نور ثامن

چند پرسش والدین و پاسخ آنها
نویسنده : سیما - ساعت ۱:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ دی ۱۳٩٠
 

1ـ پسر چهار ساله من خیلی زود حواسش پرت می‌‌شود و آنقدر نا آرام است که انگار حرفهای مرا نمی‌‌‌شنود. چه باید بکنم؟

پاسخ:‌ قبل از شروع صحبت با وی حتی المقدور عواملی را که موجب حواسپرتی وی می‌‌شوند کاهش دهید مثلاً تلویزیون را خاموش کنید یا اسباب بازی را از جلوی چشمش دور کنید. خم شوید و


1 چشمهایتان را در سطح چشم‌‌های وی قرار دهید. می‌‌توانید برای جلب توجه وی دستتان را روی شانه او بگذارید. از کلماتی استفاده کنید که او می‌‌فهمد. آنچه می‌‌گویید ساده و کوتاه باشد. در صورتی که فکر می‌‌کنید کودکتان از هم سن و سالان خود بسیار پر تحرک تر است و تمرکز و توجه کمی دارد به روانپزشک کودک مراجعه کنید تا فرزندتان مورد ارزیابی لازم قرار گیرد.

2ـ آیا درست است به دختر پنج ساله ام اجازه دهم در مورد بعضی از کارهایش تصمیم بگیرد؟

پاسخ: مهارت تصمیم گیری یکی از مهارت‌‌های زندگی است که باید از دوران کودکی به فرزندان آموخته شود. بدین وسیله کودک احساس استقلال و اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌‌کند. البته دامنه انتخاب وی در این سن باید محدود باشد. مثلاً می‌‌توانید از او بخواهید لباسی را که می‌‌خواهد بپوشد انتخاب کند. اما به جای اینک ه در کمد لباسش را باز کنید و انتخاب را به عهده وی بگذارید به وی اجازه دهید از بین دو یا سه لباس یکی را برگزیند. او در باره مزایا و معایب انتخاب هر یک از آن لباس‌ها بپرسید و در انتخاب بهترین گزینه به او کمک کنید.

3ـ من در باره تشویق فرزند سه ساله ام احساس نگرانی می‌‌کنم. آیا تشویق کودک همان رشوه دادن به او نیست و باعث بد عادت شدن وی نمی‌‌‌شود؟

شما کارهای خوب فرزندتان را تشویق می‌‌کنید تا وی کارهای خوب بیشتری انجام دهد. تشویق کودک نه تنها باعث بد عادت شدن وی نمی‌‌‌شود بلکه به او فرصت می‌‌دهد دریابد چه کاری خوب است. بتدریج او با بزرگتر شدن و درونی شدن قوانین اخلاقیف کارهای خوبی را که قبلاً با کمک تشویق انجام می‌‌داد با انگیزه درونی انجا خواهد داد. برعکس رشوه برای انجام یک کار نادرست داده می‌‌شود. بنابراین ماهیتی کاملاً متفاوت با تشویق دارد.

4ـ کودک پنج ساله من در حین بازی چه چیزهایی می‌‌تواند بیاموزد؟

بازی علاوه بر کمک به رشد شناختی کودک راهی بسیار خوب برای آموختن مهارت‌‌های اجتماعی به کودک است. مثلاً این که چگونه با دیگران همکاری کند یا در کارها مشارکت نماید. بنابراین علاوه انواع بازی‌‌هایی که کودک از آنها لذت می‌‌برد بازی‌‌های گروهی و قانومند مانند «عمو زنجیر باف و ...» را تشویق کنید. باز‌ی وسیله‌ای آسان برای یادگیری اصول کار گروهی و پیروی از قانون است.