نور ثامن

گفت و‌گو با دکتر کامران علوی درباره کتاب ;خانواده منسجم روابط خانوادگی
نویسنده : سیما - ساعت ٩:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳٩۳
 

خانواده‌ی سالم، خانواده‌ای است که هر کدام از اعضای خانواده نقش‌های خود را دارند. در آن خانواده انعطاف‌پذیری وجود دارد و روابط اعضا با هم مهربانانه است. اما در بعضی خانواده‌ها، نقش‌ها در معرض خطر قرار می‌گیرد و هر کدام از اعضای خانواده، روابط مستحکمی با یکدیگر نخواهند داشت. حال این سؤال پیش می‌آید که چه عواملی موجب سست شدن پایه‌های روابط خانوادگی می‌شود؟ برای پاسخ به این سؤال باشگاه همسران جوان، مصاحبه ای با جناب آقای دکتر سید کامران علوی، نویسنده‌ی محترم کتاب «خانواده‌ی منجسم» انجام داده است که در ادامه می‌خوانیم:10 دقیقه سکوت!
دکتر کامران علوی، نداشتن مدیریت صحیح بر هیجانات را از عوامل مهم در سست شدن روابط اعضای خانواده می‌داند. به گفته‌ی ایشان هیجان فرآیندی است که در مواقع بحرانی به وجود می‌آید؛ زمانی که استدلال ضعیف است. این زمان حدوداً 10 دقیقه دوام دارد و بهتر است در این ده دقیقه هیچ عکس‌العمل و پاسخی نسبت به آن نداشته باشند. زیرا معمولاً سریع‌ترین پاسخ بدترین پاسخ است. بنابراین بهتر است که در ده دقیقه‌ی ابتدایی بروز هیجان سکوت کنند، البته سکوت تنها کافی نیست و باید تمام ذهن خود را از فکر کردن درباره‌ی موضوع خالی نمایند. به عقیده‌ی بعضی روان‌شناسان بهتر است در هنگام عصبانیت محیط را ترک کرد ولی فقط ترک کردن فیزیکی کافی نیست و علاوه بر آن فکر خود را نیز باید از آن محیط پاک کنند و دیگر به آن موضوع فکر نکنند. اگر فردی بتواند هیجانات خود را کنترل کند، در نتیجه قادر خواهد بود انسجام فردی خود را نیز حفظ نماید و به دنبال آن عاملی برای حفظ انسجام درونی خانواده باشد

آرامش در زندگی مشترک
کارشناس خانواده ادامه می‌دهد: برای رسیدن به آرامش بیشتر در زندگی مشترک، بهتر است ازدواج صحیحی صورت گیرد. یعنی قبل از ازدواج هر کدام از زن و مرد به نقاط قوت و ضعف خود واقف باشند و در حقیقت به خودشناسی برسند. در این صورت می‌توانند در انتخاب همسر بهتر تصمیم‌گیری نمایند و کسی را انتخاب کنند که هم‌کفو خودشان باشد. در این هنگام با توجه به صمیمیت و نزدیکی که با خصوصیات و شخصیت هم دارند، آرامش بیشتری را تجربه خواهند کرد.

هر چیزی باید سر جای خودش باشد
آقای علوی در ادامه‌ی صحبت‌های خود به آیه‌ی 4 سوره‌ی تین اشاره می‌کند: «لَقَدْ خَلَقْنَا الْإِنسَانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ». تقویم در این آیه از ریشه‌ی قَوَمَ نشأت می‌گیرد که به معنای قائم بودن است و این‌که هرچیزی باید سرجای خودش باشد. خدا در وجود انسان مغز را در بالاترین جایگاه قرار داده تا با آن تعقل کند. بعد از آن قلب قرار دارد که مرکز عواطف قلمداد می‌شود. شکم مرکز مادیات و در پست‌ترین جایگاه غرایز حیوانی قرار می‌گیرد. انسان در صورتی می‌تواند تقویم را رعایت کند که در بالاترین قسمت وجودی‌اش مغز را قرار دهد و بقیه‌ زیر مدیریت مغز باشند. در ازدواج هم باید فرد اول از همه بر اساس عقل انتخاب کند و طرف مقابل خود را مورد ارزیابی قرار دهد. اما در حال حاضر و در بیشتر ازدواج‌ها، انتخاب براساس احساس و عواطف شکل می‌گیرد که کار اشتباهی است و مشکلات و مسائل بی‌شماری را بعداً گریبانگیر زوجین خواهد کرد.