نور ثامن

نقش شرایط تحمیلی درازدواج و طلاق
نویسنده : سیما - ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٩ اردیبهشت ۱۳٩۳
 

 

ازدواج و طلاق دو وضعیت ضروری در زندگی انسان تلقی می‌گردند که در هریک ازآنها منافعی نهفته که نقش بسزایی در رسیدن به شرایط آرمانی و یا دفع ضرر بیشتر در یک رابطه دوطرفه میان زن و مرد دارند.

ازدواج امری لازم و ضروری برای انسان می‌باشد و تعالی و پیشرفت بشر از این مسیر می‌گذرد. لذا تاکید و سفارشات دینی و اجتماعی بر آن به منزله هدایت جوانان به سمت تکامل می‌باشد. اما ممکن است برخی در این امر، مسیر را اشتباه تشخیص دهند و راه مناسبی برای خود انتخاب نکنند. لذا حرکت درمسیر اشتباه نه تنها موجب رشد انسان نمی‌شود بلکه موجبات عذاب و ناراحتی‌های روحی و روانی را فراهم می کند. به همین منظور طلاق به عنوان یک نقطه نجات برای آنهایی است که درمسیرزندگی خود راه را اشتباه رفته‌اند. اما نکته‌ای که مسئله طلاق را به معضلی اجتماعی و نگران کننده مبدل می‌سازد، افزایش آمار آن می‌باشد که به منزله افزایش تعداد افرادی است که برای ادامه زندگی راه را اشتباه می روند. درهمین راستا، سازمان ثبت اسناد کشور از کاهش 4.4 درصدی ازدواج در سال 92 و افزایش 4.6 درصدی طلاق در این سال نسبت به سال 91 خبر داد که البته این آمار دربرخی استان‌ها نزدیک به 20 درصد بوده‌است. براساس آمار این سازمان بیشترین دلیل طلاق "دخالت خانواده ها"، "عدم تحقق شروط ضمن عقد"، "اعتیاد و فقر مالی" برآورد شده است. لذا درهرازدواج و طلاقی نقش شرایط بیرونی بسیار حائز اهمیت است و نمی‌توان ازدواج و طلاق‌های امروزی را بدون درنظرگرفتن این موارد بررسی کرد.


شرایط محیطی درهر دوره و زمانی وجود داشته‌اند، لذا باید بررسی کرد که چرا در مقطعی مانند این ایام که ما در آن قرار گرفته‌ایم به این میزان آمار ازدواج کاهش و طلاق‌ها افزایش داشته است. ازجمله دلایلی که عامل افزایش طلاق معرفی شده، بحث فقر مالی و وضعیت اقتصادی می‌باشد. بدون هیچ مبالغه‌ای می‌توان مشکلات اقتصادی را سرمنشا اکثر معضلات اجتماعی امروز و به ویژه افزایش آمار طلاق دانست. شاید در سال‌های پیش گفته می‌شد که پول خوشبختی نمی‌ آورد اما امروز شرایط به گونه‌ای شده که نبود پول و شرایط مالی مناسب موجب گرفتاری و مشکلات فراوان می‌گردد.

امروز تورم و گرانی‌ها درتمام عرصه‌های زندگی نفوذ کرده و تاثیرات منفی خود را می‌گذارد. هرسال درخوشبینانه ترین حالت 20تا25 درصد حقوق‌ها و دستمزدها افزایش می‌یابد درحالی که اجاره مسکن، خوراک، پوشاک، هزینه‌های درمان و... چندین برابر می‌شود. آیا می‌توان گفت که برای ازدواج مسکن مهم نیست؟

آیا زوج جوانی که تازه ازدواج کرده‌اند؛ با این درآمدها و هزینه‌ها قادرند امسال و یا سال آینده تنها افزایش هزینه اجاره خانه را تامین کنند؟!

اگر "دخالت خانواده‌ها" امروز به عنوان عامل طلاق شناخته می‌شود به این علت است که پدر ومادرها از وضعیت کنونی جامعه نگرانند!. بادیدن این وضع گرانی‌ها و هزینه‌های بالای زندگی نمی‌توانند به راحتی اعتماد کنند و فرزندانشان را به حال خود رهاکنند. لذا این نگرانی‌ها منجر به دخالت‌ها می‌شود. ازسوی دیگر در راستای این نگرانی‌ها "شرایط ضمن عقد" را برای جوانان تعیین می‌کنند و به سبب انگیزه‌های عاطفی در ابتدای آشنایی این شرایط پذیرفته می‌شود. اما اندکی پس از آغاززندگی مشترک، موانع ومشکلات اقتصادی اجازه تحقق این شروط را نمی‌دهد و دل سردی در دل دو جوان رخنه می‌کند و بازگشت به خانه پدری را ترجیح می دهند. براساس نظر کارشناسان اجتماعی یکی از اصلی ترین انگیزه‌های گرایش افراد به مواد مخدر و اعتیاد نیز فقر مالی و عوامل اقتصادی می‌باشد. این عامل در زندگی مشترک بسیار تعیین کننده است. به طوری که هیچ زنی نمی‌تواند تحمل کند شوهرش مواد مصرف کنند. لذا طلاق را تنها راه پیش روی خود می‌یابد. اما روی دیگر سکه این است که جوانان به سبب سرخوردگی‌های موجود در زندگی مشترک و برای فراموش کردن کاستی‌ها، منزوی شده و ناخودآگاه بیشترین انگیزه برای رفتن به سمت مواد مخدر درآنها ایجاد می‌شود.

پس همانطورکه گفته شد درمقطع کنونی عوامل و مشکلات اقتصادی بیشترین سهم را در افزایش معضلات اجتماعی همچون طلاق دارد. تازمانی که اوضاع اقتصادی و وضع معیشتی مردم بهبود نیابد، انتظار برای افزایش میل به ازدواج و کاهش آمار طلاق بیهوده است..

منبع: روزنامه آفرینش