارین دارد، می تواند در کاهش میزان جذب چربی به ویژه چربی بد (LDL)، تری گلیسیرید و کاهش جذب کلسترول موثر باشد.

به همین دلیل بسیاری از درمانگران، این گیاه را از جمله موثرترین گیاهان دارویی برای درمان کبد چرب می شناسند و مصرف دمنوش یا خشک این گیاه همراه غذا را در این زمینه موثر می دانند. مصرف این گیاه با مشورت متخصص طب سنتی می تواند به بهبود عملکرد کبد کمک کرده و سرعت تولید دوباره سلول های کبدی را افزایش دهد.

 کبد چرب,درمان کبد چرب

با زنجبیل متابولیسم بدن را افزایش دهید
یکی دیگر از شیوه های کاهش جذب چربی در جریان گردش خون و اندام های داخلی گنجاندن زنجبیل در برنامه غذایی هفتگی است. افرادی که در طول هفته 2 تا 3 بار زنجبیل استفاده می کنند، می توانند از خواص درمانی آن در افزایش میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن و کاهش جذب چربی ها بهره مند شوند. برای این منظور می توانید یک تکه زنجبیل را درون یک کاسه ماست رنده كرده و آن را بعد از صرف وعده های غذایی میل کنید. به اعتقاد برخی از درمانگران شیوه های طبیعی درمان نوشیدن دمنوش زنجبیل نیز در کنترل بیماری های کبد به ویژه کبد چرب موثر است. نوشیدن این دمنوش می تواند به کاهش جذب چربی در اطراف کبد کمک کرده و مانع از ابتلای افراد مستعد به این بیماری شود. مصرف دمنوش زنجبیل یا ماست کم چرب حاوی زنجبیل به ویژه در وعده هایی که غذای چرب خورده اید بسیار اهمیت دارد.

کبد چرب,درمان کبد چرب

یک ترکیب گیاهی کاملتر برای درمان کبد چرب

بیماری کبد چرب در طب نوین درمان اختصاصی ندارد اما با استفاده از پاپریکا ، حتی کبد چرب گرید 3 هم به سادگی درمان می شود.پاپریکا یک افشره گیاهی است که اختصاصا جهت درمان کبد چرب در نظر گرفته شده و عملکرد بسیار موفقی داشته است.

 

 

سویا را با گوشت قرمز عوض کنید
یکی از مهم ترین عواملی که می تواند از رسوب چربی ها در بافت کبد جلوگیری کند، اصلاح رژیم غذایی است. به گفته محققان جایگزین کردن سویا و پروتئین گیاهی به جای پروتئین حیوانی به ویژه گوشت قرمز می تواند تاثیر زیادی در کاهش جذب چربی و تری گلیسیرید در بافت کبد داشته باشد. از این رو، درمانگران به افراد مستعد ابتلا به کبد چرب و التهاب کبد توصیه می کنند در طول هفته برای تهیه غذاهای خود از گوشت قرمز و سویا کنار هم استفاده کنند و مصرف گوشت قرمز را به حداقل برسانند.

 کبد چرب,درمان کبد چرب

دور این غذاها را خط بکشید
اگر به اضافه وزن مبتلایید، اگر کم تحرک هستید و احتمال ابتلا به کبدچرب را دور نمی بینید به شما پیشنهاد می کنیم از مصرف غذاهایی مانند غذاهای فریز شده و یخ زده، ترشیجات، ماست پرچرب، سس، نمك زیاد، غذاهای فست فود، انواع شیرینی ها، پیتزا، انواع سرخ كردنی ها مانند سیر داغ، پیاز داغ، چیپس، پفک، غذاهای چرب و نوشابه های گازدارپرهیز كرده و تا می توانید به جای آنها از میوه های تازه، سبزیجات مختلف به ویژه کاهو، خیار، هویج و غذاهای سالم و طبیعی استفاده کنید. رعایت این رژیم در تمامی دوره های سنی به پیشگیری از ابتلا به کبد چرب و دیگر بیماری های کبد کمک می کند.

 کبد چرب,درمان کبد چرب

آبلیمو را فراموش نکنید
نوشیدن یک لیوان آب که در آن عصاره یک لیموترش تازه وجود دارد در آغاز روز می تواند بهترین دارو برای پیشگیری از ابتلا به کبد چرب باشد. از آنجا که لیمو سرشار از ویتامین C است و به عنوان یک آنتی اکسیدان می تواند نقش موثری در هضم و جذب مواد مفید در بدن داشته باشد، قابلیت زیادی در پیشگیری و درمان کبد چرب دارد.

 کبد چرب,درمان کبد چرب

از زردچوبه غافل نشوید
به تازگی محققان دانشگاه «سنت لوئیس» از تاثیر زردچوبه بر کنترل بیماری کبد چرب در افراد چاقی که به این بیماری مبتلا هستند خبر داده اند. بر اساس این تحقیقات مشخص شده، افرادی که از زردچوبه به عنوان یک چاشنی در برنامه روزانه خود استفاده می کنند کبد مقاوم تری در برابر ابتلا به بیماری کبد چرب دارند و احتمال ذخیره شدن ذرات چربی در کبد آنها کمتر است. از این رو این محققان به مردم توصیه می کنند مصرف زردچوبه را به عنوان یک ادویه موثر و درمانگر در برنامه هفتگی و حتی روزانه خود بگنجانند.

 کبد چرب,درمان کبد چرب

عرقیات گیاهی بنوشید
عرق گیاهی شاه تره، خارشتر و کاسنی از جمله داروهای گیاهی موثر در کنترل و درمان کبد چرب به شمار می آیند. این نوشیدنی های گیاهی از آنجا که طبعی سرد و تر دارند موجب کاهش میزان کلسترول خون می شوند و در عین حال به پاکسازی کبد و بدن از سموم و مواد زائد هم کمک می کنند.

به اعتقاد درمانگران، نوشیدن یك تا 2 لیوان ازیکی از عرقیات شاه تره، کاسنی و خارشتر یا ترکیبی از آنها می تواند تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به بیماری های کبد به ویژه کبد چرب و سیروز کبدی داشته باشد و احتمال ابتلا به این بیماری ها را به صفر برساند.

چه افرادی استعداد ابتلا به کبد چرب دارند؟
به گفته درمانگران، افراد چاق و دچار اضافه وزن که کمترین میزان تحرک را دارند اصلی ترین گروه ها برای ابتلا به بیماری کبد چرب هستند. اما در کنار این گروه، گروه های دیگری هم وجود دارند که بیشترین آمادگی را برای ابتلا به این بیماری دارند.

از طرفی افراد بی تحرک و علاقه مند به غذاهای آماده و فست فودها نیز در گروه افراد مستعد ابتلا به کبد چرب هستند، بنابراین باید هوشیار باشند و با مشورت پزشک خود آزمایش های لازم در این زمینه را انجام دهند.

به گفته برخی از متخصصان، مصرف بی رویه و بی قاعده ویتامین A نیز می تواند یک عامل محرک برای ابتلا به بیماری کبد چرب باشد که در نهایت فرد را با خطر رسوب چربی در بافت های کبد و اختلال در عملکرد این عضو رو به رو کند.

منبع:مجله سیب سبز

-----------------------------------------------------------------------------------

درمان بیماری کبد چرب, تغذیه برای کبد چرب

منظور از کبد چرب ،رسوب چربی (عمدتاً از چربی های خنثی ) در کبد است که پیدایش آن در افراد چاق ،مبتلایان به دیابت و چربی خون بالا و بی تحرک ، بیشتر دیده می شود . کاهش سریع وزن می تواند این عارضه را در پی داشته باشد .
چاقی عامل مهمی برای بروز بسیاری از بیماری ها و مشکلات در فرد است . به همین دلیل برای پیشگیری از بروز بسیاری از بیماری ها لازم است وزن خود را کاهش دهید .
در حالت عادی امکان رسوب چربی در کبد که یکی از ارکان مهم سم زدایی محسوب می شود وجود ندارد ولی اضافه وزن و چاقی از شاخص های اساسی تجمع و رسوب چربی در غده 5/1 کیلویی بدن (کبد) است .
چربی خون بالا ، دیابت و مصرف برخی داروها مانند کورتن نیز از دلایل بروز بیماری کبد چرب است .

مشکلات کبد چرب:
کبد فرد مبتلا به این عارضه در مقابل رسوب چربی از خود واکنش نشان می دهد که در دراز مدت سبب آسیب کبد می شود .
شیوع این بیماری در زنان به علت کم تحرکی بیشتر است . مهم ترین اصل برای درمان کبد چرب ، برطرف کردن بیماری های زمینه ای ایجاد کننده آن است . اگر پزشک تشخیص دهد که چاقی علت بروز بیماری است ، فرد می تواند با کم کردن حداقل 5 کیلوگرم از وزن خود ، چربی کبد را کاهش دهد و حتی این بیماری را درمان کند . افراد مبتلا به دیابت هم به دلیل مختل شدن متابولیسم چربی در بدنشان ، مستعد این بیماری هستند که با تجویز داروهای مناسب بهبود می یابند . بسیاری از این بیماران با مصرف آنتی اکسیدان از جمله ویتامین E و مصرف داروی متفورمین ، هم قند خونشان کنترل می شود و هم سوخت و ساز چربی در کبد آنها تنظیم می شود . چاقی آفت سلامت است و برای کنترل آن و بسیاری بیماری های دیگر باید الگوی تغذیه ای ، از غذاهای پرکالری چرب و کم فیبر به سمت غذاهای سالم و تازه تغییر پیدا کند و ورزش و تحرک بدنی جزء برنامه روزانه افراد قرار بگیرد .
80 درصد بیماری های عروق کرونر قلب ، 60 درصد موارد دیابت ، یک سوم سرطان ها و بسیاری از بیماری ها و مشکلات دیگر با داشتن رژیم غذایی سالم ، حفظ وزن در حد طبیعی و فعالیت بدنی مناسب و مستمر قابل پیشگیری است .

درمان بیماری کبد چرب, تغذیه برای کبد چرب

چی بخوریم و چی نخوریم ؟
غذاهای مضر برای جلوگیری از آسیب دیدن کبدتان ، از خوردن غذاهای زیر اجتناب کنید :
چای ، سرخ کردنی ، غذاهای چرب و پر حجم ، سیر داغ ، پیاز داغ ، آب همراه غذا ، دوغ همراه غذا ، تخم مرغ ، تنقلات شور ، دارو ، پفک ، یخمک ، روغن سرخ کردنی ، شیرینی ، غذای فریز شده ، نمک زیاد ، ترشیجات ، رب ، سس و...

درمان بیماری کبد چرب, تغذیه برای کبد چرب

غذاهای مفید برای کبد :
آب ( روزی 6 لیوان آب که حتماً باید نیم ساعت قبل از غذا و دو ساعت و نیم بعد از غذا نوشیده شود . ) ، میوه جات ، لیمو ترش ، روزی 4-5 واحد سبزیجات ، ترشیجات طبیعی ( مثل زرشک یا شاتوت که بهترین دارو است .) انواع مرکبات ، غلات سبوس دار .

 

 

 

منبع:novindiet.net

 

------------------------------------------------------------------------------------------

چگونه یک روزه کالری بسوزانیم؟

چگونه یک روزه کالری بسوزانیم؟
شما می‌توانید با کم کردن 500 کالری در روز توسط روش‌هایی که در اینجا برایتان گفته‌ایم در نهایت هر هفته مقدار 1 کیلو وزن خود را کاهش دهید. با کمک گرفتن از این ترفندها که در اینجا برایتان آورده‌ایم می‌توانید به این نتایج زیبا دست پیدا کنید.

 

یکی از اساسی ترین روش‌ها برای کم کردن وزن این است که کالری بیشتری بسوزانید. اما واقعا چگونه می‌توان به یک نتیجه قابل قبول دست یافت؟ این کار بسیار آسان است شما می‌توانید با کم کردن 500 کالری در روز توسط روش‌هایی که در اینجا برایتان گفته‌ایم در نهایت هر هفته مقدار 1 کیلو وزن خود را کاهش دهید. با کمک گرفتن از این ترفندها که در اینجا برایتان آورده‌ایم می‌توانید به این نتایج زیبا دست پیدا کنید.
از بشقاب کوچکتر استفاده کنید
برای خوردن غذا باید از ظرف غذای کوچک استفاده کنید. بهتر است بشقاب بزرگ غذای خود را با یک بشقاب کوچکتر جایگزین کنید. و به این ترتیب با کمتر خوردن و صرفه‌جویی کردن می‌توانید تا 500 کالری در روز از دست بدهید.

اجتناب از خوردن انواع دسرها
دسرهایی مانند قهوه می‌توانند منجر به دریافت 670 کالری شوند، یا خوردن مواد غذایی چون خامه، شیر پرچرب، و انواع شربت‌ها باعث افزایش مقدار کالری خواهد شد. هنگام وسوسه شدن برای خوردن انواع دسرها چه باید کرد؟ سعی کنید به جای آنها از سبزیجات بخارپز شده استفاده کنید تا فقط مقدار 30 کالری ذخیره کنید.
نخوردن چیپس
یک بسته بزرگ چیپس چیزی حدود 1260 کالری دارد و هر چقدر مقدار آن کمتر باشد کالری آن هم کمتر است. اما در هر صورت مقدار کالری که در چیپس ذخیره شده است بسیار زیاد می‌باشد و به جرات می‌توان گفت خوردن چیپس به عنوان یک میان‌وعده باعث ذخیره شدن کالری زیادی در بدن خواهد شد. در مجموع می‌توان گفت با نخوردن آن می‌توان از جمع شدن حدودا 1120 کالری در بدن جلوگیری کرد.
چگونگی سرو غذا
در بسیاری از خانواده‌ها سبک غذا خوردن به این صورت است که غذا را در دیس بزرگی می‌ریزند و آن را روی میز می‌گذارند و هر کسی ممکن است بارها غذا بکشد. برای جلوگیری از این کار بهتر است غذای هر کسی از قبل و در آشپزخانه در بشقاب ریخته شود و بعد به میز غذا یا سفره آورده شود. با این کار کالری کمتری را ذخیره خواهید کرد.
مصرف نوشیدنی‌ها
شربت‌ها، آب‌میوه‌های شیرین و خامه اضافی روی دسرها، همه اینها می‌توانند باعث جمع شدن 500 کالری در بدن شوند. مصرف نوشیدنی‌های رژیمی، آب‌های مقوی و نیروبخش، خوردن مرکبات و ... کمک خواهد کرد تا از ذخیره شدن کالری جلوگیری شود.
محدود کردن مهمانی‌های شام
غذا خوردن با چند مهمان می‌تواند شما را وادار به خوردن مواد غذایی بیشتری کند و ممکن است تا 96% به افزایش کالری منجرشود. به این ترتیب بهتر است برای شام کمتر مهمانی دهید یا به مهمانی بروید.
چگونه میزبان شویم؟
برای خرید مواد غذایی به مدت 1 ساعت وقت بگذارید، مواد غذایی را که لازم ندارید تهیه نکنید، برای درست کردن غذایی خوشمزه صرفا 2 ساعت را به پخت و پز اختصاص دهید، میز غذا را به زیبایی بچینید و در نهایت از سرو غذا لذت ببرید. به این ترتیب خودتان توانسته‌اید روی غذایی که آماده می‌کنید مدیریت داشته باشید. در مهمانی می‌توانید نوشیدنی‌های کم کالری سرو کنید.
بهترین زمان خوردن شیرینی‌جات
هنگام نگاه کردن به منوها سعی کنید دسرهای با حجم کوچک انتخاب کنید، بنابراین شما با این کار می‌توانید کالری کمتری ذخیره کنید. پژوهشکده علوم غدد گفته است که بهتر است برای آخرین چیزی که قرار است میل کنید و بعد از آن بخوابید از چیزهای شیرین میل کنید. خوردن یک چیز شیرین در شب باعث خواهد شد تا کالری بیشتری را تا صبح بسوزانیم.
روغنی که استفاده می‌کنیم
تا آنجایی که ممکن است برای پختن مواد غذایی کمتر از روغن استفاده کنید. منظور این است که بیشتر از غذاهای بخارپز یا آب پز شده استفاده کنید. به این ترتیب شما در هر قاشق غذاخوری بدون روغن می‌توانید از ذخیره شدن حداقل 124 کالری در بدن خود جلوگیری کنید.

خواب کافی داشته باشید
تحقیقات جدید از دانشگاه شیکاگو نشان می‌دهد برای آنکه بدن برای از دست دادن کالری آمادگی داشته باشد باید خواب کافی داشته باشد. مردمانی که فقط 5 /1 تا 2 ساعت در طول روز می‌خوابند نمی‌توانند در سوزاندن کالری موفق باشند چرا که چرت زدن باعث ذخیره شدن چیزی در حدود 1087 کالری خواهد شد.
بشقاب خود را پرنکنید
در هر وعده غذا در حدود 25 درصد از اندازه بشقاب در آن غذا بکشید تا با خوردن غذای کمتر کالری کمتری را هم در بدن ذخیره کنید. و هر آنچه که از غذا باقی مانده است را برای نهار روز بعد در نظر بگیرید. به این ترتیب اگر شما به طور معمول حدود 2000 کالری یا بیشتر در هر روز در بدن خود ذخیره می‌کردید با این روش حداقل می‌توانید از ذخیره شدن 500 کالری آن جلوگیری کنید.
نخوردن چربی
خوردن چربی زیاد می‌تواند 800 کالری یا حتی مقدار بیشتری کالری داشته باشد. در عوض، سعی کنید کالری کمتری را با خوردن بلغور جو یا شکر قهوه‌ای و برش‌هایی از موز و یک فنجان قهوه سیاه ذخیره کنید.
نخوردن نوشابه
یک نوشیدنی سالم در حدود 150 تا 180 کالری دارد اما اگر شما آن را دو یا سه بار در طول روز مصرف کنید، شما در حال دریافت مقدار زیادی از کالری اضافی خواهید بود. عطش خود را با آب برطرف کنید و با نخوردن نوشابه از ذخیره شدن 540 کالری در بدن جلوگیری کنید.
فشار وارد کردن روی پاهایتان
به احتمال زیاد دوستان باریک اندام و لاغری که شما دارید، روزانه فقط با جنب و جوش داشتن و فشار وارد کردن به پاهایشان موفق به سوزاندن حداکثر 350 کالری هستند. حتی به مدت چند روز هم که شده این روش را امتحان کنید. قدم زدن در خانه به هنگام انجام دادن کارهایتان. مثلا در حالی که شما با تلفن صحبت می‌کنید مدام راه بروید، یا اینکه به آهنگ گوش می‌دهید ثابت ننشینید و تحرک داشته باشید.
اجتناب کردن از آجیل‌ها
محققان دانشگاه می‌گویند از خوردن زیاد انواع آجیل‌ها خودداری کنید به خصوص اگر آنها را در یک کاسه بزرگ بریزیم باعث می‌شود، که بیشتر هم خورده شوند. آجیل برای سلامت قلب بسیار مفید می‌باشند، اما آنها کالری بالایی دارند، مقدار انگشت شماری ( حدود 1 مشت) از آجیل بو داده دارای 175 کالری، و 3 مشت آن چیزی حدود 525 کالری دارد. به این ترتیب بهتر است آجیل در دسترس نباشد تا بتوان از جمع شدن بیش تر از 500 کالری در بدن جلوگیری کرد. خوردن پسته: هر 2 مشت پسته مقدار 159 کالری دارد. هنگام تماشای تلویزیون آجیل نخورید، خوردن آجیل در هنگام تماشای تلویزیون باعث خواهد شد تا مقدار 288 کالری در بدن ذخیره شود. اما جالب است بدانید که خوردن آجیل در هنگام پیاده روی به سوزاندن کالری کمک خواهد کرد.
 
 
یک ظرف سالاد بزرگ ممکن است به نظر برای سلامتی مناسب باشد، اما مواد روی آن ممکن است حتی بیشتر از یک تکه لازانیا یا یک تکه پنیر چرب، آجیل، میوه خشک و ... کالری داشته باشد. با ریختن مواد پرکالری مانند انواع ذرت‌ها و ... روی سالادتان ممکن است باعث افزایش بیشتر از 500 کالری شوید، اما با کمک موادی چون ( فلفل بو داده، پیاز کبابی، قارچ ) و با استفاده از آب گوجه فرنگی به عنوان سس روی آن می‌توانید کالری بیشتری از دست بدهید.
اندازه بستنی
اگر به جای خوردن یک بستنی بزرگ یک بستنی کوچک تر بخورید نه تنها میان وعده مورد علاقه خود را خورده‌اید بلکه از ذخیره شدن چیزی حدود 550 کالری هم جلوگیری کرده اید.
خوردن پاستای کمتر
خوردن یک کاسه ماکارونی فقط 220 کالری دارد. اما به عنوان یک شام کامل و معمولی در رستورانها می‌تواند تا 480% کالری بیشتری را نسبت به یک کاسه در بدن ذخیره کند. حتی اگر شما عادت به خوردن 2 کاسه ماکارونی هم دارید باز هم خوب است، چرا که باز هم توانسته‌اید از ذخیره شدن چیزی در حدود 616 کالری در بدن جلوگیری کنید.
پاپ کورن
خوردن یک پیاله پاپ کورن بزرگ مقدار 1005 کالری بیشتری را در بدن ذخیره می‌کند. به این ترتیب حداقل می‌توانید با ریختن کره کمتر روی آن از ذخیره شدن کالری بیشتر در بدن جلوگیری کنید.
گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع : salamaneh.com

---------------------------------------------------------------------------------------------

چربی های شکم را در بهار آب کنید!

 

سوزاندن چربی های شکم,آب کردن شکم

چربی های شکم را در بهار آب کنید!

بسیاری از افراد دوست دارند بدانند چگونه می توان چربی های اضافه شکم را سوزاند. این چربی ها علاوه بر اینکه باعث زشتی اندام می شوند و سایز کمر افراد را بالا می برند، بسیار مضر و باعث بیماری نیز هستند.
این چربی ها هنگامی ایجاد می شوند که کورتیزول زیادی در بدن ترشح می شود. استرس یکی از دلایل افزایش ترشح کورتیزول است. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، کورتیزول ماهیچه های کم چرب (بافت هایی که چربی ها را می سوزانند)  را از بین می برد و درون شکم به صورت چربی اندوخته می شوند.

استرس را می توان با رژیم بد غذایی، بدتر هم کرد. به طوری که تحقیقات نشان داده اند استرس هایی که در نتیجه رژیم غذایی به وجود می آیند می تواند باعث افزایش کورتیزول و در نتیجه ایجاد چربی در ناحیه شکم شوند.برای آب کردن چربی های شکم خود 6 راهکار زیر را انجام دهید.

سوزاندن چربی های شکم,آب کردن شکم

1.خواب
اگر شب ها تا دیر وقت کار می کنید، باید روند زندگی خود را تغییر دهید. وقتی چرخه  زیستی شما به هم می ریزد باعث می شود تا بیشتر غذا میل کنید. هنگامی که خیلی خسته هستید، بدنتان قرلین بیشتری تولید می کند که باعث ایجاد میل شدید به شکر و غذاهای چرب می شود. کمبود خواب نیز این هورمون را بیدار می کند. این مساله روی میزان ترشح کورتیزول تاثیر دارد و در انتها منجر به چاقی شکم شما می شود. در طول شبانه روز باید حداقل 7 ساعت در شب بخوابید تا اندام زیبایی داشته باشید.

سوزاندن چربی های شکم,آب کردن شکم

2.ورزش های سبک
شاید یکهزار حرکت شکمی در شب باعث سفت شدن ماهیچه های شکم شوند اما با وجود یک لایه ضخیم چربی، هیچ گاه به نتیجه دلخواه نمی رسید. در کنار درازنشست هایی که انجام می دهید، تمریناتی نیز انجام دهید که دیگر ماهیچه های بدن شما را نیز درگیر کند و باعث فعالیت بیشتر سیستم قلبی و عروقی بدن شوند. به طور مثال، حرکت شنا بروید. این کار را 3  تا 4 بار با فاصله 30 ثانیه انجام دهید. پیاده روی مستمر در طول روز نیز می تواند به سوزاندن چربی های شکم کمک کند.

سوزاندن چربی های شکم,آب کردن شکم

3.شکر، دشمن درجه یک
سوزاندن چربی های شکم 80 درصد به خوراک شما بستگی دارد. باید کالری کمتر و پروتئین بیشتر مصرف کنید. برای این منظور باید سبزیجات و حبوبات را جایگزین اسنک و غذاهای چرب کنید. به طور مثال، اگر به مصرف شکر تمایل زیاد دارید باید سعی کنید تا شیرهای کم چرب را با جایگزین انواع پرچرب کنید که مملو از شکر هستند. ترفند جالب دیگر نیز اضافه کردن دارچین به چای یا قهوه صبحگاهی است. این ادویه باعث کاهش قندخون می شود. دارچین همچنین باعث می شود تا برای مدت طولانی تری احساس سیری داشته باشید.

سوزاندن چربی های شکم,آب کردن شکم

4.ویتامین C
هنگامی که تحت فشارهای عصبی زیادی قرار دارید، کورتیزول زیادی ترشح می کنید. ویتامین C باعث ایجاد تعادل در ترشح کورتیزول می شود. احتمالا شما نیز هنگام سرماخوردگی ویتامین سی مصرف می کنید. دلیل آن این است این ویتامین برای تولید carnitine لازم است. carnitine عنصری است که بدن با آن چربی ها را می سوزاند و انرژی تولید می کند. به این ترتیب، ویتامین سی باعث سوزاندن چربی های شکم می شود.

اگر استرس کاری زیاد، عادت غذایی بد و ذهن مشوش و پریشان دارید زیاد ویتامین C مصرف کنید. این ویتامین با تاثیرات منفی استرس مقابله می کند. میوه هایی همچون کیوی، کلم و فلفل ویتامین سی دارند. پرتقال را هم همه می دانیم که سرشار از ویتامین C است.

سوزاندن چربی های شکم,آب کردن شکم

5.مصرف چربی
بله درست خواندید! با چربی چربی های خود را بسوزانید. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، این شکر است که موجب چاقی می شود نه چربی. چربی های مفیدی همچون امگا سه موجود سالمون، آووکادو و آجیل بسیار هم برای بدن مفید هستند. این خوراکی های مملو از مواد غذایی مفید هستند که شما را سرحال نگه می دارند.

سوزاندن چربی های شکم,آب کردن شکم

6.آرام نفس کشیدن
این ساده ترین کار است که می توانید هنگام انجام کارهای دیگر نیز آن را انجام دهید. هر زمان احساس عصبی بودن داشتید به تنفس خود توجه کنید. بیشتر مردم زیر فشارهای عصبی نفس های کوتاه یا کم عمق می شکند. هنگامی که روی نفس های خود تمرکز کردید، شکم خود را شل کنید و خیلی آرام و عمیق نفس بکشید. اگر بیشتر روی بازدم آرام تمرکز کنید بسیار بهتر از دم آرام است. در طول هر بازدم می توانید به خود بگویید «آرام باش». این کار بسیار ساده به نظر می رسد، اما موثر است.

منبع:salamatnews.com